romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

SLEDOVALI JSME ON-LINE: Volby vyhrála koalice Spolu, s PirSTAN mají většinu, KSČM a ČSSD pod 5 %

9.10.2021 14:00
Ilustrační FOTO: Romea.cz
Ilustrační FOTO: Romea.cz

Volební vítězství slaví koalice Spolu, kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Vládní hnutí ANO skončilo těsně druhé, koalice Pirátů se STAN třetí před hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD). Další strany se do Sněmovny nedostanou. Vyplývá to z prognózy ČTK. Koalice dají ve Sněmovně většinu. Pod pěti procenty zůstaly dosavadní partneři ANO, tedy vládní ČSSD a KSČM, která menšinovou vládu podporovala. Předseda ČSSD Jan Hamáček už oznámil, že rezignuje. Volební účast se pohybuje kolem 65,5 procenta, v minulých sněmovních volbách dosáhla 60,84 procenta.

 

Koalice Pirátů a STAN by měla ještě dnes večer začít vyjednávat s koalicí Spolu o možnosti sestavit budoucí vládu, řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Předseda ODS Petr Fiala oznámil jednání s koalicí Pirátů a Starostů do 24 hodin. Výsledky voleb jsou podle něj jednoznačné. Prezident Miloš Zeman podle něj většinu nemůže ignorovat. Případná nová vláda koalice Spolu a dvojkoalice Pirátů a STAN bude podle jihočeského hejtmana a šéfa Asociace krajů Martina Kuby (ODS) vyžadovat velké kompromisy. Bude muset řešit zadluženost země, problémy v automobilovém průmyslu s chybějícími čipy i rostoucí ceny elektřiny. Sněmovní volby podle něj byly referendem, zda má dál vládnout Andrej Babiš (ANO). Předseda STAN Vít Rakušan podle dosavadních výsledků získal více preferenčních hlasů než Babiš.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) dnes novinářům řekl, že by přivítal, kdyby vládu sestavilo jeho hnutí s koalicí Spolu. Právo sestavit vládu by podle něj měla dostat vítězná strana, i když budou mít koalice Spolu a Pirátů se Starosty ve Sněmovně dohromady většinu hlasů. O povolebním uspořádání bude ANO podle vicepremiéra Karla Havlíčka chtít jednat s jednotlivými stranami. Těsná většina koalic nemá příliš velkou perspektivu, uvedl Havlíček. Podle Vondráka se ještě dnes pravděpodobně sejde výbor hnutí, který sestaví povolební vyjednávací tým. Podle Havlíčka bude povolební vývoj záviset také na prezidentov, který avizoval, že dá možnost sestavit vládu předsedovi vítězné strany, nikoli koalice.

Do Sněmovny se poprvé za dobu samostatné ČR nedostane ČSSD. Podle propočtů ČTK získala 4,68 procenta hlasů. V roce 2017 měla 7,27 procenta a 15 mandátů. Nyní má její klub 14 poslanců, když Jaroslav Foldyna loni přešel do SPD. Kvůli volebnímu výsledku rezignuje Hamáček na funkci předsedy strany. Složit účty a skončit chce na jednání předsednictva strany, které svolalo vedení na 25. října, řekl Hamáček novinářům v pražském Lidovém domě, kde má vládní strana svůj volební štáb. ČSSD popřál, aby chytla druhý dech a za čtyři roky se do Sněmovny vrátila.

Komunisté se nedostanou do Sněmovny poprvé od vzniku strany v roce 1921. Podle propočtů ČTK získali 3,68 procenta. V roce 2017 měli 7,76 procenta a 15 mandátů. KSČM, která letos slavila 100. výročí, zatím ve Sněmovně nechyběla, doposud byla vždy v opozici. Podporovala ale poslední menšinovou vládu ANO a ČSSD.

Hnutí SPD udrželo ve volbách své pozice, i když mu mezi vlasteneckými stranami stoupla konkurence, ocenil při hodnocení výsledků voleb do Poslanecké sněmovny předseda SPD Tomio Okamura. Povolební jednání budou podle něj dlouhá, SPD je na ně připravena, řekl novinářům ve volebním štábu SPD v pražském hotelu Duo.

Volební účast se pohybuje kolem 65,5 procenta, v parlamentních volbách byla vyšší naposledy v roce 1998, tehdy přišlo volit 74 procenta voličů. Ve sněmovních volbách před čtyřmi roky odevzdalo hlas téměř 61 procent oprávněných voličů. Bylo to více než v roce 2013, ale zároveň třetí nejnižší účast od vzniku České republiky. Nejmenší byl zájem o sněmovní volby v roce 2002, kdy k urnám přišlo 58 procent voličů. Naopak zatím nejvyšší volební účast byla hned v prvních sněmovních volbách po vzniku ČR, poslance si v roce 1996 přišlo vybrat více než 76 procent voličů.

Pokud prezident Miloš Zeman pověří Babiše sestavením vlády, i když demokratické strany získají ve Sněmovně většinu, bude podle představitelů Milionu chvilek čas k nějaké akci. V rozhovoru s ČTK to řekl před sečtením výsledků voleb předseda spolku Benjamin Roll. Zatím neví, jestli půjde o demonstrace. Milion chvilek na svých shromážděních v posledních čtyřech letech vyzýval strany demokratické opozice ke spolupráci. Na pražské Letné jeho požadavky podpořilo kolem 250.000 lidí.

Policie při volbách zjistila desítky porušení protiepidemických opatření a má zatím dvě oznámení o možném kupčení s hlasy, ze Slaného a Ostravska. V Brně se zabývala anonymním ohlášením bomby ve volební místnosti, které se nepotvrdilo. Vyplývá to z vyjádření policie na twitteru a středočeské krajské policejní mluvčí. Dvoudenní volby do Sněmovny skončily dnes ve 14:00.

Nová vláda, která pravděpodobně časem vzejde z parlamentních koalic, zřejmě povede k odpovědnější rozpočtové politice, shodli se analytici oslovení ČTK. Zásadnější reformy vzhledem k roztříštěnosti koaličních stran nečekají. Podle nich výsledky voleb neovlivní vývoj kurzu koru

 

On-line

22:53

Koalice Spolu, která zahrnuje ODS, lidovce a TOP 09, a koalice Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) dnes podepsaly memorandum o vůli vytvořit společně většinovou vládu. Požádaly prezidenta Miloše Zemana, aby pověřil předsedu ODS Petra Fialu jednáním o sestavení kabinetu. Koalice současně budou jednat o vládě pouze společně a nevstoupí do jednání s dalšími subjekty, řekl Fiala.

21:28

V nové posalnecké sněmovně zasednou hned dva Okamurové. Druhým Okamurou bude Hayato Okamura, který je bratrem předsedy SPD. Hayato Okamura kandidoval za KDU-ČSL v kolici SPOLU a získal 24 379 preferenčních hlasů.

20:34

Hnutí SPD Tomia Okamury, které před volbami sebevědomě prohlašovala jaká křesla bude požadovat v budoucí vládě s hnutím ANO, je mimo hru. Získalo pouze 9,56 procent hlasů, což znamená 20 poslanců, tedy o 2 méně než po minulých volbách. Je otázkou, zda současné výsledky znamenají i konec Tomio Okamura na postu místopředsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

20:17

Jiří Lévay, nejúspěšnější romský kandidát v letošních volbách poděkoval svým voličům. Lévay kandidoval za hnutí ANO v Moravskoslezském kraji z 27. místa a získal 913 preferenčních hlasů. "Všem Vám kteří jste mi dali svůj hlas, moc děkuji. Jste skvělí," napsal na sociální síť Lévay.

19:52

19:43

Vítězem sněmovních voleb podle počtu preferenčních hlasů se stal šéf STAN Rakušan, druhá je šéfka TOP 09 Pekarová Adamová před Fialou (ODS) a Babišem.

19:38

Výsledky voleb jasně ukazují, že většina lidí chce slušnou a zodpovědnou vládu a aby se ČR posunula kupředu, řekl předseda Svazu obchodu Prouza.

18:48

18:46

18:42

Je rozhodnuto! Demokratické strany porazily populisty a extremisty! Fiala oznámil jednání s koalicí Pirátů a Starostů do 24 hodin. Výsledky voleb jsou podle něj jednoznačné. Zeman podle něj většinu nemůže ignorovat.

18:37

Myšlenka společného poslaneckého klubu Pirátů a STAN bude vzhledem k výsledku na stole, řekl Bartoš. STAN získal aktuálně 33 mandátů, Piráti čtyři.

18:23

Demokratické strany získaly v letošních volbách pohodlnou většinu, ale pro Pirátskou stranu, která byla terčem lživé dezinformační kampaně ze strany Andreje Babiše, Tomia Okamury a rasistických dezinformačních médií je to smutné vítězství. Ve sněmovně budou mít zřejmě pouze 4 poslance (Olga Richterová, Ivan Bartoš, Jakub Michálek a Klára Kocmanová), zbytek obsadí jejich koaliční partner STAN.

18:04

Další klíčový okamžik sčítání. Koalice SPOLU poráží Andreje Babiše! SPOLU má 27,49 pct a ANO má 27,39 pct.

17:48

HISTORICKÝ MILNÍK. Komunisti se poprvé od vzniku strany v roce 1921 nedostanou do Sněmovny. Podle propočtů ČTK získali 3,68 procenta. V roce 2017 měli 7,76 procenta a 15 mandátů. Poslední průzkum agentury Median jim předpověděl zisk 4,4 procenta. KSČM, která letos slavila 100. výročí, zatím ve Sněmovně nechyběla, doposud byla vždy v opozici. Podporovala ale poslední menšinovou vládu ANO a ČSSD. KSČM vznikla v březnu 1990 jako nástupnická organizace Komunistické strany Československa (KSČ), která v roce 1948 na více než 40 let nastolila v Československu totalitní režim.

17:46

V ústeckých Předlicích, kde žije početná skupina Romů, zvítězilo hnutí ANO se ziskem 44,04 procent. Druhá skončila koalice Pirátů a STAN (17,85 %), třetí SPOLU (13,09), čtvrté je hnutí SPD (9,52 %). Volební účast zde však byla velmi nízká. Z celkového počtu 939 voličů přišlo pouze 90 a ti odevzdali 84 platných hlasů.

17:41

Nová vláda obou koalic, která pravděpodobně vzejde z parlamentních voleb, zřejmě povede k odpovědnější rozpočtové politice, shodli se analytici.

17:36

V Krupce, ve volebních okrscích, kam spadají i místa, kde žije větší počet Romů, zvítězilo hnutí ANO (33,39 %), druhá skončila SPD (15,22 %), třetí koalice SPOLU (14,57 %) a třetí koalice Piráti a Starostové (10,8 %). Volební účast byla 30,29 procent.

17:20

V Trmicích zvítězilo hnutí ANO se ziskem 37,83 procent, druhá skončila koalice Pirátů a STAn (16,58 %), třetí SPD (14,2 %) a čtvrtá koalice SPOLU (12,41 %). Volební účast v Trmicích, kde žije i mnoho Romů byla 43,2 procent.

16:56

Hnutí ANO čeká ve sněmovních volbách podle analýzy ČTK Pyrrhovo vítězství, většinu v dolní komoře budou mít koalice Spolu a Pirátů se Starosty. Hnutí ANO však bude o povolebním uspořádání chtít jednat s jednotlivými stranami. Těsná většina koalic nemá příliš velkou perspektivu, uvedl Havlíček.

16:46

Hejtman Vondrák by přivítal, pokud by vládní koalici sestavilo ANO a SPOLU. Ještě dnes se podle něj sejde výbor ANO, který určí vyjednávací tým.

16:36

Předseda STAN Rakušan tipuje, že koalice Pirátů a STAN dosáhne na 16 procent, očekávání podle něj byla větší. Přisuzuje to i dezinformační kampani.

16:28

Další klíčový okamžik sčítání! Demokratické koalice SPOLU a druhá Pirátů a STAN by nyní získaly 101 mandátů a MAJÍ VĚTŠINU!

16:05

Ve volebních okrscích v Ostravě Přívoze zvítězilo hnutí ANO se ziskem 23,57 pct, druhá je KSČM (17,49 %), třetí SPOLU (15,97 %), čtvrté hnutí SPD (11,03 %) a stejný počet hlasů získala koalice Pirátů a STAN s ČSSD (8,75 %). Volební účast v okrscích byla 23,07 procent.

15:59

Po sečtení poloviny okrsků vedlo ANO s 29,75 pct před Spolu s 24,53 pct a PirSTAN se 13,88 pct. SPD měla 10,68 pct a ČSSD 4,99 pct.

15:57

Klíčový moment sčítání! ČSSD spadla pod 5 procent, demokratické koalice (SPOLU, Piráti a STAN) zatím získávají 98 mandátů, ANO a SPD mají zatím 102 mandátů.

15:47

Po sečtení třetiny okrsků vedlo ANO se 30,09 pct před Spolu s 24,02 a PirSTAN se 13,55. SPD měla 10,84 a ČSSD 5,08 pct. Ostatní méně než pět pct.

15:35

Po sečtení čtvrtiny okrsků vedlo ANO se 30,12 pct před Spolu s 23,89 pct a koalicí PirSTAN se 13,45 pct. SPD měla 10,91 pct a ČSSD 5,13 pct.

15:29

Na sídlišti Mojžíř zvítězilo hnutí ANO se ziskem 39,75 procent hlasů, druhá byla koalice Piráti a STAN (17,46 %), třetí SPD (14,45 %), čtvrtá koalice SPOLU (9,03 %). Volební účast byla 15,7 procent.

15:17

Po sečtení 15 procent okrsků vedlo ANO se 30,20 pct před Spolu s 23,71 pct a PirSTAN s 13,28 pct. SPD měla 11,04 pct a ČSSD 5,24 pct.

15:04

Na sídlišti Chanov zvítězila koalice Piráti a STAN se ziskem 47,61 procent hlasů. Druhé skončilo hnutí ANO se ziskem 26,19 procent. Komunistická strana Čech a Moravy získala 9,52 procent, Strana zelených a ČSSD získala 7,14 procent a SPD s jedním hlasem 2,38 procenta. Na sídlišti byla volební účast 6,6 procent, tzn. z 667 voličů odevzdalo platný hlas pouze 42 lidí.

 

Přečteno: 1353x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, volby 2021, poslanec, Poslanecká sněmovnaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo