romea - logo
7. července 2020 (úterý)
svátek má Bohuslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenský ministr zahraničí projevil vděk EU za mír a ochranu, varoval před nenávistnými ideologiemi

26.10.2018 10:59
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (Zdroj: facebook.com)
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (Zdroj: facebook.com)

Evropská unie je nejlepší garancí udržení našeho národního způsobu života. Kdo si myslí, že roztříštěné národní státy by lépe čelily sílícím mocnostem z jiných civilizačních okruhů, mýlí se. Na konferenci věnované 100. výročí vzniku československé diplomacie to dnes řekl slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák. Varoval také před vzestupem extremismu.

Lajčák uvedl, že pro Česko i Slovensko je členství v EU životním zájmem. "Evropská unie při všech svých nedokonalostech je nejlepší garancí udržení našeho evropského i národního způsobu života a musíme ji bránit," řekl. Upozornil také na to, že EU zajistila na evropském kontinentu mír, který podle něj nelze považovat za samozřejmost.

Slovenský ministr apeloval také na to, aby se česká i slovenská diplomacie zasazovaly o udržení fungujících mezinárodních institucí. Jejich existence vytváří systém pravidel, který umožňuje menším státům prosperovat. Kdykoli byl v minulosti systém mezinárodního práva narušen a velké státy prosazovaly své zájmy silou, vedlo to k ničivým konfliktům, řekl Lajčák.

Varoval před vzestupem extremismu, se kterým se potýká řada evropských zemí. "Turbulentní doba přeje oživování nenávistných ideologií. Československo jim nedokázalo v minulosti odolat a i dnes je přítomná relativizace pravidel. Právě v těchto časech se o to víc musíme obracet k poučením z minulého století," řekl.

Extremistům podle Lajčáka pomáhají i nové technologie, protože umožňují snadno překrucovat informace a relativizovat pravdu. Extremisté ale podle něj nedokážou představit žádnou alternativu. "Žádný z těchto nových proroků nedokázal odpovědět na otázku, jaká je lepší alternativa k systému demokratických institucí, protože taková neexistuje," řekl.

Lajčák vyzval k obraně svobody a demokracie, o kterou se podle něj musí zasazovat všichni. Tyto hodnoty nejsou ničím daným a každá generace si je musí znovu vybojovat, řekl slovenský ministr.

Přečteno: 448x
 

Kam dál:

Štítky:  

EU, Stát, Extremismus, NenávistHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo