romea - logo
30. června 2022 (čtvrtek)
svátek má Šárka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

S preventisty je v Kutné Hoře zatím spokojenost

Kutná Hora, 21.9.2012 11:08, (ROMEA)
Zdroj: ČT24
Zdroj: ČT24

Již skoro tři měsíce mohou potkávat kutnohorští obyvatelé v ulicích svého města trojici, jež obléká uniformu s reflexní vestou. Nejsou to policisté, ale mají k nim velice blízko. Jedná se o hlídky asistentů prevence kriminality. Miroslav Zahradník, Darina Kalejová a Monika Klimentová poté, co prošli přísným výběrovým řízení, dostali šanci, která má pomoci nejen jim osobně, ale i obyvatelům Kutné Hory vůbec. Informuje o tom Deník.cz.

„Po dvou měsících je ještě brzy hodnotit úspěch nebo neúspěch celého programu, ale s asistenty nejsou žádné problémy, což znamená, že výběr byl proveden kvalitně," říká zástupce velitele Městské policie v Kutné Hoře Václav Mareček. „Za mě osobně, pracují kvalitně a svoji práci dělají opravdu zodpovědně. Pokud jim úkol uložím, tak ho skutečně splní. Jsou to lidé, kteří dostali šanci a práci, které si považují," dodává.

Mezi jejich hlavní činnost patří například i dohled nad školáky, obhlídky parků kvůli opilcům či vzdálenější čtvrti města, kvůli nepořádku. „Poslední dobou řešíme hodně nepořádek kolem kontejnerů, záškoláctví i kouření kolem škol," popisuje svoji práci Miroslav Zahradník.

Podle informací od Václava Marečka se i docházka zlepšila a „preventisté" odhalili i případ záškoláctví, který se posléze řešil s rodinou malého delikventa.

Darina Kalejová je Romka pracující v týmu preventistů a svoji práci si pochvaluje, i když někdy má trochu strach. „Jsem ráda, že jsem vždy s někým, některé reakce jsou pozitivní, ale některé bohužel nikoliv. Někdy je trochu komplikované, že jsem Romka, ale ještě jsem se nesetkala s tím, že by mi někdo nadával. Koukají a vysmívají se. Jedna paní ke mně ale jednou přišla, pohladila mě a řekla mi, že mi drží palce," popisuje svoji zkušenost Darina Kalejová.

„Je dobré, že s námi pracuje i Romka, může komunikovat romsky, a Romové ji berou jinak než zbytek společnosti," pochvaluje si Mareček.

Asistenti fungují také jako lidé, kterým je možno se svěřit a popovídat si s nimi. „ Byl tady případ slečny v parku, kterou rodiče vyhnali z domu, měla dítě, chtěla ten svůj životní příběh někomu vyprávět. Tohle je přesně ten případ prevence, protože člověk neudělá žádnou blbost, neskočí třeba pod vlak. Vypovídají se jim, protože jsou to obyčejní lidé, nikoliv policisté," doplňuje Mareček.

Preventisté se též zapojili do akcí spojených s prohibicí a následných kontrol po restauracích i obchodem ve spolupráci s městskou a státní policií.

Do konce projektu zbývá ještě přes devět měsíců, jak se vše vyvrbí, se tedy teprve uvidí, ale podle slov samotných asistentů je lidi vidí rádi a i oni cítí svůj přínos společnosti.

Kdo jsou asistenti prevence kriminality

Pracovní pozice asistentů prevence kriminality byly vytvořeny díky projektu ministerstva vnitra financovaného z evropských fondů. V Kutné Hoře mají mít asistenti na starosti jednu problémovou lokalitu, Neškaredice. Jejich pracovní povinnosti však budou velmi pestré – od dohledu na dětských hřištích po urovnávání opileckých sporů. Podle manažerky projektu Kateřiny Poludové nejsou asistenti prevence kriminality strážníkem ani čekatelem, jinými slovy nedisponují jejich zákonnými pravomocemi. „Podílí se na prevenci kriminality, provádí dohled nad dodržováním čistoty na veřejných prostranstvích v obci," poznamenala Poludová. Při své činnosti je navíc asistent podřízen konkrétnímu strážníkovi – mentorovi, se kterým pracuje v úzké součinnosti.

fk, Deník.cz
Přečteno: 867x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bezpečnost, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo