romea - logo
17. července 2019 (středa)
svátek má Martina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Skončí pořad Máte slovo? Analýza ČT pro něj nevyznívá dobře

24.2.2016 13:20
Michaela Jílková v pořadu ČT Máte slovo. ( FOTO: Print Screen z pořadu Máte slovo, 19.9. 2013)
Michaela Jílková v pořadu ČT Máte slovo. ( FOTO: Print Screen z pořadu Máte slovo, 19.9. 2013)

Kvalita pořadu Máte slovo je ve srovnání s ostatními publicistickými pořady vysílanými Českou televizí nejnižší. Takový závěr uvádí blesková analýza, o kterou požádal nový člen rady a zároveň velký kritik pořadu moderovaného Michaelou Jílkovou Zdeněk Šarapatka, píší Lidové noviny. Naopak vyzdvihovány jsou kvality pořadů Reportéři ČT a 168 hodin.

Analýza sledovanosti:

  • Sledovanost v roce 2015 dosáhla 412 tisíc diváků 15+ a podíl na publiku 13,24 % - pod průměrem stanice ČT1.
  • Zásah za minulý rok 4,1 milionu dospělých diváků.
  • Nejsledovanější dílem byla epizoda o valorizaci důchodů ze dne 8. 10. 2015 s 569 tisíci diváků 15+.
  • Internet (7 dní po odvysílání) průměrně 5 tisíc diváků 4+. Průměrná hodnota.
  • Hodnocení spokojenosti – 7,3., hodnocení originality (57 %) a zaujetí (63 %).
  • Výrazně nadprůměrně vyhledáván diváky nad 60 let, mírně více muži než ženami.

zdroj: ČT

Výsledky bleskové analýzy, která hodnotí i minulost pořadu, se v tomto týdnu dostala ke členům rady. Její závěr zní jasně: „Ve srovnání s ostatními publicistickými pořady vysílanými na ČT má pořad Máte slovo v roce 2015 nejnižší výkon, a to jak ve sledovanosti a sharu, tak i v kvalitativních parametrech spokojenosti, originality a zaujetí,“ stojí ve zprávě, s níž se server Lidovky.cz seznámil.

Detailně ji proberou až na příštím jednání rady. „Hlavní diskuse se teprve bude konat. Jde především o kvantitativní analýzu, údajů je tam opravdu dost. Můj první dojem je ale takový, že z ní pořad Máte slovo nevychází vůbec dobře,“ uvedl pro Lidovky.cz předseda patnáctičlenného kontrolního orgánu.

Kritika založená na tvrzení, že pořad Máte slovo není názorově vyvážený a je založený na vypjaté výměně názorů, není první v historii pořadu. Šarapatka jen znovu otevřel téma, s nímž přišla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání už v listopadu loňského roku na základě předchozích stížností. Server Demagog.cz ověřující pravdivost převážně politických výroků díl ze 4. února dokonce označil za „kotel nepravd, faulů a překřikování“ a připodobnil jej k hospodské hádce.

Na stanovisko Zdeňka Šarapatky reagovala také redaktorka kulturní rubriky Lidových novin Jana Machalická: "Máte slovo naopak přesně zapadá do současné dramaturgie ČT1, která velmi neobratně kopíruje komerční stanice a bulvárních způsobů se místy neštítí."

Machalická souhlasí se Šarapatkou ve vyjádření, že pořad " nepochybně inklinuje k bulvarizaci závažných témat", podle ní však ČT potřebuje systémové opatření, zrušení jednoho bulvárního pořadu nic neřeší. "Jílkové pořad žádný zákon neporušuje, je to dryáčnická lidová zábava, od které snad proboha nikdo nečeká, že bude vážně řešit prezentovaná diskusní témata. Do programu ČT1 se dostal právě proto, že "kopíruje novácký Kotel, je to od začátku stejný model a stejná dikce," poznamenává Machalická.

František Kostlán již v roce 2011 v článku Romea.cz Máte Slovo aneb ukřičená domovnice s drdolem řeší problémy na Šluknovsku napsal: "Pořad Máte slovo je ostudou celé veřejnoprávní televize. Jílková jej sice "moderuje", ale o věci či podstatě problémů neví nic. Co však dobře umí, je z pozice "nadřízené" kárat přítomné, že říkají něco, co není podle jejích (většinou scestných) představ. A skvěle umí rozeštvávat lidi či skupiny, kvůli čemuž vznikne ve studiu pseudodebata, v níž se účastníci překřikují, namísto aby hovořili k věci."

Přečteno: 2476x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Máte slovo, Česká televize, Michaela JílkováHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo