romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Samková chce pro podpisy pod kandidaturu na Hrad vyslat "klony"

Praha, 25.9.2012 16:11, (ROMEA)

Zatím tisíce podpisů shromáždila pod svou nominaci na Hrad známá advokátka Klára Samková. Aby se mohla volby zúčastnit, potřebuje jich jako nezávislá kandidátka 50.000. Do ulic proto chce vyslat své "klony", dnes novinářům ukázala papírovou masku se svou podobou, kterou mohou používat její příznivci při sběru podpisů. Hodnotit v současnosti počet podpisů je podle jejích slov předčasné, protože do termínu uzavírání nominací zbývá víc než měsíc.

K rozhodnutí kandidovat Samkovou přiměla nabídka ostatních kandidátů. Politické strany podle ní promrhaly příležitost domluvit se na strategii, kterou by úspěšně čelily favoritům volby - Janu Fischerovi a Miloši Zemanovy. Oba někdejší premiéry přitom Samková považuje za odpovědné za neutěšený stav Česka. "Za této situace je moje kandidatura plně legitimní," uvedla na tiskové konferenci. Právě Jan Fischer má ale v řadách zejména vzdělanější části Romů výraznou podporu. Pamatují si totiž, že ačkoliv byl premiérem krátkou dobu, neváhal vystupovat proti xenofobním, homofobním nebo jinak diskriminujícím názorům dokonce veřejně známých osob, ačkoliv si byl vědom toho, že toto jednání politické body a popularitu nepřináší.

Prvotním impulsem pro rozhodnutí kandidovat byla pro Samkovou podle jejích slov informace, že poradcem Jana Fischera se stal mediální magnát Jaromír Soukup. Kampaň se tak stala podle ní manipulovatelnou díky inzertnímu prostoru, který Soukupova agentura v médiích ovládá.

Podle životopisu na svém webu byla Samková v letech 1993 až 1998 členkou ODS a od roku 2010 členkou a zastupitelkou TOP 09 na Praze 2. V roce 2003 ji prezident Václav Klaus nominoval na funkci ústavní soudkyně, ale její kandidaturu neschválil Senát. Samková se dlouhodobě zajímá o romskou menšinu.

Favoritem průzkumů veřejného mínění je mezi prezidentskými kandidáty bývalý premiér Fischer. Někdejšímu předsedovi úřednické vlády nahrálo odstoupení ekonoma Jana Švejnara z klání o křeslo na Hradě. Na druhém místě se objevuje jméno dalšího bývalého premiéra Zemana.

Přečteno: 599x
 

Kam dál:

Štítky:  

Prezidentské volby, Samková KláraHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo