romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Šéf BIS: Rozbili jsme síť ruské FSB a servery libanonského Hizballáhu. Mějme se na pozoru před pravicovým extremismem

21.10.2019 16:54
Výroční zpráva BIS (FOTO: ROMEA)
Výroční zpráva BIS (FOTO: ROMEA)

Bezpečnostní informační služba a Národní centrála proti organizovanému zločinu loni odhalily a rozbily síť, kterou v Česku vytvářela ruská zpravodajská služba FSB. Na dnešní bezpečnostní konferenci ve sněmovně to uvedl ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka. Síť byla financována z Ruska a ruské ambasády a měla prostřednictvím sítě serverů útočit na cíle v Česku i na české zahraniční partnery. Koudelka také varoval před českým pravicovým extremismem.

Rozbití ruské špionážní sítě

„Síť byla totálně rozbita a zdecimována díky výborné práci Národní centrály proti organizovanému zločinu. Vyšetřování dále pokračuje. Zabránili jsme této aktivitě z území České republiky, která byla součástí dalšího řetězce, který Rusové využívali a připravovali k využití v jiných zemích Evropy,“ řekl ve sněmovně šéf kontrarozvědky Koudelka. 

Síť v České republice podle něj budovala ruská Federální bezpečnostní službu (FSB). „Byla vytvořena osobami s vazbou na ruské zpravodajské služby a byla financována z Ruska a ruské ambasády,“ řekl bez dalších podrobností. Informace o zásahu by mohly být součástí výroční zprávy BIS za rok 2018. Zprávou se bude ve čtvrtek zabývat poslanecká komise pro kontrolu činnosti této tajné služby, uveřejněna bývá obvykle do konce roku.

Podle týdeníku Respekt se operace začátkem loňského roku týkala skupiny ruských občanů a několika dalších Rusů, kteří získali české občanství. Skupina měla fungovat pod krytím dvou soukromých firem v Praze. Ty měly běžným zákazníkům prodávat počítačový hardware a software, ale současně prováděly hackerské útoky. 

Zpravodajskou činnost Ruska a také Číny vnímá Koudelka a jeho úřad jako z dlouhodobého hlediska nejvážnější hrozbu pro Českou republiku. Čína podle něj vytipovává vědce a další důležité osoby v Česku, zve je do Číny a snaží se je dostat na svou stranu a získat od nich informace. Číňani se o to snaží i v případě českých ozbrojených složek a policistů. 

Rozbití internetové síě Hizballáhu

Národní centrála proti organizovanému zločinu a kontrarozvědka společně zničily i síť serverů na našem území, kterou vytvořilo libanonské šíitské hnutí Hizballáh.

Z krátkodobého hlediska považuje Bezpečnostní informační služba za nejvážnější hrozbu právě islámský terorismus. „V České republice je situace stále relativně klidná, v tuto chvíli nemáme informace o přímé hrozbě v České republice,“ řekl Koudelka. Česko podle něj je spíš tranzitní než cílovou zemí pro migranty, tuzemská muslimská komunita je malá a není radikalizovaná.

Pozor na pravicový extremismus

Michal Koudelka na konferenci varoval i před hrozbou pravicového extremismu. Aktivních extremistů podle něj sice v Česku ubylo, ale není vyloučeno, že se situace změní. Poukázal přitom na letošní teroristické útoky pravicových extremistů v Německu a na Novém Zélandu. Jak řekl, podobné útoky by mohly některým pravicovým radikálům sloužit jako motivace k vlastnímu činu.

Upozornil také na to, že případný extremistický čin zaměřený proti české muslimské komunitě by mohl vést k její radikalizaci. V důsledku toho by se podle něj mohlo zvýšit riziko islámského terorismu v Česku, který BIS považuje za nejvážnější krátkodobou bezpečnostní hrozbu pro zemi.

 

 

Přečteno: 721x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rusko, BIS, Extremismus, TerorismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo