romea - logo
10. prosince 2019 (úterý)
svátek má Julie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Salim Murad: Největšími obětmi předsudků jsou stále Romové

12.10.2016 15:16
Ilustrační foto: V osadě rumunských Romů na předměstí Saint-Denis v Paříži (foto: Lukáš Houdek)
Ilustrační foto: V osadě rumunských Romů na předměstí Saint-Denis v Paříži (foto: Lukáš Houdek)

„Česká republika si zadělává na velký průšvih,“ řekl v rozhovoru s Danielou Drtinovou v pořadu DVTV.cz politolog Salim Murad, který se zabývá pohledem médií a společnosti na uprchlíky, menšiny a další fenomény na základě výzkumů veřejného mínění a dalších dat, které roky sbírá. 

V rozhovoru Murad poukázal na poslední šetření City Univerzity v Londýně má Česká republika z 21 evropských zemí nejvíce negativní přístup k imigrantům. „Část politických elit prezentují celý islám jako nebezpečný, protože celá ideologie náboženství je chybná a má v sobě gen zla nebo virus, který činí ze všech muslimů nebezpečné lidi, ale takto to ve skutečnosti není,“ poznamenal Murad v rozhovoru a zároveň upozornil, že největší obětí předsudků jsou stále Romové.

„Prosadit umírněný pohled Čechů, aby všechny příslušníky jedné sociální třídy, náboženství, společenské třídy nebo politického názoru házeli do jednoho pytle je čím dál těžší.“

„Odmítám to, že my budeme říkat, že jsme lepší než IS, hnusná teroristická organizace a zároveň budeme uplatňovat ty samé principy, což vidím i ve špičkách české politiky. Pokud budeme hovořit, že nebudeme přijímat jiné uprchlíky než křesťany, tak to už jsme překročili hranici iracionality.“

V závěru rozhovoru Murad vznesl otázku: „Jakým způsobem se má Česká republika postavit ke krizi racionálně, abychom pomohli těm uprchlíkům v zemích, kde jsou?“

Přečteno: 1940x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Uprchlíci, Česká republika, Islámský stát, PředsudkyHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo