romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Tzv. Mačetový útok: Jeden z poškozených oslavoval před deseti lety narozeniny Adolfa Hitlera a rval se s nynějším obviněným

Nový Bor/Praha, 20.11.2012 20:44, (ROMEA)
Za přísných bezpečnostních opatření začalo 7. listopadu u Krajského soudu v Liberci hlavní líčení s pěti mladíky, kteří jsou obžalováni z loňského takzvaného mačetového útoku v Novém Boru. Jednání je neveřejné, dva obžalovaní jsou nezletilí. Na snímku uprostřed vede obhájkyně Klára Samková jednoho z obviněných. (FOTO: ČTK)
Za přísných bezpečnostních opatření začalo 7. listopadu u Krajského soudu v Liberci hlavní líčení s pěti mladíky, kteří jsou obžalováni z loňského takzvaného mačetového útoku v Novém Boru. Jednání je neveřejné, dva obžalovaní jsou nezletilí. Na snímku uprostřed vede obhájkyně Klára Samková jednoho z obviněných. (FOTO: ČTK)

V kauze rvačky v novoborském baru Pivní pomoc, kterou média označují jako tzv. mačetový útok, vycházejí na povrch nové skutečnosti. Potvrdilo se tvrzení advokátky obviněných Kláry Samkové, že se nejedná o první konflikt mezi oběma skupinami. Jeden z obviněných, Antonín Sinu, i jeden z poškozených už minimálně jednou v minulosti stáli na opačných stranách při jiné hromadné potyčce, když neonacisté v jedné novoborské restauraci slavili narozeniny Adolfa Hitlera. Incident potvrdil krajský státní zástupce Radim Kadlček i obhájkyně obžalovaných Klára Samková.

Deset let stará obžaloba uvádí, že dnes sedmatřicetiletý Sinu tehdy rovněž držel v ruce mačetu. Pravděpodobně jí ale nikoho nezranil. "V popisu skutku nelze dovodit, že by s tou mačetou tehdy (Sinu) útočil," upozornil Kadlček. Při potyčce mezi Romy a skiny v jedné novoborské restauraci byl před deseti lety dlouhým sečným nástrojem lehce zraněn jeden muž, na čele měl tržnou ránu. Mačetu měli ve skupině, v níž k potyčce došlo, minimálně dva muži. Jedním z nich byl Sinu.

"Tento člověk (Antonín Sinu) tam byl opravdu v souvislosti se rvačkou a výtržnictvím stíhán. Jednání, ze kterého byl podezříván, vykazovalo znaky násilného trestného činu. Nicméně trestní stíhání bylo u tohoto obžalovaného zastaveno," uvedl podle serveru iDNES.cz mluvčí okresního soudu v České Lípě Milan Vencl.

Podle svědků tehdy vběhla skupina Romů do restaurace Za kostelem, kde neonacisté slavili narozeniny Adolfa Hitlera. Neonacisté je ale vytlačili ven s pomocí židlí, které použili jako zbraně. Přivolaní policisté pak venku řešili už jen verbální spor mezi 10 skiny a 20 až 30 Romy. Právě tam v ruce obžalovaného viděli mačetu.

Mezi účastníky oslav narozenin Adolfa Hitlera a posléze deset let staré potyčky byl i jeden z loni poškozených v baru Pivní pomoc. "Rozhodně se chlapci velmi dobře znají. Celá romská komunita se s napadenými zná, neboť to jsou skinheadi nebo příznivci tohoto hnutí," prohlásila Samková. Obě rvačky se tedy jeví jako vzájemné vyřizování účtů mezi etnickými Čechy a Romy

"Někteří účastníci té rvačky jsou i dnešní poškození. V hospodě oslavovali narozeniny Adolfa Hitlera a došlo tam k potyčce. Opakovaně upozorňuji na to, že je v Novém Boru minimálně patnáct let policií, státním zastupitelstvím i městským zastupitelstvím zanedbaný problém, kdy mají Romové dlouhodobý pocit nemožnosti zastání. Výsledkem je loňský mačetový útok," uvedla podle iDNES.cz advokátka Klára Samková, která chtěla, aby se spis z deset let starého případu stal součástí spisu současné kauzy.

Státní zástupce, který má případ na starost, je však jiného názoru. "Nemyslím si, že je nějaká spojitost mezi oběma incidenty," uvedl. Příslušnost k neonacistickému hnutí etničtí Češi zapletení do konfliktu v baru Pivní pomoc odmítají.

Při loňském incidentu v novoborském baru Pivní pomoc byli zraněni tři lidé, na životě byl ohrožen jeden z nich. Čtveřice útočníků čelí obvinění z pokusů o vraždy a výtržnictví s trestem od 15 do 20 let vězení nebo trestem výjimečným, dvěma mladším aktérům hrozí tresty poloviční. Pátý účastník útoku může jít za ublížení na zdraví a výtržnictví do vězení na pět až 12 let.

Podle obhájkyně Samkové je obvinění z pokusu vraždy pro většinu obžalovaných neadekvátní. "Nezlehčuji závažné poranění jednoho z nich, které skutečně mělo takový charakter, že ho ohrožovalo na životě. Nikdo jiný takové zásadní zranění nemá," uvedla nedávno Samková.

"Kdyby moji klienti skutečně chtěli ty lidi zavraždit, tak z dosavadních výpovědí je zřejmé, že neexistovala síla, která by jim v tom zabránila," dodala. Podle psycholožky nebyl útok plánovaný, ale byla to akce vyvolaná hněvem.

Mediální interpretace konfliktu  loni vyvolala na severu Čech několik protiromských demonstrací.

mače
ČTK, ryz, iDNES.cz
Přečteno: 2686x
 

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Rasismus, Mačetový útok, Kriminalita, Nový Bor, Samková KláraHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo