romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Skutečné příběhy menšin k vidění na výstavě komiksů v Městské knihovně v Praze

21.6.2016 11:34
Výstava komiksů na motivy skutečných osudů příslušníků menšin žijících v ČR. Foto: Martina Pařízková
Výstava komiksů na motivy skutečných osudů příslušníků menšin žijících v ČR. Foto: Martina Pařízková

Život příslušníků různých menšin přibližuje ode dneška výstava komiksů v Městské knihovně v Praze. Kreslíři zachytili skutečný příběh člověka bez domova, romské aktivistky, vietnamského teenagera či postiženého děvčete. Prostřednictvím komiksů chce organizace Amnesty International (AI) seznámit děti i dospělé se situací minorit v Česku.

"Jde o soubor, který různorodostí témat i zpracování ukazuje rozmanitý svět menšin žijících v Česku," uvedla o komiksech mluvčí AI Martina Pařízková. Podle ní kreslené příběhy seznámí mladé s problematikou lidských práv, diskriminace a xenofobie.

Součástí projektu je i "živá knihovna", která studentům střední školy umožní potkat se s hrdiny vystavených komiksů. Na otázky jim bude odpovídat afghánská uprchlice Fatima, homosexuál Jakub či Natálka s Aspergerovým syndromem. Organizace AI připravila ke komiksům také metodický návod pro učitele, jak mohou kreslené příběhy používat ve výuce.

Živé knihovny jsou vzdělávací metoda, kterou Amnesty seznamuje studenty i veřejnost neotřelým způsobem s příslušníky menšin žijících v Česku. Teď na základě životních příběhů jednotlivých „živých knížek“ vytvořili úspěšní i zatím méně známí umělci a umělkyně komiksy.

Vzdělávací projekt "živá knihovna" má přispět k větší toleranci a otevřenosti, má působit i jako prevence nesnášenlivosti. Místo knih si mohou mladí podle pořadatelů "vypůjčit živé knížky", tedy setkat se s příslušníky menšin. "I v živých knížkách lze číst - prostřednictvím rozhovorů a sdílení příběhů," uvedli pořadatelé z AI. Zdůraznili, že jejich akce není přednáška, ale dialog s přímou konfrontací. "Vzájemné setkání pomáhá odbourávat komunikační bariéry a předsudky mezi zástupci většinové a menšinové společnosti a naopak podporuje jejich vzájemný vztah," dodali organizátoři.

Studenti se mohou potkat s lidmi z etnických menšin, postiženými, přistěhovalci, s osobami s jinou sexuální orientací či jiným náboženstvím. Promluvit si mohou i s těmi, co mají zkušenosti s drogami či žijí na ulici.

Výstava potrvá v prostorách Městské knihovny na Mariánském náměstí v Praze do 23. července.

Přečteno: 715x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Amnesty InternationalHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo