romea - logo
26. září 2020 (sobota)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Šéfem rady pro národnostní menšiny se stal ministr zahraničí Jan Kohout

Praha, 12.9.2013 10:06, (ROMEA)

Novým šéfem rady vlády pro národností menšiny se stal ministr zahraničí v demisi Jan Kohout. Jmenoval ho kabinet, jak vyplývá z informací na webu české vlády. Kohout vystřídal v čele rady bývalého šéfa diplomacie Karla Schwarzenberga (TOP 09). Kohout bude radu řídit do nástupu nové vlády, kterou by ČR mohlo mít ještě letos. Kabinet schválil také zprávu o situaci národnostních menšin za loňský rok. Projednal ji už v srpnu, dodatečně ale dokument stáhl, a to údajně kvůli informacím o ruské menšině.

"S ohledem na zajištění kontinuity v činnosti rady pro národnostní menšiny vláda na podnět premiéra rozhodla, aby jejím předsedou byl jmenován ministr zahraničních věcí Jan Kohout," uvedl tým vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Kohout v čele rady zůstane ale zřejmě jen několik týdnů. Koncem října se totiž konají volby, z nichž vzejde nová vláda.

Předsedou rady bývá podle statutu člen kabinetu, "zpravidla jeho místopředseda". Tím Kohout není. Šéf rady svolává a řídí její jednání, podepisuje také doporučení pro vládu. Za jeho nepřítomnosti ho zastupuje místopředseda rady, kterého tím pověřil. Zasedání se obvykle konají jednou za čtvrt roku. Poslední se uskutečnilo podle informací z webových stránek rady 17. června.

Rada vznikla na podzim roku 2001. Snaží se hájit zájmy národnostních menšin. Navrhuje různá opatření či změny zákonů. Má 32 členů, zástupce v ní má 14 minorit.

Vláda znovu schválila zprávu o situaci národnostních menšin za loňský rok, kterou poprvé projednala a odhlasovala už v polovině srpna. Pak ji ale stáhla. Podle dokumentu, který je na vládním webu, v posledních letech "z popudu velvyslanectví a kremelské administrativy začaly v ČR vznikat kozácké organizace - uniformované a ozbrojené oddíly". Tato sdružení jsou prý řízena přímo z Kremlu, plní ruské mocenské cíle, snaží se proniknout do státních struktur a formují "pátou kolonu Ruska". Informace vyvolaly ostré reakce z různých stran. V jakém znění kabinet zprávu přijal, není jasné.

Přečteno: 779x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

národnostní menšina, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo