romea - logo
21. října 2019 (pondělí)
svátek má Brigita
Loading
rozšířené vyhledávaní

Skončí pořad Máte slovo? Analýza ČT pro něj nevyznívá dobře

24.2.2016 13:20
Michaela Jílková v pořadu ČT Máte slovo. ( FOTO: Print Screen z pořadu Máte slovo, 19.9. 2013)
Michaela Jílková v pořadu ČT Máte slovo. ( FOTO: Print Screen z pořadu Máte slovo, 19.9. 2013)

Kvalita pořadu Máte slovo je ve srovnání s ostatními publicistickými pořady vysílanými Českou televizí nejnižší. Takový závěr uvádí blesková analýza, o kterou požádal nový člen rady a zároveň velký kritik pořadu moderovaného Michaelou Jílkovou Zdeněk Šarapatka, píší Lidové noviny. Naopak vyzdvihovány jsou kvality pořadů Reportéři ČT a 168 hodin.

Analýza sledovanosti:

  • Sledovanost v roce 2015 dosáhla 412 tisíc diváků 15+ a podíl na publiku 13,24 % - pod průměrem stanice ČT1.
  • Zásah za minulý rok 4,1 milionu dospělých diváků.
  • Nejsledovanější dílem byla epizoda o valorizaci důchodů ze dne 8. 10. 2015 s 569 tisíci diváků 15+.
  • Internet (7 dní po odvysílání) průměrně 5 tisíc diváků 4+. Průměrná hodnota.
  • Hodnocení spokojenosti – 7,3., hodnocení originality (57 %) a zaujetí (63 %).
  • Výrazně nadprůměrně vyhledáván diváky nad 60 let, mírně více muži než ženami.

zdroj: ČT

Výsledky bleskové analýzy, která hodnotí i minulost pořadu, se v tomto týdnu dostala ke členům rady. Její závěr zní jasně: „Ve srovnání s ostatními publicistickými pořady vysílanými na ČT má pořad Máte slovo v roce 2015 nejnižší výkon, a to jak ve sledovanosti a sharu, tak i v kvalitativních parametrech spokojenosti, originality a zaujetí,“ stojí ve zprávě, s níž se server Lidovky.cz seznámil.

Detailně ji proberou až na příštím jednání rady. „Hlavní diskuse se teprve bude konat. Jde především o kvantitativní analýzu, údajů je tam opravdu dost. Můj první dojem je ale takový, že z ní pořad Máte slovo nevychází vůbec dobře,“ uvedl pro Lidovky.cz předseda patnáctičlenného kontrolního orgánu.

Kritika založená na tvrzení, že pořad Máte slovo není názorově vyvážený a je založený na vypjaté výměně názorů, není první v historii pořadu. Šarapatka jen znovu otevřel téma, s nímž přišla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání už v listopadu loňského roku na základě předchozích stížností. Server Demagog.cz ověřující pravdivost převážně politických výroků díl ze 4. února dokonce označil za „kotel nepravd, faulů a překřikování“ a připodobnil jej k hospodské hádce.

Na stanovisko Zdeňka Šarapatky reagovala také redaktorka kulturní rubriky Lidových novin Jana Machalická: "Máte slovo naopak přesně zapadá do současné dramaturgie ČT1, která velmi neobratně kopíruje komerční stanice a bulvárních způsobů se místy neštítí."

Machalická souhlasí se Šarapatkou ve vyjádření, že pořad " nepochybně inklinuje k bulvarizaci závažných témat", podle ní však ČT potřebuje systémové opatření, zrušení jednoho bulvárního pořadu nic neřeší. "Jílkové pořad žádný zákon neporušuje, je to dryáčnická lidová zábava, od které snad proboha nikdo nečeká, že bude vážně řešit prezentovaná diskusní témata. Do programu ČT1 se dostal právě proto, že "kopíruje novácký Kotel, je to od začátku stejný model a stejná dikce," poznamenává Machalická.

František Kostlán již v roce 2011 v článku Romea.cz Máte Slovo aneb ukřičená domovnice s drdolem řeší problémy na Šluknovsku napsal: "Pořad Máte slovo je ostudou celé veřejnoprávní televize. Jílková jej sice "moderuje", ale o věci či podstatě problémů neví nic. Co však dobře umí, je z pozice "nadřízené" kárat přítomné, že říkají něco, co není podle jejích (většinou scestných) představ. A skvěle umí rozeštvávat lidi či skupiny, kvůli čemuž vznikne ve studiu pseudodebata, v níž se účastníci překřikují, namísto aby hovořili k věci."

Přečteno: 2482x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Máte slovo, Česká televize, Michaela JílkováHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo