romea - logo
13. července 2020 (pondělí)
svátek má Markéta
Loading
rozšířené vyhledávaní

VIDEO: Skupina Bengas natočila klip proti rasistickým útokům na Romy

4.2.2019 15:33

Pražská hudební skupina Bengas nesouhlasí s extrémní politikou řady iniciativ či států vůči Romům. Pogromy a rasistické útoky na Romy na Ukrajině, v Itálii, Maďarsku, na Slovensku ale i v České republice považuje za nepřípustné.

„Vyzýváme všechny demokratické evropské politiky, aby se k projevům nesnášenlivosti vůči Romům jasně vymezili a snažili se tlačit na politiky dotčených států k nápravě. Všechny Romy potom vyzýváme k aktivismu. Roma masoven!“ píší Bengas ve svém prohlášení k nově natočenému hudebnímu klipu, v němž protestují proti rasistickému násilí na Romech.

„Jako umělci se musíme k současné negativní politice některých států a politiků hlasitě vyslovit. Proto jsme z našeho repertoáru vybrali balkánskou lidovou písen, která jasně vystihuje strastiplný život Romů. Tato píseň je také reakcí na to, že jeden z našich členů, Vladimír Demeter, opustil Českou republiku. Jeden ze zásadních impulzů k tomu pro něj bylo zajistit bezpečí pro své děti a nabídnout jim demokratické prostředí pro vzdělávání. V zemi, kde nerozhoduje jakou máte národnost, sociální zázemí, ale schopnosti uspět a být prospěšný společnosti“.

Kapela Bengas vznikla na podzim roku 2001. Koncertovala na všech významných festivalech nejen v Čechách a na Slovensku, ale i v Evropě a v USA. Hrála také jako předkapela na koncertu Gypsy Kings v pražské T- mobile Aréně.

Přečteno: 3281x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Rasismus, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo