romea - logo
2. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Patricie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Skončí pořad Máte slovo? Analýza ČT pro něj nevyznívá dobře

24.2.2016 13:20
Michaela Jílková v pořadu ČT Máte slovo. ( FOTO: Print Screen z pořadu Máte slovo, 19.9. 2013)
Michaela Jílková v pořadu ČT Máte slovo. ( FOTO: Print Screen z pořadu Máte slovo, 19.9. 2013)

Kvalita pořadu Máte slovo je ve srovnání s ostatními publicistickými pořady vysílanými Českou televizí nejnižší. Takový závěr uvádí blesková analýza, o kterou požádal nový člen rady a zároveň velký kritik pořadu moderovaného Michaelou Jílkovou Zdeněk Šarapatka, píší Lidové noviny. Naopak vyzdvihovány jsou kvality pořadů Reportéři ČT a 168 hodin.

Analýza sledovanosti:

  • Sledovanost v roce 2015 dosáhla 412 tisíc diváků 15+ a podíl na publiku 13,24 % - pod průměrem stanice ČT1.
  • Zásah za minulý rok 4,1 milionu dospělých diváků.
  • Nejsledovanější dílem byla epizoda o valorizaci důchodů ze dne 8. 10. 2015 s 569 tisíci diváků 15+.
  • Internet (7 dní po odvysílání) průměrně 5 tisíc diváků 4+. Průměrná hodnota.
  • Hodnocení spokojenosti – 7,3., hodnocení originality (57 %) a zaujetí (63 %).
  • Výrazně nadprůměrně vyhledáván diváky nad 60 let, mírně více muži než ženami.

zdroj: ČT

Výsledky bleskové analýzy, která hodnotí i minulost pořadu, se v tomto týdnu dostala ke členům rady. Její závěr zní jasně: „Ve srovnání s ostatními publicistickými pořady vysílanými na ČT má pořad Máte slovo v roce 2015 nejnižší výkon, a to jak ve sledovanosti a sharu, tak i v kvalitativních parametrech spokojenosti, originality a zaujetí,“ stojí ve zprávě, s níž se server Lidovky.cz seznámil.

Detailně ji proberou až na příštím jednání rady. „Hlavní diskuse se teprve bude konat. Jde především o kvantitativní analýzu, údajů je tam opravdu dost. Můj první dojem je ale takový, že z ní pořad Máte slovo nevychází vůbec dobře,“ uvedl pro Lidovky.cz předseda patnáctičlenného kontrolního orgánu.

Kritika založená na tvrzení, že pořad Máte slovo není názorově vyvážený a je založený na vypjaté výměně názorů, není první v historii pořadu. Šarapatka jen znovu otevřel téma, s nímž přišla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání už v listopadu loňského roku na základě předchozích stížností. Server Demagog.cz ověřující pravdivost převážně politických výroků díl ze 4. února dokonce označil za „kotel nepravd, faulů a překřikování“ a připodobnil jej k hospodské hádce.

Na stanovisko Zdeňka Šarapatky reagovala také redaktorka kulturní rubriky Lidových novin Jana Machalická: "Máte slovo naopak přesně zapadá do současné dramaturgie ČT1, která velmi neobratně kopíruje komerční stanice a bulvárních způsobů se místy neštítí."

Machalická souhlasí se Šarapatkou ve vyjádření, že pořad " nepochybně inklinuje k bulvarizaci závažných témat", podle ní však ČT potřebuje systémové opatření, zrušení jednoho bulvárního pořadu nic neřeší. "Jílkové pořad žádný zákon neporušuje, je to dryáčnická lidová zábava, od které snad proboha nikdo nečeká, že bude vážně řešit prezentovaná diskusní témata. Do programu ČT1 se dostal právě proto, že "kopíruje novácký Kotel, je to od začátku stejný model a stejná dikce," poznamenává Machalická.

František Kostlán již v roce 2011 v článku Romea.cz Máte Slovo aneb ukřičená domovnice s drdolem řeší problémy na Šluknovsku napsal: "Pořad Máte slovo je ostudou celé veřejnoprávní televize. Jílková jej sice "moderuje", ale o věci či podstatě problémů neví nic. Co však dobře umí, je z pozice "nadřízené" kárat přítomné, že říkají něco, co není podle jejích (většinou scestných) představ. A skvěle umí rozeštvávat lidi či skupiny, kvůli čemuž vznikne ve studiu pseudodebata, v níž se účastníci překřikují, namísto aby hovořili k věci."

Přečteno: 2515x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Máte slovo, Česká televize, Michaela JílkováHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo