romea - logo
27. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ingrid
Loading
rozšířené vyhledávaní

Skončí pořad Máte slovo? Analýza ČT pro něj nevyznívá dobře

24.2.2016 13:20
Michaela Jílková v pořadu ČT Máte slovo. ( FOTO: Print Screen z pořadu Máte slovo, 19.9. 2013)
Michaela Jílková v pořadu ČT Máte slovo. ( FOTO: Print Screen z pořadu Máte slovo, 19.9. 2013)

Kvalita pořadu Máte slovo je ve srovnání s ostatními publicistickými pořady vysílanými Českou televizí nejnižší. Takový závěr uvádí blesková analýza, o kterou požádal nový člen rady a zároveň velký kritik pořadu moderovaného Michaelou Jílkovou Zdeněk Šarapatka, píší Lidové noviny. Naopak vyzdvihovány jsou kvality pořadů Reportéři ČT a 168 hodin.

Analýza sledovanosti:

  • Sledovanost v roce 2015 dosáhla 412 tisíc diváků 15+ a podíl na publiku 13,24 % - pod průměrem stanice ČT1.
  • Zásah za minulý rok 4,1 milionu dospělých diváků.
  • Nejsledovanější dílem byla epizoda o valorizaci důchodů ze dne 8. 10. 2015 s 569 tisíci diváků 15+.
  • Internet (7 dní po odvysílání) průměrně 5 tisíc diváků 4+. Průměrná hodnota.
  • Hodnocení spokojenosti – 7,3., hodnocení originality (57 %) a zaujetí (63 %).
  • Výrazně nadprůměrně vyhledáván diváky nad 60 let, mírně více muži než ženami.

zdroj: ČT

Výsledky bleskové analýzy, která hodnotí i minulost pořadu, se v tomto týdnu dostala ke členům rady. Její závěr zní jasně: „Ve srovnání s ostatními publicistickými pořady vysílanými na ČT má pořad Máte slovo v roce 2015 nejnižší výkon, a to jak ve sledovanosti a sharu, tak i v kvalitativních parametrech spokojenosti, originality a zaujetí,“ stojí ve zprávě, s níž se server Lidovky.cz seznámil.

Detailně ji proberou až na příštím jednání rady. „Hlavní diskuse se teprve bude konat. Jde především o kvantitativní analýzu, údajů je tam opravdu dost. Můj první dojem je ale takový, že z ní pořad Máte slovo nevychází vůbec dobře,“ uvedl pro Lidovky.cz předseda patnáctičlenného kontrolního orgánu.

Kritika založená na tvrzení, že pořad Máte slovo není názorově vyvážený a je založený na vypjaté výměně názorů, není první v historii pořadu. Šarapatka jen znovu otevřel téma, s nímž přišla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání už v listopadu loňského roku na základě předchozích stížností. Server Demagog.cz ověřující pravdivost převážně politických výroků díl ze 4. února dokonce označil za „kotel nepravd, faulů a překřikování“ a připodobnil jej k hospodské hádce.

Na stanovisko Zdeňka Šarapatky reagovala také redaktorka kulturní rubriky Lidových novin Jana Machalická: "Máte slovo naopak přesně zapadá do současné dramaturgie ČT1, která velmi neobratně kopíruje komerční stanice a bulvárních způsobů se místy neštítí."

Machalická souhlasí se Šarapatkou ve vyjádření, že pořad " nepochybně inklinuje k bulvarizaci závažných témat", podle ní však ČT potřebuje systémové opatření, zrušení jednoho bulvárního pořadu nic neřeší. "Jílkové pořad žádný zákon neporušuje, je to dryáčnická lidová zábava, od které snad proboha nikdo nečeká, že bude vážně řešit prezentovaná diskusní témata. Do programu ČT1 se dostal právě proto, že "kopíruje novácký Kotel, je to od začátku stejný model a stejná dikce," poznamenává Machalická.

František Kostlán již v roce 2011 v článku Romea.cz Máte Slovo aneb ukřičená domovnice s drdolem řeší problémy na Šluknovsku napsal: "Pořad Máte slovo je ostudou celé veřejnoprávní televize. Jílková jej sice "moderuje", ale o věci či podstatě problémů neví nic. Co však dobře umí, je z pozice "nadřízené" kárat přítomné, že říkají něco, co není podle jejích (většinou scestných) představ. A skvěle umí rozeštvávat lidi či skupiny, kvůli čemuž vznikne ve studiu pseudodebata, v níž se účastníci překřikují, namísto aby hovořili k věci."

Přečteno: 2493x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Máte slovo, Česká televize, Michaela JílkováHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo