romea - logo
22. dubna 2019 (pondělí)
svátek má Evžénie
Loading
rozšířené vyhledávaní

VIDEO: Skupina Bengas natočila klip proti rasistickým útokům na Romy

4.2.2019 15:33

Pražská hudební skupina Bengas nesouhlasí s extrémní politikou řady iniciativ či států vůči Romům. Pogromy a rasistické útoky na Romy na Ukrajině, v Itálii, Maďarsku, na Slovensku ale i v České republice považuje za nepřípustné.

„Vyzýváme všechny demokratické evropské politiky, aby se k projevům nesnášenlivosti vůči Romům jasně vymezili a snažili se tlačit na politiky dotčených států k nápravě. Všechny Romy potom vyzýváme k aktivismu. Roma masoven!“ píší Bengas ve svém prohlášení k nově natočenému hudebnímu klipu, v němž protestují proti rasistickému násilí na Romech.

„Jako umělci se musíme k současné negativní politice některých států a politiků hlasitě vyslovit. Proto jsme z našeho repertoáru vybrali balkánskou lidovou písen, která jasně vystihuje strastiplný život Romů. Tato píseň je také reakcí na to, že jeden z našich členů, Vladimír Demeter, opustil Českou republiku. Jeden ze zásadních impulzů k tomu pro něj bylo zajistit bezpečí pro své děti a nabídnout jim demokratické prostředí pro vzdělávání. V zemi, kde nerozhoduje jakou máte národnost, sociální zázemí, ale schopnosti uspět a být prospěšný společnosti“.

Kapela Bengas vznikla na podzim roku 2001. Koncertovala na všech významných festivalech nejen v Čechách a na Slovensku, ale i v Evropě a v USA. Hrála také jako předkapela na koncertu Gypsy Kings v pražské T- mobile Aréně.

Přečteno: 2963x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Rasismus, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo