romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ruskou ambasádu v Praze obklopila tisícovka příznivců Pussy Riot

Praha, 28.9.2013 16:47, (ROMEA)
Naděžda Tolokonnikovová, jedna z členek Pussy Riot, v roce 2012. (FOTO: Denis Bochkarev, Wikimedia Commons)
Naděžda Tolokonnikovová, jedna z členek Pussy Riot, v roce 2012. (FOTO: Denis Bochkarev, Wikimedia Commons)

Zhruba tisícovka příznivců vězněných členek ruské punkové skupiny Pussy Riot a příznivců techna se dnes sešla před ruskou ambasádou v Praze. Jde o pouliční párty, jejíž slogan zní Svatý Václave, vyžeň kapitalisty a fašisty!. Podle organizátorů odkazuje právě na píseň Pussy Riot, která stála za jejich uvězněním. Demonstranti, jejichž počet policisté i organizátoři odhadují na 1000, chtějí zamířit na Pražský hrad, kde by se měli rozejít.

Účastníci obklopili ambasádu takřka ze všech stran. Připojil se k nim i karnevalový průvod, který kolem 15:00 vyrazil z Holešovic. Transparenty na místě vyjadřují podporu členkám Pussy Riot a kritizují ruského prezidenta Vladimira Putina. Jedna z vězněných třiadvacetiletá Naděžda Tolokonnikovová přitom nedávno zahájila hladovku kvůli tomu, aby upozornila na špatné podmínky v ruském vězení, kde si odpykává dvouletý trest.

"Svoboda je nedělitelná, a pokud ji nepodpoříme aktuálně v Rusku, bude tím ohrožena i u nás. Kdo přihlíží zvůli ruských vládců, posiluje i vládce domácí. Svobodu Pussy Riot," řekl ČTK mluvčí karnevalu Do it Yourself (DIY) Bohumil Spálený.

Akce se zatím obešla bez jakýchkoliv bezpečnostních incidentů. Jedno z aut příznivců techna zdobí velký nápis Free Pussy Riot (Osvoboďte Pussy Riot), známé pestrobarevné masky členek kapely má na sobě celá řada účastníků. Demonstranti přinesli i papírovou rakev, v níž leží papírové figury Putina a českého prezidenta Miloše Zemana s lahví.

Právě sídlo českého prezidenta je další zastávkou demonstrace, která je v rámci dnešních oslav Sv. Václava zdaleka největší. Organizátoři očekávají, že na Pražském hradě celá akce skončí.

Pětice ruských punkerek ze skupiny Pussy Riot loni v únoru na happeningu v moskevském chrámu Krista Spasitele pranýřovala těsné styky kremelských politiků s pravoslavnou vrchností. Tři z dívek policie zatkla. Zatímco Jekatěrina Samucevičová byla po odvolání na podmínku propuštěna, Tolokonnikovovou a další členku Pussy Riot Mariju Aljochinovou soudci poslali na dva roky za mříže. Trest skončí v březnu 2014, žádosti o předčasné propuštění i o zmírnění trestu soudy zamítly.

První karneval DIY se uskutečnil v roce 2004. Zaměřuje se na kritická témata, loni upozornila na diskriminaci Romů, uvedl Spálený.

Přečteno: 838x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

lidská práva, Lidská práva, Rusko, Neonacismus, Demonstrace, PochodHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo