romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Sjednoťte systém péče o ohrožené děti, vyzývá vládu nezávislá platforma pro práva dětí vyrůstajících mimo rodinu

10.9.2015 13:26
Vánoce v dětském domově. (ILUSTRAČNÍ FOTO: Archiv Lukáše Kotlára)
Vánoce v dětském domově. (ILUSTRAČNÍ FOTO: Archiv Lukáše Kotlára)

Vteřina poté, nezávislá platforma pro práva dětí vyrůstajících mimo rodinu, společně se zástupci občanské veřejnosti a neziskovými organizacemi působícími v oblasti ochrany lidských práv zaslali otevřený dopis premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, ministryni Michaele Marksové-Tominové, ministryni Kateřině Valachové, ministru Svatoplukovi Němečkovi a ministru Jiřímu Dienstbierovi, v němž je vyzývají k naplnění závazku sjednotit systém péče o ohrožené děti, k němuž se vláda zavázala v Národní strategii ochrany práv dětí už v roce 2012.

Signatáři upozorňují na to, že Česká republika je jednou z posledních zemí Evropské unie, která zajištění péče o ohrožené děti tříští mezi několik rezortů. Poskytování služeb ohroženým dětem a rodinám je v současnosti upraveno nejméně čtyřmi zákony, které tuto agendu dělí mezi ministerstvo práce a sociálních věcí, ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a ministerstvo zdravotnictví. Tato skutečnost v konečném důsledku vede k tomu, že český systém péče o ohrožené děti stále staví na velkém počtu odebíraných dětí a zcela nepřiměřeném nadužívání ústavní péče. Jeho účinná transformace je přitom vyloučená, dokud pomoc ohroženým dětem bude vycházet z rozdílných koncepčních a filozofických přístupů jednotlivých ministerstev, jakož i rozdílných způsobů financování, plánování rozvoje a řízení.

Vláda se opakovaně ve svých strategických dokumentech zavazuje ke sjednocení a transformaci systému péče o ohrožené děti již od roku 2009, konkrétní kroky v tomto směru však dosud podniknuty nebyly a v současnosti dokonce zaznívají i velmi znepokojivé hlasy, že tomu tak nebude ani v blízké budoucnosti. Věcný záměr zákona o podpoře rodin, ochraně práv dětí a náhradní rodinné péči, který by s sebou přinesl právě žádoucí sjednocení systému, měl být předložen v červnu tohoto roku, ale nestalo se tak. Jeho zpracování se v čase neustále odsouvá a nyní mezi odbornou veřejností panuje obava, že nakonec nebude zpracován vůbec.

Ne všechna příslušná ministerstva se totiž s myšlenkou sjednocení ztotožňují a vyjadřují ochotu v tomto směru vzájemně spolupracovat. „Na kulatém stole, který Vteřina poté pořádala v květnu tohoto roku, sice ze strany zástupců ministerstva práce a sociálních věcí a ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy zaznívaly rozdílné postoje k problematice sjednocení systému, obě ministerstva však vyjadřovala ochotu spolupracovat a hledat kompromis, který chtěla společně s dalšími příslušnými ministerstvy stvrdit v memorandu o spolupráci. To sice vzniklo, avšak dosud nebylo podepsáno a není jisté, že podepsáno bude. Navíc se k nám postupně dostávají informace, že ministerstvo školství začíná připravovat vlastní proces transformace. Rozhodně nechceme zpochybňovat potřebu transformace ústavních zařízení pro děti, ale současně bychom chtěli důrazně upozornit na to, že pokud nedojde ke sjednocení systému, Česká republika se jen těžko vypořádá s neduhy systému péče o ohrožené děti, které si tento s sebou nese jako dědictví přežité minulosti,“ uvedl Michal Ďorď, PR a advocacy officer Vteřiny poté.

Otevřený dopis tak vyzývá premiéra a příslušné ministry k tomu, aby dodrželi své závazky a do konce tohoto roku předložili jasnou koncepci sjednocení služeb pro ohrožené dětí, včetně návrhu jejího legislativního řešení. „Je potřeba, aby oslovení členové vlády přijali otázku sjednocení systému jako součást své politické odpovědnosti a začali v tomto směru důsledně činit zcela konkrétní kroky. S nimi navíc nesmí otálet, protože s blížícími se volbami hrozí, že nezbytné sjednocení bude opět odsunuto na neurčito. A v mezidobí tu budou zcela zbytečně odrůstat další generace ústavních dětí, které by mohly při dostupnosti podpory zůstat ve vlastní rodině anebo být alespoň umístěny do rodiny náhradní,“ dodal Radek Laci, výkonný ředitel Vteřiny poté.

TZ Vteřina poté
Přečteno: 639x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

náhradní rodinná péče, Dětské domovy, Vteřina potéHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo