romea - logo
10. července 2020 (pátek)
svátek má Libuše/Amálie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Skutečné příběhy menšin k vidění na výstavě komiksů v Městské knihovně v Praze

21.6.2016 11:34
Výstava komiksů na motivy skutečných osudů příslušníků menšin žijících v ČR. Foto: Martina Pařízková
Výstava komiksů na motivy skutečných osudů příslušníků menšin žijících v ČR. Foto: Martina Pařízková

Život příslušníků různých menšin přibližuje ode dneška výstava komiksů v Městské knihovně v Praze. Kreslíři zachytili skutečný příběh člověka bez domova, romské aktivistky, vietnamského teenagera či postiženého děvčete. Prostřednictvím komiksů chce organizace Amnesty International (AI) seznámit děti i dospělé se situací minorit v Česku.

"Jde o soubor, který různorodostí témat i zpracování ukazuje rozmanitý svět menšin žijících v Česku," uvedla o komiksech mluvčí AI Martina Pařízková. Podle ní kreslené příběhy seznámí mladé s problematikou lidských práv, diskriminace a xenofobie.

Součástí projektu je i "živá knihovna", která studentům střední školy umožní potkat se s hrdiny vystavených komiksů. Na otázky jim bude odpovídat afghánská uprchlice Fatima, homosexuál Jakub či Natálka s Aspergerovým syndromem. Organizace AI připravila ke komiksům také metodický návod pro učitele, jak mohou kreslené příběhy používat ve výuce.

Živé knihovny jsou vzdělávací metoda, kterou Amnesty seznamuje studenty i veřejnost neotřelým způsobem s příslušníky menšin žijících v Česku. Teď na základě životních příběhů jednotlivých „živých knížek“ vytvořili úspěšní i zatím méně známí umělci a umělkyně komiksy.

Vzdělávací projekt "živá knihovna" má přispět k větší toleranci a otevřenosti, má působit i jako prevence nesnášenlivosti. Místo knih si mohou mladí podle pořadatelů "vypůjčit živé knížky", tedy setkat se s příslušníky menšin. "I v živých knížkách lze číst - prostřednictvím rozhovorů a sdílení příběhů," uvedli pořadatelé z AI. Zdůraznili, že jejich akce není přednáška, ale dialog s přímou konfrontací. "Vzájemné setkání pomáhá odbourávat komunikační bariéry a předsudky mezi zástupci většinové a menšinové společnosti a naopak podporuje jejich vzájemný vztah," dodali organizátoři.

Studenti se mohou potkat s lidmi z etnických menšin, postiženými, přistěhovalci, s osobami s jinou sexuální orientací či jiným náboženstvím. Promluvit si mohou i s těmi, co mají zkušenosti s drogami či žijí na ulici.

Výstava potrvá v prostorách Městské knihovny na Mariánském náměstí v Praze do 23. července.

Přečteno: 687x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Amnesty InternationalHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo