romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Skautka z ikonické fotografie z Brna pro Romea.cz: Cítím se povinna vymezit se fašistickým ideologiím a názorům

4.5.2017 0:30
Lucie Myslíková se snaží 1. 5. 2017 v Brně diskutovat s neonacistou (FOTO: Vladimír Čičmanec)
Lucie Myslíková se snaží 1. 5. 2017 v Brně diskutovat s neonacistou (FOTO: Vladimír Čičmanec)

Ikonická fotografie mladé skautky, která se rozhodla protestovat 1. května 2017 proti srazu neonacistů, doslova oblétla internet. A nejen ten "český". Na sociální síti Reddit nasbírala přes 60 tisíc "lajků" a skoro 6 tisíc komentářů. Stejně rychle se fotka šíří po sociální síti Facebook, na Twitteru ji zveřejnila celosvětová organizace skautingu, fotografie vyšla v zahraničních mediích jako je CNN, The New York Times, Huffington Post nebo International Business Times.

Již dnes se tak zařadila mezi historické fotografie z protineonacistických protestů vedle takových fotografií jako je ta, na níž žena ve Švédsku taškou zasáhla pochodujícího neonacistu, fotografie Ieshia Evans při protestech proti policejnímu násilí 9. července 2016 v Louisiana nebo fotografii Saffiyah Khan smějící se zuřícímu rasistovi z EDL při pochodu v roce 2017 v anglickém Birminghamu.

A kdo je mladá hrdinka na fotografii? Je jí 16 let a studuje v Brně film a animaci. "Zajímám se o umění a kulturu. Vedu děcka ve skautu. Jezdím na kole a snažím se být aktivní, v co nejvíce směrech," prozradila v rozhovoru pro server Romea.cz Lucie "Lála" Myslíková.

Proč jste se se svými kolegy rozhodli jít protestovat proti shromáždění neonacistů? Byla jste někdy na podobné akci již před tím?

Protože si myslím, že to má smysl, bojovat proti něčemu s čím nesouhlasíte. Cítím se povinna vymezit se fašistickým ideologiím a názorům, které ve společnosti jsou a jsou aktuální hrozbou. Myslím, že podobně to cítí i ostatní mí přátelé. Neztotožňujeme se se šířením nenávisti. Již před tím jsem se podobných akcí účastnila.

"Nebála jsem se, kdyby se mi něco stalo, zahojilo by se to. Pokud bych se rozhodla mlčet, to by se ve mně nezahojilo."

V jaké situaci, v jakém momentě vznikla fotografie, na níž se zřejmě snažíte diskutovat s vyznavačem neonacismu? Jaké jste při tom měla pocity?

Byla to první zastávka neonacistů a neonacistek a to poblíž Moravského náměstí. Měli tam nějaké proslovy. My si tak, jak vyzývala akce, které jsme se účastnili, hráli, zpívali, tancovali… Měli jsme bannery, skandovali.

Nerada mluvím o tom rozhovoru, protože chci říkat věci tak, jak se staly, ale jelikož jsem netušila, že budu rozhovor přeříkávat tisícům lidí, moc konkrétně jsem si ho nezapamatovala. Muž na fotografii se se mnou a mým kamarádem bavil o státu, hranicích a migrantech. Snažila jsem se mu vysvětlit, že když jde o život, hranice ani stát neexistují. Nebála jsem se, kdyby se mi něco stalo, zahojilo by se to. Pokud bych se rozhodla mlčet, to by se ve mně nezahojilo. Situaci jsem samozřejmě prožívala, ale přímý kontakt s někým tak jiného názoru mi nepříjemný nebyl.

Fotografie se stala hitem internetu a zařadila se po bok těch nejslavnějších fotografií protineonacistických protestů. Co na to říkáte?

Zarazilo mě, že mě lidi staví do pozice extrémisty. Nelíbí se mi, že jsou antifašisté stavěni do pozice extrémistů. To totiž není vůbec pravda. Pakliže je na jedné straně nenávist a útlak a někdo se tomuto postaví, není extrémista.

Lucie Myslíková Brno neonacismus
Lucie Myslíková se snaží 1. 5. 2017 v Brně diskutovat s neonacistou

Jak hodnotíte jednání policie, která odpůrce neonacismu vytlačila z místa projevů? Chovali se policisté korektně?

Nejsem si jistá, zda mohu posoudit, kdy se policie chová korektně a kdy ne. Každopádně bych chtěla říct, že antikonfliktní tým odváděl, podle mě, super práci.

Podporuje Vaše veřejné projevy v krojích vedení střediska, pod které patříte, nebo k nim má výhrady?

Středisko naši účast podporuje. Apelují na nás však, že je to velká zodpovědnost, tu si mi uvědomujeme, zároveň chci podotknout, že tím, že jsem si na akci oblékla kroj neznamená, že teď kdykoliv cokoliv řeknu reprezentuje Skaut.

Deník Blesk přítomné odpůrce neonacistů, tedy i Vás, souhrnně označil za neomarxisty. Souhlasíte s touto škatulkou? Tj. měla jste z lidí kolem sebe dojem, že se k této ideologii hlásí? Jak byste lidi kolem sebe charakterizovala, definovala? A co si o tomto zařazení myslíte Vy coby členka skautské organizace?

Blesk nepovažuji za seriózní deník, proto mě škatulkování nepřekvapuje. Nesouhlasím se škatulkováním obecně. Lidé mají potřebu neustále dávat věcem a lidem kolem sebe nějaké zvláštní nálepky. Proč? Nemůžu mluvit o antifašistech jako o skupině, jsme různí, s různými názory. Právě proto nejsme extrém, nejsme žádná jednotná skupina, hlásicí se k totožným názorům, pouze se vymezujeme vůči fašismu.

Jak dlouho se věnujete skautingu, s čím se v jeho filozofii nejvíce ztotožňujete?

Do skautu chodím asi sedm let. Ztotožňuji se s tím, že skauting je pro všechny, vzdělává hrou, buduje vztah k přírodě, vaši osobnost a vaše morální hodnoty.

Co si myslíte, že příznivce na ideologii (neo)nacismu/krajního nacionalismu přitahuje?

Strach? Nějaká negativní zkušenost? Hrdost vůči národu, která přeroste?

LEGENDÁRNÍ FOTOGRAFIE

Lucie Myslíková se snaží 1. 5. 2017 v Brně diskutovat s neonacistou (FOTO: Vladimír Čičmanec)
Lucie Myslíková se snaží 1. 5. 2017 v Brně diskutovat s neonacistou (FOTO: Vladimír Čičmanec)

Přečteno: 11144x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

protest, Neonacismus, Rasismus, Extremismus, Demonstrace, Brno, SkautingHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo