romea - logo
27. ledna 2021 (středa)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sdružení Konexe zve na zítřek do Duchcova prezidenta Miloše Zemana. Zde proběhne akce Čhikatar het i pochod DSSS

Duchcov, Praha, 21.6.2013 10:13, (ROMEA)
Prezident republiky Miloš Zeman se v sobotu 15. června 2013 zúčastnil pietního aktu u příležitosti 71. výročí vyhlazení obce Lidice. (FOTO:  S. Pítr, Facebook OV ČSBS Kladno)
Prezident republiky Miloš Zeman se v sobotu 15. června 2013 zúčastnil pietního aktu u příležitosti 71. výročí vyhlazení obce Lidice. (FOTO: S. Pítr, Facebook OV ČSBS Kladno)

Nová stránka 1

Sdružení Konexe zve na zítřek do Duchcova prezidenta Miloše Zemana. Odvolává se přitom na jeho inaugurační projev i na jeho nedávné prohlášení v Lidicích, kde varoval před nacismem. Tato ideologie je podle něj stále přítomna, byť v zárodcích. V pozadí nevinně znějícího hesla "Čechy, Čechům" cítí Miloš zeman nacistický výkřik "Juden raus".

"Po ulicích některých měst se houfují tlupy holých lebek vykládajících hesla nápadně podobná heslům nacistickým. Ano, je to jenom zárodek, ale takhle začínal i sám německý nacismus," uvedl Zeman v Lidicích. 

V sobotu 22. června proběhne v severočeském Duchcově shromáždění s doprovodným kulturním programem Čhikatar het/Z bahna ven, které má za účel zlepšení sousedských vztahů ve městě a podporu místní sousedské komunity. Akce začíná v 11:00 hodin, v Nádražní ulici. Na stejný den nahlásila do Duchcova protiromské shromáždění a pochod i Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS).

duchcov-mapka_2.jpg

Otevřený dopis Konexe zveřejňujeme v plném znění:

Vážený pane prezidente,

v minulém týdnu jste se zúčastnil pietního aktu připomínající vyhlazení obce Lidice nacistickými režimem. Při té příležitosti jste ve svém projevu mimo jiné uvedl: „Po ulicích některých našich měst se houfují tlupy holých lebek, vyřvávajících hesla nápadně podobná heslům nacistickým.“

Bohužel jedním z takových měst bude tuto sobotu 22. června 2013 i severočeský Duchcov. Nenávistný protiromský pochod zde pořádá Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) za podpory ještě radikálnějších skupin. Jako záminka nenávistného pochodu, jako obvykle, posloužil „romský útok“. Ačkoli došlo k odsouzení agresivního jednání konkrétních osob, je tato událost zneužita k šíření nenávistné atmosféry a rasistické propagandy. To je obvyklá agenda, jak DSSS, tak i jejich podporovatelů z řad holých lebek, přesněji neonacistů. Současně se obáváme toho, že se k nim přidají i někteří místní občané.

Obracíme se na Vás tímto otevřeným dopisem, protože jste ve svém inauguračním projevu, tak nyní v Lidicích za jedno z nebezpečí pro naši společnost označil šíření etnické nenávisti. Rasistická demonstrace v Duchcově je jedna z příležitostí, kdy můžete dát jasně najevo, že je takové jednání nebezpečné, nic neřešící a nepřijatelné.

V reakci na nenávistný pochod, pořádáme v den pochodu neonacistů, tedy 22. června 2013 v Duchcově veřejné shromáždění za lepší sousedské vztahy s kulturním doprovodným programem, které jsme nazvali Čhikathar het / Z bahna ven. Naše shromáždění pořádáme jako podporu místní sousedské česko-romské komunitě. Věříme, že naši akci a všechny občany Duchcova, kteří odmítají rasismus, který pokládáme za primitivní, podpoříte.

Srdečně vás zveme v sobotu do Duchcova.

Konexe o.s. 

Přečteno: 1520x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Konexe, o. s., Rasismus, Neonacismus, Prezident, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Na jaře Irena šila zdarma roušky, nyní nemá šanci si pronajmout byt... je totiž Romka (FOTO: Archiv autorky)

Alena Gronzíková: Romové nemají šanci si pronajmout byt. Beznadějný příběh Ireny, která má doporučení od minulé majitelky, stálý příjem a poctivě pracuje

26.1.2021 16:37
Když se mi známá Irena prvně zmínila, že si bude muset hledat nové bydlení, protože se majitelka bytu, který má v současné době v pronájmu, chce vrátit zpět do svého bytu, věděla jsem, že nebude jednoduché v Břeclavi najít pro ni a její dvě děti vhodné bydlení. Ale že to bude až takový oříšek, to jsem vážně nečekala.
 celý článek

Rudolf Bagár (FOTO: Facebook Muzea romské kultury)

Zemřel legendární romský hudebník Rudolf Bagár

26.1.2021 14:43
Zemřel legendární hudebník Rudolf Bagár. Na svém oficiální facebookovém účtu o tom informovalo Muzeum romské kultury, se kterým dlouhodobě spolupracoval.
 celý článek

Jarmila Balážová a Karel Karika (FOTO: ROMEA TV)

videoKarel Karika pro ROMEA TV: Situace lidí v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli koronaviru rychle zhoršuje. Nejchudší lidé se očkovat nechají, dezinformace šíří spíše střední vrstva

25.1.2021 17:00
Situace v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 výrazně zhoršila. "Chudé lidi zasáhla pandemie ze všech nejvíce," říká v rozhovoru pro ROMEA TV Karel Karika, staronový místostarosta městského obvodu Ústí nad Labem - město. Ten se na post vrátil po dvou letech po rozpadu dosavadní koalice. Chce pro město pracovat s vizí, ne jako úředník, ale jako někdo, kdo je zvolený občany. "Chci se soustředit na plnění jejich potřeb," uvedl Karel Karika.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo