Senát vybídl prezidenta ke zdrženlivosti ve výrocích, nemá rozdělovat společnost

Prezident by měl být podle Senátu ve vyjádřeních zdrženlivý. Neměl by poškozovat vážnost jiných ústavních orgánů ani ohrožovat spojenecké závazky a hodnotovou orientaci České republiky. Jako hlava státu by neměl svými slovy a činy společnost rozdělovat. Senát se na tom ve čtvrtek shodl nejtěsnější většinou po debatě o sporných výrocích prezidenta Miloše Zemana. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček na twitteru vzápětí napsal, že prezident si náhubek nasadit nenechá, usnesení označil za antizemanovský folklor.
"Prezident republiky, jako hlava státu, má být garantem řádu s posláním společnost sjednocovat a zmírňovat v ní konflikty, a proto by neměl z této své ústavní role vystupovat a svými projevy a činy společnost rozdělovat," uvádí se v usnesení.
Hlasovalo o něm nakonec jen 35 senátorů, pro bylo 18 z nich. Většina z 81 senátorů se debaty ani hlasování nezúčastnila. Usnesení připravili předsedové senátorských klubů KDU-ČSL a Starostů Petr Šilar a Jan Horník. Horní komora jej přijala ve znění upraveném senátorkou Eliškou Wagnerovou (za SZ) tak, aby nebylo formulováno jako přímá výzva prezidentovi, jen jako připomenutí jeho ústavní a společenské role.
Důvodem usnesení byly Zemanovy výroky proti sankcím EU vůči Rusku za anexi Krymu, nejmenování některých kandidátů na profesory, účast na demonstraci po boku představitele extremistického Bloku proti islámu nebo výroky na adresu premiéra včetně příměru o nedemokratickém odstranění politika kalašnikovem.
"Prezident republiky vystoupí na demonstraci, kde stojí vedle lidí s extremistickými názory vyzývajícími dlouhodobě k rasové nesnášenlivosti a nenávisti, jak se tomu stalo 17. listopadu na Albertově. Jeho projev vyřčený po boku člověka, který lidem vyznávajícím jinou víru veřejně slibuje semletí do masokostní moučky, svým způsobem legitimizuje extrémisty. Prezident zde vystoupí, protože navzdory výše uvedenému postavení chce. Protože chce, vyzývá muslimy, aby se zřekli své víry. Není většího zásahu do intimity člověka," uvedl senátor Jiří Šesták.
"Ačkoliv je usnesení jen antizemanovským folklorem, dobrá zpráva pro senátory: pan prezident společnost spojuje, má podporu 70 procent občanů," uvedl Ovčáček. "Zároveň mohu ujistit - pan prezident si náhubek nasadit nenechá. Bude otevřeně hovořit o nebezpečí, které představuje migrační krize," napsal. Mluvčí připomněl, že Zeman byl zvolen v přímé volbě, nikoliv senátory.
Podobné argumenty použil i senátor a předseda Strany práv občanů Jan Veleba při zdůvodnění, proč by horní komora neměla usnesení přijímat a prezidenta hodnotit. Podle něj je usnesení "vyjádřením nesouhlasu s výsledkem demokratické volby prezidenta" a společnost rozdělují ti, kteří se s výsledkem volby nesmířili a kteří "ovládají média, zejména ty veřejnoprávní".
Podle Veleby je Zemanův mandát s ohledem na voličskou účast silnější než senátorský a usnesení sníží popularitu horní komory, neboť společnost je prý kolem Zemana stále více semknuta. Senátor KSČM Václav Homolka odmítl "kádrování" prezidenta jako nevhodné, účelové a nekorektní.
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) odmítl Velebovu bagatelizaci Zemanova výroku o kalašnikovu s poukazem na to, že jej začali využívat někteří extremističtí politici a mohli by jej vzít vážně duševně nemocní jedinci.
Podle Františka Bublana (za ČSSD) by měl prezident hledat svornost v národě, to mu ale chybí. Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD) se na facebooku od usnesení distancoval a jednání okomentoval slovy: "Ostudná fraška".
O významu usnesení zapochyboval předseda senátorů ODS Jaroslav Kubera. "Vliv našeho prohlášení na výroky pana prezidenta je asi takový, jako kdybychom se tady rozhodli, že Země se točí příliš rychle a že Senát si přeje, aby se točila pomaleji," prohlásil. Podle předsedy evropského výboru Václava Hampla (za KDU-ČSL) je usnesení "velmi důstojné, značně umírněné a role Senátu hodné". Prezident má podle Hampla reprezentovat politiku státu, kterou určuje vláda pod dohledem Parlamentu. "Naštěstí se snad neposunujeme k putinovskému báťuškovi," dodal senátor.
Místopředseda senátního výboru pro lidská práva Jiří Šesták poukázal na Zemanův slovník vůči premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), konkrétně na slova "klukovská drzost", "zrádce", "neumětelství". "Oslabování premiéra tímto způsobem, v této nebezpečné době, je oslabování české společnosti," dodal.
Nepřehlédněte:
- Policie nechybovala, když nezasáhla při volání nacistických hesel na Albertově
- Robert Břešťan: Pod záminkou boje proti islámu se probouzejí běsy minulosti
- V poslední zprávě o extremismu se píše i o prezidentu Miloši Zemanovi. Spojil se s populisty
- Politici odsoudili prezidentův výrok o premiérovi a kalašnikovu
- Zeman loni budil pozornost hlavně kritikou uprchlíků
- Facebooková skupina Proti projevům nenávisti: Zeman v poselství lhal o našem transparentu. Podáme na něj žalobu
- Pálit mešity, křičeli někteří na demonstraci na podporu Miloše Zemana. Spolupořádali jí extremisté
- Premiér Sobotka: Populismus krizi nevyřeší. Nestačí ukazovat rizika migrace a šířit strach, je třeba navrhovat řešení
- Sobotka: Zeman by neměl vystupovat na akci xenofobní sekty. Zařadil se mezi populisty, kteří parazitují na strachu
- Ostuda ČR: Šéfka evropské diplomacie zrušila návštěvu Prahy. Pravděpodobně i kvůli výrokům prezidenta
- Podle ministra spravedlnosti policie ignoruje podněcování k nenávisti
- Jiří Dienstbier: Miloš Zeman pomáhá vytvářet podhoubí pro fašizaci české společnosti
- Miloš Zeman si zazpíval hymnu s Martinem Konvičkou na akci Bloku proti islámu
Kam dál:
- Divadelní soubor připravil projekt o radikalizaci a extremismu u dětí
- Miloš Zeman označil 2 tisíce romských uprchlíků z Ukrajiny za ekonomické migranty
- Schvaloval ruskou invazi a přál si válku, ve které by mohl kohokoliv zabít. Kulturistu Grznára stíhá policie
- Bývalý poslanec SPD Rozner dostal půlroční podmínku kvůli výroku o koncentračním táboře v Letech u Písku
- Emmanuel Macron byl znovuzvolen francouzským prezidentem. Podle prvních projekcí obhájil mandát s asi 58 procenty hlasů
- Berlínský soud uložil rok vězení 93leté popíračce holokaustu Haverbeckové
- Obří zátah proti neonacistům v Německu. Zadrženy čtyři osoby, padesát lidí bylo obviněno
- Peter Pollák: Fašistu Kotlebu převychová jen basa. Rozsudek je nepochopitelný
- Nejvyšší slovenský soud zmírnil Mariánu Kotlebovi trest za propagaci neonacismu z více jak 4 let vězení pouze na šestiměsíční podmínku, přijde o poslanecký mandát
- Ústavní soud odmítl stížnost jednoho z mužů zodpovědných za zhanobení památníku v Letech u Písku
- Nejdříve vyhrožoval vyvražděním Romů, teď se těší na válku v Česku. Grznára opět vyšetřuje policie
- Před 80 lety se začal naplňovat tragický osud slovenských Židů. Z parlamentních stran na Slovensku se k válečné Slovenské republice otevřeně hlásí Kotlebovci