romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Samková požaduje v kauze takzvaného mačetového útoku veřejné jednání

Praha, 5.11.2012 22:37, (ROMEA)
Klára Samková (FOTO: Adéla Gálová)
Klára Samková (FOTO: Adéla Gálová)

Advokátka Klára Samková, která zastupuje obžalované v takzvaném mačetovém útoku požaduje, aby jednání bylo veřejné i přesto, že mezi pěticí obžalovaných jsou i mladiství. Hlavní líčení začíná u Krajského soudu v Liberci ve středu. Mladiství i jejich rodiče s veřejným jednáním souhlasí. Informovala o tom agentura Mediafax.

Samková už žádost o veřejné řízení zaslala soudkyni Evě Drahotové. Ta však zatím rozhodnout nemůže.

„Řízení zahájím, o tom, zda bude veřejné, musí rozhodnut senát. Předpokládám, že souhlas udělíme,“ řekla agentuře Mediafax soudkyně. Doplnila, že rozhodně nepovolí v soudní síni kamery a mikrofony.

Advokátka Samková míní, že jednání by mělo být veřejné. „Zájem na umožnění objektivního zpravodajství z řízení převažuje nad zájmem mladistvých na jejich ochranu, které formou uzavřeného jednání stejně nemůže být dosaženo,“ uvedla pro Mediafax advokátka.

Mačetový útok byl podle Samkové hlavně projevem napětí mezi Romy z Nového Boru a tamějšími sympatizanty skinheadského hnutí, přičemž útoky na Romy jsou v kraji údajně dlouhodobou záležitostí. Část obviněných a poškozených také prý už stála před soudem po vzájemné rasově motivované bitce.

Mačetový útok se stal loni 7. srpna v novoborském baru s názvem Pivní pomoc. Předcházel mu konflikt mezi servírkou a dvěma romskými mladíky, kteří si chtěli zahrát na automatech. Žena prý chtěla vidět jejich občanské průkazy, ovšem až poté, kdy vyhráli. A nechtěla jim vyplatit výhru. Mladíci ji pak údajně začali vulgárně urážet, poté je prý hosté zbili a z baru vyhodili. Romové se krátce poté do baru vrátili s posilou a hosty napadli, mimo jiné i mačetou. Výsledkem byla tři zranění. Incident také výrazně zvýšil napětí ve městě.

Čtveřice útočníků čelí obvinění z pokusů o vraždy a výtržnictví, za což jim hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Pátému hrozí za ublížení na zdraví a výtržnictví pět až 12 let vězení.

Přečteno: 1388x
 

Kam dál:

Štítky:  

Mačetový útok, Kriminalita, Nový Bor, Samková KláraHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo