romea - logo
20. února 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Šéfem rady pro národnostní menšiny se stal ministr zahraničí Jan Kohout

Praha, 12.9.2013 10:06, (ROMEA)

Novým šéfem rady vlády pro národností menšiny se stal ministr zahraničí v demisi Jan Kohout. Jmenoval ho kabinet, jak vyplývá z informací na webu české vlády. Kohout vystřídal v čele rady bývalého šéfa diplomacie Karla Schwarzenberga (TOP 09). Kohout bude radu řídit do nástupu nové vlády, kterou by ČR mohlo mít ještě letos. Kabinet schválil také zprávu o situaci národnostních menšin za loňský rok. Projednal ji už v srpnu, dodatečně ale dokument stáhl, a to údajně kvůli informacím o ruské menšině.

"S ohledem na zajištění kontinuity v činnosti rady pro národnostní menšiny vláda na podnět premiéra rozhodla, aby jejím předsedou byl jmenován ministr zahraničních věcí Jan Kohout," uvedl tým vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Kohout v čele rady zůstane ale zřejmě jen několik týdnů. Koncem října se totiž konají volby, z nichž vzejde nová vláda.

Předsedou rady bývá podle statutu člen kabinetu, "zpravidla jeho místopředseda". Tím Kohout není. Šéf rady svolává a řídí její jednání, podepisuje také doporučení pro vládu. Za jeho nepřítomnosti ho zastupuje místopředseda rady, kterého tím pověřil. Zasedání se obvykle konají jednou za čtvrt roku. Poslední se uskutečnilo podle informací z webových stránek rady 17. června.

Rada vznikla na podzim roku 2001. Snaží se hájit zájmy národnostních menšin. Navrhuje různá opatření či změny zákonů. Má 32 členů, zástupce v ní má 14 minorit.

Vláda znovu schválila zprávu o situaci národnostních menšin za loňský rok, kterou poprvé projednala a odhlasovala už v polovině srpna. Pak ji ale stáhla. Podle dokumentu, který je na vládním webu, v posledních letech "z popudu velvyslanectví a kremelské administrativy začaly v ČR vznikat kozácké organizace - uniformované a ozbrojené oddíly". Tato sdružení jsou prý řízena přímo z Kremlu, plní ruské mocenské cíle, snaží se proniknout do státních struktur a formují "pátou kolonu Ruska". Informace vyvolaly ostré reakce z různých stran. V jakém znění kabinet zprávu přijal, není jasné.

Přečteno: 762x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

národnostní menšina, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo