romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Seznam Zprávy: Kancelář ombudsmana zjistila, že v pražském centru pomoci Ukrajině diskriminovali Romy

31.5.2022 10:19
Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Praze (FOTO: Lukáš Cirok)
Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Praze (FOTO: Lukáš Cirok)

Kancelář Veřejného ochránce práv zjistila diskriminační praktiky vůči Romkám a jejich dětem, které prchají před ruskou okupací z Ukrajiny. Kontroly proběhly před dvěma týdny Krajských asistenčních centrech pomoci Ukrajině v Brně, Ostravě, Zlíně a Praze. Pracovníci kanceláře ombudsmana pozorovali, jestli v těchto místech dochází k rovnému přístupu při jejich přijímání. V Praze zjistili pochybení. Informuje o tom server Seznam Zprávy.

"V pražském KACPU nebyl rovný přístup k romským uprchlíkům, kteří nebyli vůbec vpouštěni do prostor registračního centra, jen v doprovodu osoby z neziskového sektoru či policisty. Ocitali se pak v situaci, kdy museli čekat venku, případně ve stanu před budovou," popsala pro Seznam Zprávy zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková, která tým vedla.

"Bylo po nich požadováno, aby měli zajištěné ubytování jako předpoklad pro to, aby si mohli podat žádost o udělení dočasné ochrany," dodala.

Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové chování personálu asistenčního centra přispělo k situaci na hlavním nádraží. Zástupkyně ombudsmana Šimůnková podle serveru ale její slova mírní. Připustila, že mohlo jít o jednu z příčin, ale mezi lidmi, kteří na hlavním nádraží pobývají, jsou podle ní i další skupiny. T

Kancelář ombudsmana výsledky šetření poslala na Ministerstvo vnitra. A Šimůnková na Radě vlády pro záležitosti romské menšiny o situaci informovala i šéfa resortu Víta Rakušana (STAN).

 

Přečteno: 836x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Monitoring, Ukrajina, Uprchlíci, Diskriminace, Monika Šimůnková, Ombudsman, Rasismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo