romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Situace v Havířově se po letech znovu vyostřuje

Havířov, 26.11.2012 13:27, (ROMEA)
Ilustrační foto (autor: Lukáš Houdek)
Ilustrační foto (autor: Lukáš Houdek)

Iniciativa Nenávist není řešení (IINR) zahájila před nedávnem svou činnost v oblasti právního zastupování obětí rasového násilí.  Její spolupracovníci disponují dlouholetými zkušenostmi v oblasti právní pomoci. Mimo jiné zastupovali před soudem oběti žhářského útoku ve slezském Vítkově ze dne 18. dubna 2009. Pachatelé rasového útoku byli odsouzeni k dvacetiletým trestům a odškodění obětí útoku ve výši téměř deseti milionů korun.

INNR zastupuje také oběť letošního prozatím nejzávažnějšího útoku.  Státní zástupce Roman Liška žaluje podezřelého z rasově motivovaného činu. Večer 20. srpna 2012 byl v centru Havířova napaden Š.L., 49-letý romský dělník, právě v momentě, kdy měl nastoupit noční směnu u pece ve firmě Arcolor Mittal a převzít smlouvu o nástupu pracovního poměru na dobu neurčitou. Podle obžaloby ho místní mladý rasista vícekrát napadl nejprve úderem pěsti do obličeje a následnými opakovanými kopy.

22. listopadu bylo zahájeno soudní řízení, v jehož rámci se poškozený díky pomoci INNR připojil k řízení o náhradě škody. Zmocněnec poškozeného podal návrh na odškodnění ve výši zhruba 950 tisíc korun, který se skládá se z nároku na bolestné, kompenzace ztížení společenského uplatnění a ušlý výdělek. Napadený utrpěl trvalé následky, kvůli kterým zřejmě už nikdy nebude moci pracovat. Konkrétně utrpěl zranění v podobě zhmoždění levé tváře a příčné zlomeniny levé lýtkové kosti holenní, částečné roztržení vazivového spojení jmenovaných kostí a natržení deltového vazu s částečným vykloubením kosti hlezenní. Zranění si vyžádalo léčbu v trvání 6-8 týdnů, dosud probíhá rehabilitace. Poškozeného čeká další operace v lednu, po které může ošetřující zhodnotit vyhlídky na případné obnovené práceschopnosti pacienta.

Před soudem stojí 21-letý M.Š. obžalovaný z těžkého ublížení na zdraví s rasovým motivem a výtržnictví (§ 146, odst. 1, 2 písm. e a § 358 trestního zákona).  Ten byl již v minulosti odsouzen za podobný trestný čin nepodmíněným trestem. V den činu oslavoval se svým starším bratrem a jedním kamarádem jeho nedávné propuštění z výkonu trestu. Před soudem připustil, že na frekventované Hlavní třídě v centru Havířova pronásledoval poškozeného po silnici a dal mu jednu ránu do obličeje. Popřel však kopání do nohy, tedy nejvíce zraněné části těla poškozeného.


Před zahájením soudu zaslal otec obžalovaného na pokyn obžalovaného poškozenému částku ve výši 7.400,- korun na základě vyčíslení bolestného za zranění nohy ze strany obvodní lékařky. Zmocněnec poškozeného se před soudem ptal obžalovaného, zda ví, za co by měla být zaslaná částka. M. Š. odpověděl, že ví, že peníze by měly být „za tu nohu“. Když se ho zmocněnec ptal, proč chtěl zaplatit za něco, co sám podle sebe nezpůsobil, řekl obžalovaný: „cítím určitý podíl viny“. Tím se de facto přiznal k tomu, že zranění nohy poškozeného minimálně spoluzpůsobil.  Otázkou však je, zda to soud bude považovat za důkaz přiznání viny.

Soud vyslechl očité svědky napadení, kteří potvrdili, že slyšeli výrok: „ty černá kurvo“ a byli svědky toho, že obžalovaný následně z místa činu utekl. Před soudem popsal městský policista, jak spolu s kolegou krátce po činu dopadl obžalovaného blízko místa činu a že ten byl nadále značně agresivní. Soud vzal obžalovaného ihned po jeho dopadení do vazby.

Soudní jednání o případu napadení  Š.Z. bude pokračovat 13. prosince 2012 od 9.15 hodin v havířovské pobočce Okresního soudu v Karviné.

V roce 1998 byl v nedaleké Orlové napaden místní romský pomocný dělník Milan Lacko, když spolu se svou dcerou míjel hospodu, kde popíjeli místní neonacisté. Tři z nich ho pronásledovali po silnici, kde ho následně přejel místní policista. Zdlouhavé soudní řízení, provázené opakovanými a skandálními selháními vyšetřujících policistů, skončilo nepodmíněnými tresty za „rasově motivovaný pokus o lehké ublížení na zdraví“. Policista, který zavinil smrt Milana Lacka, byl potrestán vysokým podmíněným trestem odnětí svobody a zákazem řízení na několik let.

Před čtyřmi lety pronásledovalo o půlnoci v Havířově komando dvanácti mladých rasistů ve třech autech náhodně vybrané Romy po celém městě. Místního mladíka J.H. přitom málem zabili kopáním do hlavy. Utrpěl trvalé následky, ze kterých se léčí dodnes. Po odvolání obžalovaných dosud případ leží u Vrchního soudu v Olomouci, dodnes nepadl pravomocný rozsudek a obžalovaní jsou stiháni na svobodě.

Poté co se koncem roku 2008 vrátil z emigrace do Havířova předseda sdružení Europe Roma, Ladislav Baláž, situace ve městě se uklidnila. Baláž sehnal J.H. právníka, ostravského advokáta Romana Krakovku, který ho zastupuje před soudem. Nedávno se Ladislav Baláž pod tlakem policie a vládní Agentury pro sociální začleňování, kteří jej obvinili z šíření poplašné zprávy, když se snažil místní Romy uklidnit před demonstrací DSSS ve městě, vrátil i s rodinou zpátky do Anglie, kde nedávno spoluorganizoval demonstraci před ambasádou ČR proti segregaci v českém vzdělávacím systému a vystěhovávání Romů do sociálně vyloučených lokalit.

Po jeho odchodu se vztahy mezi menšinou a majoritou v Havířově znovu vyostřují. Na letošní den dětí napadla skupina neonacistů místní romskou hospodu Bivoj v městské části Šumbark. INNR zaznamenala v poslední době více zákeřných napadení Romů ze strany místních rasistů, napadené osoby však případy nehlásily na policii, v níž zřejmě nemají důvěru. V případě napadení Š.L. z letošního srpna místní policie – jak městská, tak státní – jednala vysoce profesionálně, což je dobré znamení.

Přečteno: 1563x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, Havířov, Násilí, Násilí z nenávisti, Soud, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo