romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rusko vyzvalo k prošetření smrti Stanislava Tomáše po policejním zásahu v Teplicích

1.7.2021 21:33
Pietní místo v Teplicích (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Pietní místo v Teplicích (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Rusko se připojuje k požadavku Rady Evropy, aby byla nezávisle vyšetřena smrt Stanislava Tomáše po zásahu policie v Teplicích. Podle tiskové agentury TASS to ve čtvrtek řekla na brífinku mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová.

„Událost jde ruku v ruce s nepříznivým stavem práv romské menšiny v zemi, s projevy diskriminace a segregace. Česko je pravidelně kritizováno specializovanými mezinárodními institucemi, jako je Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě nebo Rada Evropy,” uvedla Zacharovová.

„Podporujeme výzvu vedení Rady Evropy, aby smrt byla nezávisle prošetřena,“ sdělila ruská mluvčí. Praha by podle ní měla důsledně dodržovat své mezinárodní závazky v boji proti diskriminaci českých občanů a v oblasti podpory a dodržování práv národnostních menšin.

Policisté v Teplicích zasahovali kvůli potyčce dvou mužů, kteří poškozovali cizí auta. Šestačtyřicetiletý Stanislav Tomáš, kterého zpacifikovali na zemi, poté zemřel. Policie nejdříve tvrdila, že v sanitce, na tiskové konferenci pak ale uvedla, že v nemocnici.

Amatérské video zveřejněné ROMEA TV na platformě YouTube, zachycuje policisty, jak při zatýkání několik minut klečí muži na krku. Na jiném záznamu, který údajně předchází zákroku policie, je vidět, jak muž dvakrát vrazil do zaparkovaného automobilu a poté se skácel. Policie pak uveřejnila video, na němž stejný muž do auta buší pěstmi.

Policie vinu na mužově úmrtí opakovaně odmítla a tvrdí, že Stanislav Tomáš byl vůči policistům agresivní, napadl je, a proto použili donucovací prostředky. Poté přivolali sanitku, v níž záchranáři zahájili resuscitaci. Zhruba o 15 minut později lékař v nemocnici konstatoval mužovu smrt. Pitva podle policie neodhalila známky poranění orgánů ani dušení; podle jejích závěrů měl muž v těle pervitin a zemřel na selhání srdce. Média z této informace však vyvodila, že zemřel na předávkování drogami.

Kauza vzbudila pozornost nejen v České republice a je v některých komentářích přirovnávána k případu černocha George Floyda, který zemřel ve Spojených státech poté, co mu policista několik minut klečel na krku.

Rodina zemřelého Roma podala na Policii ČR trestní oznámení, informoval ve středu server Romea.cz.

Rada Evropy minulý týden vyzvala k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření události a uvedla, že záběry ze zásahu budí znepokojení a vyvolávají mnoho otázek ohledně okolností tragického incidentu. 

Česká pobočka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International policejní zákrok označila za hrubý a nezákonný, šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose za nelidský, odporný a brutální.

Přečteno: 2725x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rusko, smrt , Smrt po policejní intervenci, Smrt Roma v Teplicích, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo