romea - logo
19. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Ivo

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovensko šíří osvětu k očkování proti covidu v romských komunitách. České ministerstvo ji neplánuje

2.6.2021 16:58
Kampaň „Přidej se k nám, pojď se očkovat!“
Kampaň „Přidej se k nám, pojď se očkovat!“

Úřad zplnomocněnkyně vlády Slovenské republiky pro romské komunity spustil informační kampaň s názvem „Přidej se k nám, pojď se očkovat!“. Kampaň se snaží vzbudit zájem obyvatel marginalizovaných romských komunit o očkováná proti onemocnění COVID – 19.

V sérii krátkých videí vystupují zástupci různých profesí jako třeba učitelka, starostka obce, terénní sociální pracovník, zdravotní sestra. Na videích o svém příběhu s covidem vypráví i Jozef Lovas z kapely Gipsy Culy nebo Lukáš Bužo, garant komunitního centra v Jestřebí nad Teplou a lídr kapely F6.

„Oslovili jsme lidi z různých profesí a ptali jsme se jich na jejich osobní i profesionální důvody, pro které očkování podporují. Jejich zkušenost s očkováním je důležitým poselstvím, které může přispět ke snížení obav z očkování,“ říká zplnomocněnkyně Andrea Bučková.

Právě strach z vakcinace a šíření dezinformací a hoaxů o očkování jsou podle ní důvodem, proč se úřad rozhodl kampaň realizovat. Z jeho výzkumu zaměřeného na to, jak obyvatelé marginalizovaných romských komunit COVID – 19 vnímají, vyplývá mimo jiné i jedna z nejčastějších obav - strach z vedlejších účinků.

Kampaň se jim proto snaží poskytnout dostatek informací o procesu a průběhu očkování, jeho výhodách i možných vedlejších účincích tak, aby měli dostatek údajů, podle kterých se rozhodují, ale i informací o prevenci. Přímo v terénu pak obyvatele romských komunit informují a v případě potřeby s registrací na očkování pomáhají terénní sociální pracovníci. Speciálním měsíčním školením k tomu, jak s obyvateli komunit na téma očkování pracovat, jich prošlo téměř 140.

Česko svou kampaň zaměřenou na romské komunity zatím nemá a není ani jasné, zda k ní Ministerstvo zdravotnictví přikročí.

„Nejsme si vědomi toho, že by Ministerstvo zdravotnictví existující očkovací kampaň rozšířilo a upravilo pro potřeby romské menšiny. V této souvislosti jsme již na podnět členů a členek Rady vlády pro záležitosti romské menšiny kontaktovali v lednu 2021 Ministerstvo zdravotnictví s nabídkou pomoci při přípravě kampaně zacílené na tuto cílovou skupinu a její potřeby,“ uvedla pro server Romea.cz Kateřina Krejčová z Oddělení kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské menšiny a sekretariátu Rady vlády pro národnostní menšiny.

Romská rada ministerstvu nabídla pomoc svých pěti členů a členek, kteří dobrovolně nabídli svůj čas, součinnost, expertízu a znalosti z terénu.

„Obdrželi jsme reakci v tom smyslu, že Ministerstvo zdravotnictví připravuje očkovací kampaň zaměřenou na všechny občany ČR, tedy i na Romy. Protože členové a členky občanské části Rady vlády pro záležitosti romské menšiny trvají na tom, že toto zaměření kampaně je nedostatečné a nedostatečně zohledňuje například možnosti spolupráce s romskými médii, vznášíme dotaz s nabídkou pomoci na Ministerstvo zdravotnictví znovu,“ sdělila Krejčová.

Přečteno: 847x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, očkování, Slovensko, KampaňHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo