romea - logo
13. prosince 2019 (pátek)
svátek má Lucie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Skutečné příběhy menšin k vidění na výstavě komiksů v Městské knihovně v Praze

21.6.2016 11:34
Výstava komiksů na motivy skutečných osudů příslušníků menšin žijících v ČR. Foto: Martina Pařízková
Výstava komiksů na motivy skutečných osudů příslušníků menšin žijících v ČR. Foto: Martina Pařízková

Život příslušníků různých menšin přibližuje ode dneška výstava komiksů v Městské knihovně v Praze. Kreslíři zachytili skutečný příběh člověka bez domova, romské aktivistky, vietnamského teenagera či postiženého děvčete. Prostřednictvím komiksů chce organizace Amnesty International (AI) seznámit děti i dospělé se situací minorit v Česku.

"Jde o soubor, který různorodostí témat i zpracování ukazuje rozmanitý svět menšin žijících v Česku," uvedla o komiksech mluvčí AI Martina Pařízková. Podle ní kreslené příběhy seznámí mladé s problematikou lidských práv, diskriminace a xenofobie.

Součástí projektu je i "živá knihovna", která studentům střední školy umožní potkat se s hrdiny vystavených komiksů. Na otázky jim bude odpovídat afghánská uprchlice Fatima, homosexuál Jakub či Natálka s Aspergerovým syndromem. Organizace AI připravila ke komiksům také metodický návod pro učitele, jak mohou kreslené příběhy používat ve výuce.

Živé knihovny jsou vzdělávací metoda, kterou Amnesty seznamuje studenty i veřejnost neotřelým způsobem s příslušníky menšin žijících v Česku. Teď na základě životních příběhů jednotlivých „živých knížek“ vytvořili úspěšní i zatím méně známí umělci a umělkyně komiksy.

Vzdělávací projekt "živá knihovna" má přispět k větší toleranci a otevřenosti, má působit i jako prevence nesnášenlivosti. Místo knih si mohou mladí podle pořadatelů "vypůjčit živé knížky", tedy setkat se s příslušníky menšin. "I v živých knížkách lze číst - prostřednictvím rozhovorů a sdílení příběhů," uvedli pořadatelé z AI. Zdůraznili, že jejich akce není přednáška, ale dialog s přímou konfrontací. "Vzájemné setkání pomáhá odbourávat komunikační bariéry a předsudky mezi zástupci většinové a menšinové společnosti a naopak podporuje jejich vzájemný vztah," dodali organizátoři.

Studenti se mohou potkat s lidmi z etnických menšin, postiženými, přistěhovalci, s osobami s jinou sexuální orientací či jiným náboženstvím. Promluvit si mohou i s těmi, co mají zkušenosti s drogami či žijí na ulici.

Výstava potrvá v prostorách Městské knihovny na Mariánském náměstí v Praze do 23. července.

Přečteno: 681x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Amnesty InternationalHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo