romea - logo
21. ledna 2020 (úterý)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Situace v problémovém vnitrobloku v Plzni je díky kontrolám lepší

Plzeň, 22.8.2013 10:08, (ROMEA)
Rozdělení Městského obvodu 3 v Plzni na policejní okrsky (Zdroj: umo3.plzen.eu)
Rozdělení Městského obvodu 3 v Plzni na policejní okrsky (Zdroj: umo3.plzen.eu)

Zesílené kontroly státní i městské policie přispěly ke zlepšení situace ve vnitrobloku ulic Plachého a Korandovy v Plzni, kde se začaly v červenci objevovat stížnosti na soužití s Romy. Hlídky se tam objevují i šestkrát denně. Radnice nyní jedná o zřízení domovníka v každém ze vchodů, jehož si vyberou sami Romové. Dnes to na místě řekli zástupci radnice, policie i Romů.

V jediné sociálně vyloučené lokalitě v Plzni je celkem 70 městských bytů, z nichž je asi 25 neobsazených. Právě do nich a na půdy i chodby domů se stahovali problémoví, často drogově závislí lidé, kteří vylamují dveře i petlice. Při dnešní kontrole byly všechny řádně uzavřené. Pouze v Plachého ulici 48 byla zlomená velká petlice na půdě, kterou neoprávněně obýval pár narkomanů a bylo tam poházeno pět injekčních stříkaček. Policisté je po kontrole totožnosti z domu vykázali.

"Zlepšuje se to," řekl městský správce bytů Martin Truhlář. O volné byty v Plachého ulici ale podle něj není zájem. Město byty vždy pro nového nájemníka rekonstruuje, ale dostává je zpět většinou vybydlené. Radnice už nechávala mnohokrát vyklidit půdy na své náklady, ale vždy se velmi rychle zaplní starými matracemi, dekami a odpadky.

"Situace je tu už měsíc výrazně lepší. Feťáků je tu minimum," řekl Josef Kohut, který spolu s Rudolfem Kotlárem hlídají půdy a zamykají domovní dveře, které jsou v ostatních vchodech trvale otevřené. Podle nich se do domů stahuje hodně lidí, kteří tam nebydlí a nově dělají problémy Romové ze Slovenska. "Potřebovali bychom vyklidit sklep, je tam hrozný bordel," řekli oba. Také podle Vlastimila Raucha, jehož sedm let sužoval velký rámus na dvoře a v bytech, je situace lepší.

"Bývá tady na dvoře až 300 Romů," řekl jeden z nájemníků, který nechtěl uvést jméno. "Už se sem ale nestahují závadné osoby a nevidíme tu problémy s trestnými činy," řekli státní policista i strážník David Třeštík.

Podle zástupce odboru bezpečnosti města, který si nepřál jmenovat, se situace "výrazně zlepšuje, ale vyžaduje trvalou prevenci". "V létě jsou rozptýleni, ale krize může nastat v zimě, kdy se sem opět mohou stahovat," uvedl spolu s policisty. Podle Josefa Tišera, správce sousední ubytovny, se stav vnitrobloku změnil k lepšímu před dvěma lety po změně nájemníků. Nepořádek ze dvora zmizel díky tomu, že se obyvatelům úklid započítává do nájmu. Podle romského předáka a člena Rady vlády pro národnostní menšiny Štefana Tišera se město "o domy nestará" a mělo by je opravit. Poté by se k nim nájemníci údajně chovali lépe. Lidem, kteří jsou většinou bez práce, by měl pomoci úřad práce, což se prý neděje.

Město i policisté vidí jako řešení jmenovat v každém vchodě domovníka, jemuž by se za zamykání, hlídání úklidu a kontrolu půdy strhávala část nájmu. "Máme vytipované lidi," potvrdili zástupce města i Tišer. Na místě ale většina přítomných Romů funkci odmítla. "Vybereme z nich přirozenou autoritu a zkusíme to. Nemůžeme k tomu nikoho nutit," řekl radní pro bezpečnost Robert Houdek (ODS). Podle něj se ve vnitrobloku dlouhodobě neděje se "nic zásadního". "Je uklizený a dva roky jsou tam dětské prvky, které nikdo nezdemoloval," uvedl.

V Plzni se diskutuje také o zřízení romských asistentů, kteří by měli na starosti tyto lokality. Fungují velmi úspěšně v Sokolově a peníze na ně dává ministerstvo vnitra. Kameru na dvůr vnitrobloku, o níž se hovořilo, město instalovat nebude.

brf, ČTK
Přečteno: 727x
 

Kam dál:

Štítky:  

Plzeň, Sociální, Sociální vyloučení, Policie, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo