romea - logo
16. srpna 2022 (úterý)
svátek má Jáchym

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Šéfem rady pro národnostní menšiny se stal ministr zahraničí Jan Kohout

Praha, 12.9.2013 10:06, (ROMEA)

Novým šéfem rady vlády pro národností menšiny se stal ministr zahraničí v demisi Jan Kohout. Jmenoval ho kabinet, jak vyplývá z informací na webu české vlády. Kohout vystřídal v čele rady bývalého šéfa diplomacie Karla Schwarzenberga (TOP 09). Kohout bude radu řídit do nástupu nové vlády, kterou by ČR mohlo mít ještě letos. Kabinet schválil také zprávu o situaci národnostních menšin za loňský rok. Projednal ji už v srpnu, dodatečně ale dokument stáhl, a to údajně kvůli informacím o ruské menšině.

"S ohledem na zajištění kontinuity v činnosti rady pro národnostní menšiny vláda na podnět premiéra rozhodla, aby jejím předsedou byl jmenován ministr zahraničních věcí Jan Kohout," uvedl tým vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Kohout v čele rady zůstane ale zřejmě jen několik týdnů. Koncem října se totiž konají volby, z nichž vzejde nová vláda.

Předsedou rady bývá podle statutu člen kabinetu, "zpravidla jeho místopředseda". Tím Kohout není. Šéf rady svolává a řídí její jednání, podepisuje také doporučení pro vládu. Za jeho nepřítomnosti ho zastupuje místopředseda rady, kterého tím pověřil. Zasedání se obvykle konají jednou za čtvrt roku. Poslední se uskutečnilo podle informací z webových stránek rady 17. června.

Rada vznikla na podzim roku 2001. Snaží se hájit zájmy národnostních menšin. Navrhuje různá opatření či změny zákonů. Má 32 členů, zástupce v ní má 14 minorit.

Vláda znovu schválila zprávu o situaci národnostních menšin za loňský rok, kterou poprvé projednala a odhlasovala už v polovině srpna. Pak ji ale stáhla. Podle dokumentu, který je na vládním webu, v posledních letech "z popudu velvyslanectví a kremelské administrativy začaly v ČR vznikat kozácké organizace - uniformované a ozbrojené oddíly". Tato sdružení jsou prý řízena přímo z Kremlu, plní ruské mocenské cíle, snaží se proniknout do státních struktur a formují "pátou kolonu Ruska". Informace vyvolaly ostré reakce z různých stran. V jakém znění kabinet zprávu přijal, není jasné.

Přečteno: 824x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

národnostní menšina, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo