romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sdružení Konexe svolalo do Předlic schůzku Romů a zástupců institucí. Zástupci města na žádnou podstatnou otázku neodpověděli

Ústí nad Labem, Předlice, 13.3.2013 12:06, (ROMEA)
Náměstkyně primátora Zuzana Kailová (se zelenými deskami v ruce) ani další zástupci ústeckého magistrátu na většinu otázek lidí z Předlic neodpověděli. Foto v článku: František Kostlán
Náměstkyně primátora Zuzana Kailová (se zelenými deskami v ruce) ani další zástupci ústeckého magistrátu na většinu otázek lidí z Předlic neodpověděli. Foto v článku: František Kostlán

Nová stránka 1

Sdružení Konexe svolalo do ústeckých Předlic, na křižovatku ulic Prostřední a Řeháčkova, schůzku místních Romů a zástupců institucí, které se starají o město a pořádek v něm. Dorazila i náměstkyně primátora Zuzana Kailová, s níž přišlo i několik šéfů odborů ústeckého magistrátu. Přišli  i zástupci republikové a městské policie. Diskutovalo se však především o nemožnosti sehnat v Ústí a přilehlém kraji práci a o bydlení.

Na začátku vystoupil Míra Brož z Konexe a shrnul požadavky místních lidí, na nichž se shodli během dvou přecházejících pouličních schůzí. "Požadavek číslo jedna je, aby zde uklízeli dobrovolníci z této lokality. Buď dobrovolně, nebo za minimální mzdu. Od města chtějí jen nářadí, rukavice a kontejnery," řekl Brož.

pred-zacatkem-5-velikost-630_1.jpg
Před začátkem setkání na křižovatce ulic prostřední a Řeháčkova.

Práce

Jenže místním Romům nešlo jen o možnost brigády, ale i o to, aby je město zaměstnalo nastálo. "Roznesl jsem k různým zaměstnavatelům deset životopisů, ale nikdo z nich se ani nenamáhal ozvat, že mě nechce, natož aby mě zaměstnal. Takhle to trvá už strašně dlouho," řekl jeden z diskutujících Romů. Spolu se svým sousedem pak náměstkyni Kailové sdělili, že by rádi třeba uklízeli Předlice, kde je podle nich často nepořádek i proto, že stávající úklidová firma nedělá svou práci dobře.

"Proč město třeba není schopno udělat uklízecí četu z místních lidí? Nebo proč nás nezaměstná při demolici zdejších polorozbořených domů?" optal se.

Zástupci magistrátu poté začali vysvětlovat, že na každou zakázku musí vypsat výběrové řízení a nemohou proto zadat práci v Předlicích přednostně místním Romům. "Přistavení a odvoz kontejnerů, to jsme schopni zajistit, pokud chcete Předlicím pomoci, ale zaměstnat magistrát nikoho nemůže. Jednat o veřejně prospěšných pracích, pokud máte zájem, ale můžeme s úřadem práce," reagovala Kailová. Proč město nemůže založit svou vlastní úklidovou firmu a v ní zaměstnat i místní lidi však Kailová ani nikdo další z magistrátu neuvedl.

Náměstkyně se následně ohradila vůči tvrzení, že město pro své obyvatele v Předlicích nic nedělá. "To není pravda, likvidace černých skládek, kterou město platí, zde za dva roky stála 400 tisíc korun, což je víc než jinde ve městě," oponovala Kailová. Jenže místní lidé městu vyčítají například i to, že neopravuje chodníky a ulice, které jsou zde viditelně ve velmi špatném stavu. A na to žádnou odpověď nedostali.

rehackova-ulice-4-velikost-630_1.jpg
Typický obrázek současných Předlic. Hodně polorozpadlých či zašlých domů, mezi nimiž ty opravené vypadají jako perly - Řeháčkova ulice.

Bydlení

Při debatě o bydlení v Předlicích si místní lidé stěžovali, že město nedělá nic s polorozpadlými z domy. Kailová všem připomněla, že domy vlastní soukromí majitelé, takže město s tím nemůže nic dělat. Pomlčela o tom, že město před pár roky těmto majitelům, kteří se o domy řádně nestarají, nemovitosti samo prodalo, přestože někteří z místních obyvatel se nabízeli, že založí družstvo a svůj dům od města odkoupí. Místním šlo navíc o to, co město v tomto směru mohlo udělat a neudělalo - mohlo například více tlačit majitele na opravu domů, k tomu má dostatek zákonných možností, kterých však podle nich dostatečně nevyužívá.

Město také podle místních lidí nemá žádný plán, co se stane s lidmi, kteří se stěhují z předlických závadných domů. Prvním předlickým vystěhovalcům nabídlo jen ubytovny mimo Ústí, například v Děčíně. Město chce nyní v Předlicích zbourat 16 takových domů. Jenže místní upozorňují, že spadnout můžou i další a žádají od města pomoc.

Neúplný seznam

V seznamu šestnácti staticky narušených domů, který vydalo město, však některé domy nebezpečné svým obyvatelům chybějí, například dům v Řeháčkově ulici 4. "Právě v tomto domě lidé žijí a hrozí, že může kdykoli spadnout," uvedl již dříve Brož. Město na Brože dokonce podalo trestní oznámení, právě kvůli jeho tvrzení, že v domech v havarijním stavu bydlí lidé. "Podle zjištění odborných pracovišť magistrátu se v těchto domech fyzicky nenacházejí žádní lidé, tvrdí představitelé města. V úterý se ovšem Brožova slova potvrdila. Z domu v Řeháčkově 4 byla v pondělí večer vystěhována zde bydlící rodina a dům má od úterý zazděný vchod.

rehackova-4-velikost-630.jpg
Řeháčkova 4 je od úterý dalším zazděným, zcela vystěhovaným domem v Předlicích, který město "zapomnělo" dát na seznam závadných domů.

Mnoho předlických obyvatel žije v závadových domech. A platí zde vysoké nájmy. Například ve zmíněném domě v Řeháčkově 4 žila jedna romská rodina se čtyřmi dětmi a babičkou. "Žili jsme tam v  1+1 a platili jsme za to nájem i s energiemi dohromady skoro 6 000 korun. Byty zde již v tu dobu byly vlhké, omítka částečně opadaná, děti často marodily," řekla matka této rodiny serveru Romea.cz.

Řada těchto domů je v exekuci, někteří majitelé si na ně údajně vzali hypotéku, ale o dům se nestarali. Navíc u některých domů dnes není jasné, komu vlastně patří. I to je podle místních lidí výsledkem bytové politiky Ústí nad Labem. "Město bezhlavě rozprodalo Předlice, mimo jiné i Moravanům, kteří místní lidi vykořisťují a nikdo s tím nic nedělá," řekl na adresu policie během shromáždění Míra Brož. "Moravané" se říká bohatým romským rodinám, které vlastní i některé předlické domy.

Přečteno: 1782x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Předlice, Ústí nad labem, Práce, Konexe, o. s.HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo