romea - logo
21. července 2019 (neděle)
svátek má Vítězslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

VIDEO: Skupina Bengas natočila klip proti rasistickým útokům na Romy

4.2.2019 15:33

Pražská hudební skupina Bengas nesouhlasí s extrémní politikou řady iniciativ či států vůči Romům. Pogromy a rasistické útoky na Romy na Ukrajině, v Itálii, Maďarsku, na Slovensku ale i v České republice považuje za nepřípustné.

„Vyzýváme všechny demokratické evropské politiky, aby se k projevům nesnášenlivosti vůči Romům jasně vymezili a snažili se tlačit na politiky dotčených států k nápravě. Všechny Romy potom vyzýváme k aktivismu. Roma masoven!“ píší Bengas ve svém prohlášení k nově natočenému hudebnímu klipu, v němž protestují proti rasistickému násilí na Romech.

„Jako umělci se musíme k současné negativní politice některých států a politiků hlasitě vyslovit. Proto jsme z našeho repertoáru vybrali balkánskou lidovou písen, která jasně vystihuje strastiplný život Romů. Tato píseň je také reakcí na to, že jeden z našich členů, Vladimír Demeter, opustil Českou republiku. Jeden ze zásadních impulzů k tomu pro něj bylo zajistit bezpečí pro své děti a nabídnout jim demokratické prostředí pro vzdělávání. V zemi, kde nerozhoduje jakou máte národnost, sociální zázemí, ale schopnosti uspět a být prospěšný společnosti“.

Kapela Bengas vznikla na podzim roku 2001. Koncertovala na všech významných festivalech nejen v Čechách a na Slovensku, ale i v Evropě a v USA. Hrála také jako předkapela na koncertu Gypsy Kings v pražské T- mobile Aréně.

Přečteno: 2992x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Rasismus, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo