romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Situace na ubytovně v Ústí eskaluje. Pokud se do dnešního večera lidé nevystěhují na ulici, nechá je majitel vyvést

Ústí nad Labem, 31.1.2013 12:41, (ROMEA)
Majitel ubytovny CPI byty píše nájemníkům ubytovny v ústeckém Krásném Březně, že pokud se nevystěhují, nechá dům vyklidit ochrankou.  Foto: Iniciativa Bydlení pro všechny
Majitel ubytovny CPI byty píše nájemníkům ubytovny v ústeckém Krásném Březně, že pokud se nevystěhují, nechá dům vyklidit ochrankou. Foto: Iniciativa Bydlení pro všechny

Situace na ubytovně v ústeckém Krásném Březně, v ulici Čelakovského, eskaluje. Majitel této ubytovny, firma CPI Byty, již dříve oznámil, že dnes celý dům uzavře. Na nástěnce nyní visí dopis nájemníkům, že pokud se dnes do 19.00 nevystěhují, tak zítra ráno proti nim zakročí. "V pátek 1. února přijde v 8h na kontrolu Městská policie a objekt uzavře a převezme Ochranka majitele objektu, která nebude nikoho do ubytovny pouštět," píše CPI doslova v dopise lidem zde ubytovaným. Navzdory tomu tisková mluvčí společnosti Michaela Winklerová dnes potvrdila, že CPI Byty prodlužují lhůtu na vystěhování do pátečního rána.

Situaci kolem ubytovny monitorují policisté a strážníci. "Přišli jsme se podívat, jaká je situace, jestli se tu neděje něco v rámci porušování veřejného pořádku. Nic se tu ale neděje," řekl u ubytovny zástupce ředitele ústeckých strážníků Jan Novotný.

CPI: Vystěhujte se na ulici, nebo zakročíme

"Jsou tu rodiny, které dosud nemají žádné bydlení, a další lidé, kteří je přišli podpořit," řekl serveru Romea.cz Míra Brož ze sdružení Konexe. Jde o aktivisty, kteří těmto lidem pomáhají delší dobu, pořádali zde například Mikuláše. Na místě je i několik novinářů a policisté, kteří postávají před ubytovnou.

CPI již dříve zdůvodnila uzavření ubytovny tím, že se "radikálně zhoršuje technický a hygienický stav zařízení, který podle odborných posudků již ohrožoval životy ubytovaných." Aktivisté se však shodují v tom, že CPI ukončila s provozovatelem ubytovny smlouvu kvůli tomu, že do sem nastěhoval Romy z Předlic. Je to právě ukončení této smlouvy, která CPI umožňuje ubytovnu uzavřít bez ohledu na to, jestli nájemníci mají kam jít.

VIDEO

Vina je na majiteli předlického domu i na městu

Romské rodiny se musely vystěhovat z Předlic kvůli špatnému stavu domu, v němž žili. Ten zavinil majitel, který dům koupil od města za výhodnou cenu, k nutným opravám se však nikdy neodhodlal. Majitel svým bývalým nájemníkům sdělil, že pro ně žádné náhradní ubytování nemá, přestože je to právě on, kdo by se měl o ně ze zákona postarat. Rodiny proto byly vystěhovány za podivných okolností napřed do tělocvičny, poté do předražené ubytovny v Krásném Březně, kam nechtěly. "Vyhrožovali nám, že pokud se tam nepřestěhujeme, tak nám odeberou naše děti," řekl jedna z předlických matek serveru Romea.cz.

Ze zákona si však nic nedělá ani ústecká radnice. Ta se od ubytovávání těchto lidí distancuje, přestože má ze zákona povinnost postarat se o lidi v nouzi.

Nějaké ubytování pro rodiny, které dosud žijí na ubytovně v Krásném Březně, je k dispozici. Jde však taktéž o hygienicky závadné ubytovny či byty, plné štěnic či švábů. Rodiny se tam nechtějí nastěhovat, protože nechtějí v takovém prostředí žít a rády by měly bydlení adekvátní tomu v Předlicích.

Některé z těchto rodin si již samy, nebo za pomoci nevládek bydlení našly, ale potřebují alespoň týden až čtrnáct dnů, aby mohly dát daly byty do pořádku  a zařídit je.

Agentura vyzývá město k činnosti

Agentura pro sociální začleňování vyzvala ústeckou radnici k dalšímu jednání o případu těchto lidí.


"Podle dostupných informací bude dnes na ubytovně odpojena dodávka elektřiny a vody. Ke včerejšímu dni přitom bylo obsazeno 24 ubytovacích jednotek. Pracovníci sociálního odboru magistrátu předali ubytovaným adresy volných ubytoven a azylových domů. Seznam obsahuje převážně lokality mimo Ústí nad Labem (Most, Osek, Duchcov, Dubí, Obrnice, Děčín, Lovosice, Louny, Žatec). Tento postup považujeme za nepřijatelný. Řešení situace je nezbytné hledat v rámci města Ústí nad Labem, a nikoliv na úkor okolních obcí. Vynucená migrace z bytových důvodů obvykle vede k dalšímu zhoršení situace rodin, především dětí, píše Agentura ve svém prohlášení.

Agentura dále píše, že "informovala o rizikovém vývoji vedení města již na podzim loňského roku a iniciovala svolání Akční skupiny primátora. Situaci se přes úsilí řady odpovědných činitelů, zejména velitele městské policie, terénních pracovníků neziskových organizací i sociálního odborů městské části Předlice nepodařilo vyřešit. Vedení města zvažovalo možnost zřízení městské ubytovny, zatím bez výsledku. O svolání Akční skupiny usiluje Agentura již dva týdny i nyní. Je nezbytné, aby došlo ke koordinaci všech odpovědných složek – vedení města, sociálního odboru magistrátu, městských částí, neziskových organizací a policie."

Koncert na podporu vystěhovaných

Zítra, v pátek 1. února, proběhne od 19.00 hodin v Ústí nad Labem "koncert na podporu rodin vystěhovaných z předlického domu č.106 nejdřív do tělocvičny, následně do ubytovny v Krásném Březně." Akce proběhne v klubovně Exil (www.exil.cc). Přítomni budou i lidé z ubytovny. Vstupné je dobrovolné (bude použito ve prospěch ubytovaných). Koncert organizuje iniciativa Bydlení pro všechny.

Demonstrace 

V pondělí proběhla na podporu vystěhovávaných lidí demonstrace před ministerstvem práce a sociálních věcí, kterou organizovala iniciativa Bydlení pro všechny. Hovořily zde i předsedkyně Českého helsinského výboru Anna Šabatová či Táňa Fischerová, nedávná kandidátka na prezidentku. Během akce vniklo do budovy ministerstva několik aktivistů a dožadovalo se rozmluvy s ministryní. Aktivisty vyvedla policie, která se nechovala surově jen k zadrženým, ale i k některým novinářům (zde je k tomu video).

cpi-ubytovna.jpg

Přečteno: 1819x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Diskriminace, Ústí nad labem, ubytovnyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo