romea - logo
27. září 2022 (úterý)
svátek má Jonáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Senát posvětil zvýšení příspěvků na péči o lidi se zdravotním postižením

19.8.2021 13:31
Senát Parlamentu České republiky (FOTO: www.senat.cz)
Senát Parlamentu České republiky (FOTO: www.senat.cz)

Senát dnes schválil zvýšení příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením, kteří využívají pobytové sociální služby. Částky by měly být podle poslanecké novely o sociálních službách stejné, jaké dostávají postižení lidé, kteří žijí doma. Stát by na těchto dotacích vydal podle odhadu předkladatelů o 3,4 miliardy korun ročně navíc.

Naopak by ale díky tomu mohl podle nich snížit dotace na sociální služby. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Změna se týká postižených lidí ve dvou nejvyšších stupních závislosti na pomoci druhých.

U nich závisí výše příspěvku na rozdíl od obyvatel s lehčími postiženími na tom, zda žijí v zařízeních sociálních služeb, nebo doma. Cílem návrhu je podle předkladatelů z řad poslanců ANO, ČSSD, SPD, KSČM a KDU-ČSL v čele s Janou Pastuchovou (ANO) odstranění prvků diskriminace.

Horní komora schválením předlohy už nehlasovala o pozměňovacím návrhu svého sociálního výboru, který chtěl uzákonit záruky dostupnosti sociální služeb a práv i ochrany klientů. Navrhoval také zakotvit do zákona neformální pečující. Pro návrh na schválení novely beze změn hlasovalo 43 ze 69 přítomných senátorů.

Lidé mladší 18 let ve třetím stupni závislosti, kteří využívají pobytová zařízení, by dostávali podle novely 13.900 korun měsíčně, o 4000 korun víc než teď. Při úplné závislosti, tedy čtvrtém stupni, by příspěvek vzrostl o 6000 korun na 19.200 korun za měsíc. O stejné částky by se zvýšily i příspěvky na péči dospělým postiženým ve třetím a čtvrtém stupni v sociálních zařízeních, a to na 12.800 korun a 19.200 korun měsíčně.

Příspěvky na péči pobírá v současnosti podle důvodové zprávy kolem 360.000 lidí. V sociálních zařízeních pobývá kolem 40.000 lidí ve dvou nejvyšších stupních závislosti na pomoci druhých, stojí v podkladech. Díky zvýšení příspěvku na péči by mohly podle předkladatelů klesnout státní dotace poskytovatelům sociálních služeb a celá změna by nakonec mohla být i rozpočtově neutrální.

Přečteno: 1011x
 

Kam dál:

Štítky:  

Senát, zákon, Sociální, sociální služby, Sociální systém, socioekonomický rozvojHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo