romea - logo
23. září 2020 (středa)
svátek má Berta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Skutečné příběhy menšin k vidění na výstavě komiksů v Městské knihovně v Praze

21.6.2016 11:34
Výstava komiksů na motivy skutečných osudů příslušníků menšin žijících v ČR. Foto: Martina Pařízková
Výstava komiksů na motivy skutečných osudů příslušníků menšin žijících v ČR. Foto: Martina Pařízková

Život příslušníků různých menšin přibližuje ode dneška výstava komiksů v Městské knihovně v Praze. Kreslíři zachytili skutečný příběh člověka bez domova, romské aktivistky, vietnamského teenagera či postiženého děvčete. Prostřednictvím komiksů chce organizace Amnesty International (AI) seznámit děti i dospělé se situací minorit v Česku.

"Jde o soubor, který různorodostí témat i zpracování ukazuje rozmanitý svět menšin žijících v Česku," uvedla o komiksech mluvčí AI Martina Pařízková. Podle ní kreslené příběhy seznámí mladé s problematikou lidských práv, diskriminace a xenofobie.

Součástí projektu je i "živá knihovna", která studentům střední školy umožní potkat se s hrdiny vystavených komiksů. Na otázky jim bude odpovídat afghánská uprchlice Fatima, homosexuál Jakub či Natálka s Aspergerovým syndromem. Organizace AI připravila ke komiksům také metodický návod pro učitele, jak mohou kreslené příběhy používat ve výuce.

Živé knihovny jsou vzdělávací metoda, kterou Amnesty seznamuje studenty i veřejnost neotřelým způsobem s příslušníky menšin žijících v Česku. Teď na základě životních příběhů jednotlivých „živých knížek“ vytvořili úspěšní i zatím méně známí umělci a umělkyně komiksy.

Vzdělávací projekt "živá knihovna" má přispět k větší toleranci a otevřenosti, má působit i jako prevence nesnášenlivosti. Místo knih si mohou mladí podle pořadatelů "vypůjčit živé knížky", tedy setkat se s příslušníky menšin. "I v živých knížkách lze číst - prostřednictvím rozhovorů a sdílení příběhů," uvedli pořadatelé z AI. Zdůraznili, že jejich akce není přednáška, ale dialog s přímou konfrontací. "Vzájemné setkání pomáhá odbourávat komunikační bariéry a předsudky mezi zástupci většinové a menšinové společnosti a naopak podporuje jejich vzájemný vztah," dodali organizátoři.

Studenti se mohou potkat s lidmi z etnických menšin, postiženými, přistěhovalci, s osobami s jinou sexuální orientací či jiným náboženstvím. Promluvit si mohou i s těmi, co mají zkušenosti s drogami či žijí na ulici.

Výstava potrvá v prostorách Městské knihovny na Mariánském náměstí v Praze do 23. července.

Přečteno: 689x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Amnesty InternationalHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo