romea - logo
23. února 2019 (sobota)
svátek má Svatopluk
Loading
rozšířené vyhledávaní

VIDEO: Skupina Bengas natočila klip proti rasistickým útokům na Romy

4.2.2019 15:33

Pražská hudební skupina Bengas nesouhlasí s extrémní politikou řady iniciativ či států vůči Romům. Pogromy a rasistické útoky na Romy na Ukrajině, v Itálii, Maďarsku, na Slovensku ale i v České republice považuje za nepřípustné.

„Vyzýváme všechny demokratické evropské politiky, aby se k projevům nesnášenlivosti vůči Romům jasně vymezili a snažili se tlačit na politiky dotčených států k nápravě. Všechny Romy potom vyzýváme k aktivismu. Roma masoven!“ píší Bengas ve svém prohlášení k nově natočenému hudebnímu klipu, v němž protestují proti rasistickému násilí na Romech.

„Jako umělci se musíme k současné negativní politice některých států a politiků hlasitě vyslovit. Proto jsme z našeho repertoáru vybrali balkánskou lidovou písen, která jasně vystihuje strastiplný život Romů. Tato píseň je také reakcí na to, že jeden z našich členů, Vladimír Demeter, opustil Českou republiku. Jeden ze zásadních impulzů k tomu pro něj bylo zajistit bezpečí pro své děti a nabídnout jim demokratické prostředí pro vzdělávání. V zemi, kde nerozhoduje jakou máte národnost, sociální zázemí, ale schopnosti uspět a být prospěšný společnosti“.

Kapela Bengas vznikla na podzim roku 2001. Koncertovala na všech významných festivalech nejen v Čechách a na Slovensku, ale i v Evropě a v USA. Hrála také jako předkapela na koncertu Gypsy Kings v pražské T- mobile Aréně.

Přečteno: 2805x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Rasismus, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační foto: Lukáš Houdek

Sofija Kordič o ČR: Ostří nenávisti míří na Romy - vztah, který ničí společnost

19.2.2019 13:20
Chorvatský server Lupiga nedávno zveřejnil obsáhlý článek novinářky Sofije Kordič o postavení Romů v České republice. Přinášíme jej v plném znění.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: https://www.ucn.sk, koláž: Romea.cz)

Pamatujete na Annamárii, závodnici v balerínkách? Její příběh pokračuje!

18.2.2019 13:15
Výkon žákyně Annamárie Horváthové původem z chudé romské rodiny vyvolal pozornost a projevy sympatií už minulý rok. Vyhrála běžecký závod, byť na rozdíl od svých soupeřek měla na nohou pouze balerínky. Annamárie už své balerínky odložila a od září 2018 trénuje a účastní se závodů.
 celý článek

Monika Bagárová ft. Natalii - SESTRA

videoVIDEO: Monika Bagárová má společně se svou sestrou nový videoklip. Je krásné mít pevné rodinné vztahy, říká.

18.2.2019 12:18
Na svatého Valetýna měl premiéru nový singl a videoklip Sestra od sester Bagárových. Píseň složila Natálie Bagárová a na textu se sestry podílely společně. O sedm let mladší Natálie ukázala podle celé řady komentářů nejen svou krásu, ale především velký talent.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo