Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Sdílet a moc nepřemýšlet. Další hoaxy se valí sociálními sítěmi

25. srpna 2016
Čtení na 2 minuty

Deset tisíc lidí sdílelo během třiadvaceti hodin od zveřejnění hoax z facebookové stránky “Evropa – Evropanům”. Ta zveřejnila video se záběry brutálních střetů těžkooděnců a mladých mužů s tím, že se jedná o “islámskou invazi”. Poté, co oblíbený český dokumentarista Dan Pribáň na svém facebooku upozornil, že se nejedná o útok “islamistů”, ale záběry z demonstrace studentů za otevření univerzity v jihoamerickém Peru, vyzval své přátele a fanoušky, aby pod snímek psali, že jde o lživé video. Stránka “Evropa – Evropanům” ho následně smazala.

“Mám pocit, že sdíleči těchto videí, jsou něco jako diváci hororů, oni se chtějí bát, oni to chtějí vidět. Ale proč? Nevím. Zřejmě proto, že jim to potvrzuje jejich „pravdu“. Děsí se islámu, ale sami už mají svou víru, víru, kde se nepochybuje. Když jejich imám – výrazná osobnost či facebooková stránka – něco řekne, je to pravda. Nepřemýšlí se, sdílí se a plive zášť. A stejně jako extremisté kolem islámu, volá se po likvidaci těch druhých,” napsal na svém facebookovém profilu Dan Pribáň.

Dokumentarista Dan Pribáň vyzývá lidi k tomu, aby kriticky přemýšleli, než něco budou sdílet na sociálních sítích.

“Zkuste se prosím zamyslet, než něco sdílíte. Většinou není tak složité odhalit, zda se jedná o podvrh. Stačí k tomu použít kritické myšlení. To co popisuji výše, není výkon na úrovni špičkového detektiva, je to jednoduchá až nablblá úvaha,” vyzývá dokumentarista Pribáň.

To, že na videu ve skutečnosti není “islamistická invaze”, nýbrž srážka mladých Peruánců a tamní policie, potvrzuje zpravodajský server Euronews.com, který již v dubnu tohoto roku zveřejnil toto video s informací, že se jedná o záběry z několikadenní demonstrace za otevření univerzity v regionu Tayacaja, která byla sice postavena už před pěti lety, ale zůstává i nadále zavřená.

Pod videem diskutující zanechávaly řadu nenávistných komentářů, v nichž volají po radikálním postupu a vraždění lidí. “Střílet to rovnou na hranicích a všechny politiky, kteří je sem zvou tak postavit ke zdi.” nebo “Ostré náboje a bez milosti ty parchanty kosit ….. jako škodnou, vždyť nic jiného nejsou”.

Hrané filmy jako základ hoaxů

Manipulování s videozáznami se netýká pouze zpravodajských záběrů, ale dokonce i hraných filmů. V úterý zveřejnil například server EUportal.cz (odnož serveru Parlamentní listy) video se senzacechtivým názvem “Tak tohle je hodně brutální video. Ukamenování ženy muslimy. Necenzurováno. Radši se na to nedívejte. Allahu Akbar!”, v němž dochází k ukamenování ženy. Ve skutečnosti se jedná o záběry z amerického filmu The Stoning of Soraya M., který vypráví příběh podle skutečné události, kdy v roce 1986 došlo na iránském venkově k ukamenování ženy křivě obviněné z cizoložství.

Pod videem z filmu se už množí vulgární a nenávistné komentáře.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon