romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Sjednoťte systém péče o ohrožené děti, vyzývá vládu nezávislá platforma pro práva dětí vyrůstajících mimo rodinu

10.9.2015 13:26
Vánoce v dětském domově. (ILUSTRAČNÍ FOTO: Archiv Lukáše Kotlára)
Vánoce v dětském domově. (ILUSTRAČNÍ FOTO: Archiv Lukáše Kotlára)

Vteřina poté, nezávislá platforma pro práva dětí vyrůstajících mimo rodinu, společně se zástupci občanské veřejnosti a neziskovými organizacemi působícími v oblasti ochrany lidských práv zaslali otevřený dopis premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, ministryni Michaele Marksové-Tominové, ministryni Kateřině Valachové, ministru Svatoplukovi Němečkovi a ministru Jiřímu Dienstbierovi, v němž je vyzývají k naplnění závazku sjednotit systém péče o ohrožené děti, k němuž se vláda zavázala v Národní strategii ochrany práv dětí už v roce 2012.

Signatáři upozorňují na to, že Česká republika je jednou z posledních zemí Evropské unie, která zajištění péče o ohrožené děti tříští mezi několik rezortů. Poskytování služeb ohroženým dětem a rodinám je v současnosti upraveno nejméně čtyřmi zákony, které tuto agendu dělí mezi ministerstvo práce a sociálních věcí, ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a ministerstvo zdravotnictví. Tato skutečnost v konečném důsledku vede k tomu, že český systém péče o ohrožené děti stále staví na velkém počtu odebíraných dětí a zcela nepřiměřeném nadužívání ústavní péče. Jeho účinná transformace je přitom vyloučená, dokud pomoc ohroženým dětem bude vycházet z rozdílných koncepčních a filozofických přístupů jednotlivých ministerstev, jakož i rozdílných způsobů financování, plánování rozvoje a řízení.

Vláda se opakovaně ve svých strategických dokumentech zavazuje ke sjednocení a transformaci systému péče o ohrožené děti již od roku 2009, konkrétní kroky v tomto směru však dosud podniknuty nebyly a v současnosti dokonce zaznívají i velmi znepokojivé hlasy, že tomu tak nebude ani v blízké budoucnosti. Věcný záměr zákona o podpoře rodin, ochraně práv dětí a náhradní rodinné péči, který by s sebou přinesl právě žádoucí sjednocení systému, měl být předložen v červnu tohoto roku, ale nestalo se tak. Jeho zpracování se v čase neustále odsouvá a nyní mezi odbornou veřejností panuje obava, že nakonec nebude zpracován vůbec.

Ne všechna příslušná ministerstva se totiž s myšlenkou sjednocení ztotožňují a vyjadřují ochotu v tomto směru vzájemně spolupracovat. „Na kulatém stole, který Vteřina poté pořádala v květnu tohoto roku, sice ze strany zástupců ministerstva práce a sociálních věcí a ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy zaznívaly rozdílné postoje k problematice sjednocení systému, obě ministerstva však vyjadřovala ochotu spolupracovat a hledat kompromis, který chtěla společně s dalšími příslušnými ministerstvy stvrdit v memorandu o spolupráci. To sice vzniklo, avšak dosud nebylo podepsáno a není jisté, že podepsáno bude. Navíc se k nám postupně dostávají informace, že ministerstvo školství začíná připravovat vlastní proces transformace. Rozhodně nechceme zpochybňovat potřebu transformace ústavních zařízení pro děti, ale současně bychom chtěli důrazně upozornit na to, že pokud nedojde ke sjednocení systému, Česká republika se jen těžko vypořádá s neduhy systému péče o ohrožené děti, které si tento s sebou nese jako dědictví přežité minulosti,“ uvedl Michal Ďorď, PR a advocacy officer Vteřiny poté.

Otevřený dopis tak vyzývá premiéra a příslušné ministry k tomu, aby dodrželi své závazky a do konce tohoto roku předložili jasnou koncepci sjednocení služeb pro ohrožené dětí, včetně návrhu jejího legislativního řešení. „Je potřeba, aby oslovení členové vlády přijali otázku sjednocení systému jako součást své politické odpovědnosti a začali v tomto směru důsledně činit zcela konkrétní kroky. S nimi navíc nesmí otálet, protože s blížícími se volbami hrozí, že nezbytné sjednocení bude opět odsunuto na neurčito. A v mezidobí tu budou zcela zbytečně odrůstat další generace ústavních dětí, které by mohly při dostupnosti podpory zůstat ve vlastní rodině anebo být alespoň umístěny do rodiny náhradní,“ dodal Radek Laci, výkonný ředitel Vteřiny poté.

TZ Vteřina poté
Přečteno: 635x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

náhradní rodinná péče, Dětské domovy, Vteřina potéHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo