Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Situace v problémovém vnitrobloku v Plzni je díky kontrolám lepší

22. srpna 2013
Čtení na 3 minuty

Zesílené kontroly státní i městské policie přispěly ke zlepšení situace ve vnitrobloku ulic Plachého a Korandovy v Plzni, kde se začaly v červenci objevovat stížnosti na soužití s Romy. Hlídky se tam objevují i šestkrát denně. Radnice nyní jedná o zřízení domovníka v každém ze vchodů, jehož si vyberou sami Romové. Dnes to na místě řekli zástupci radnice, policie i Romů.

V jediné sociálně vyloučené lokalitě v Plzni je celkem 70 městských bytů, z nichž je asi 25 neobsazených. Právě do nich a na půdy i chodby domů se stahovali problémoví, často drogově závislí lidé, kteří vylamují dveře i petlice. Při dnešní kontrole byly všechny řádně uzavřené. Pouze v Plachého ulici 48 byla zlomená velká petlice na půdě, kterou neoprávněně obýval pár narkomanů a bylo tam poházeno pět injekčních stříkaček. Policisté je po kontrole totožnosti z domu vykázali.

"Zlepšuje se to," řekl městský správce bytů Martin Truhlář. O volné byty v Plachého ulici ale podle něj není zájem. Město byty vždy pro nového nájemníka rekonstruuje, ale dostává je zpět většinou vybydlené. Radnice už nechávala mnohokrát vyklidit půdy na své náklady, ale vždy se velmi rychle zaplní starými matracemi, dekami a odpadky.

"Situace je tu už měsíc výrazně lepší. Feťáků je tu minimum," řekl Josef Kohut, který spolu s Rudolfem Kotlárem hlídají půdy a zamykají domovní dveře, které jsou v ostatních vchodech trvale otevřené. Podle nich se do domů stahuje hodně lidí, kteří tam nebydlí a nově dělají problémy Romové ze Slovenska. "Potřebovali bychom vyklidit sklep, je tam hrozný bordel," řekli oba. Také podle Vlastimila Raucha, jehož sedm let sužoval velký rámus na dvoře a v bytech, je situace lepší.

"Bývá tady na dvoře až 300 Romů," řekl jeden z nájemníků, který nechtěl uvést jméno. "Už se sem ale nestahují závadné osoby a nevidíme tu problémy s trestnými činy," řekli státní policista i strážník David Třeštík.

Podle zástupce odboru bezpečnosti města, který si nepřál jmenovat, se situace "výrazně zlepšuje, ale vyžaduje trvalou prevenci". "V létě jsou rozptýleni, ale krize může nastat v zimě, kdy se sem opět mohou stahovat," uvedl spolu s policisty. Podle Josefa Tišera, správce sousední ubytovny, se stav vnitrobloku změnil k lepšímu před dvěma lety po změně nájemníků. Nepořádek ze dvora zmizel díky tomu, že se obyvatelům úklid započítává do nájmu. Podle romského předáka a člena Rady vlády pro národnostní menšiny Štefana Tišera se město "o domy nestará" a mělo by je opravit. Poté by se k nim nájemníci údajně chovali lépe. Lidem, kteří jsou většinou bez práce, by měl pomoci úřad práce, což se prý neděje.

Město i policisté vidí jako řešení jmenovat v každém vchodě domovníka, jemuž by se za zamykání, hlídání úklidu a kontrolu půdy strhávala část nájmu. "Máme vytipované lidi," potvrdili zástupce města i Tišer. Na místě ale většina přítomných Romů funkci odmítla. "Vybereme z nich přirozenou autoritu a zkusíme to. Nemůžeme k tomu nikoho nutit," řekl radní pro bezpečnost Robert Houdek (ODS). Podle něj se ve vnitrobloku dlouhodobě neděje se "nic zásadního". "Je uklizený a dva roky jsou tam dětské prvky, které nikdo nezdemoloval," uvedl.

V Plzni se diskutuje také o zřízení romských asistentů, kteří by měli na starosti tyto lokality. Fungují velmi úspěšně v Sokolově a peníze na ně dává ministerstvo vnitra. Kameru na dvůr vnitrobloku, o níž se hovořilo, město instalovat nebude.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon