romea - logo
21. října 2020 (středa)
svátek má Brigita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenský ministr zahraničí projevil vděk EU za mír a ochranu, varoval před nenávistnými ideologiemi

26.10.2018 10:59
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (Zdroj: facebook.com)
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (Zdroj: facebook.com)

Evropská unie je nejlepší garancí udržení našeho národního způsobu života. Kdo si myslí, že roztříštěné národní státy by lépe čelily sílícím mocnostem z jiných civilizačních okruhů, mýlí se. Na konferenci věnované 100. výročí vzniku československé diplomacie to dnes řekl slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák. Varoval také před vzestupem extremismu.

Lajčák uvedl, že pro Česko i Slovensko je členství v EU životním zájmem. "Evropská unie při všech svých nedokonalostech je nejlepší garancí udržení našeho evropského i národního způsobu života a musíme ji bránit," řekl. Upozornil také na to, že EU zajistila na evropském kontinentu mír, který podle něj nelze považovat za samozřejmost.

Slovenský ministr apeloval také na to, aby se česká i slovenská diplomacie zasazovaly o udržení fungujících mezinárodních institucí. Jejich existence vytváří systém pravidel, který umožňuje menším státům prosperovat. Kdykoli byl v minulosti systém mezinárodního práva narušen a velké státy prosazovaly své zájmy silou, vedlo to k ničivým konfliktům, řekl Lajčák.

Varoval před vzestupem extremismu, se kterým se potýká řada evropských zemí. "Turbulentní doba přeje oživování nenávistných ideologií. Československo jim nedokázalo v minulosti odolat a i dnes je přítomná relativizace pravidel. Právě v těchto časech se o to víc musíme obracet k poučením z minulého století," řekl.

Extremistům podle Lajčáka pomáhají i nové technologie, protože umožňují snadno překrucovat informace a relativizovat pravdu. Extremisté ale podle něj nedokážou představit žádnou alternativu. "Žádný z těchto nových proroků nedokázal odpovědět na otázku, jaká je lepší alternativa k systému demokratických institucí, protože taková neexistuje," řekl.

Lajčák vyzval k obraně svobody a demokracie, o kterou se podle něj musí zasazovat všichni. Tyto hodnoty nejsou ničím daným a každá generace si je musí znovu vybojovat, řekl slovenský ministr.

Přečteno: 448x
 

Kam dál:

Štítky:  

EU, Stát, Extremismus, NenávistHLAVNÍ ZPRÁVY

Fery Bartoš (FOTO: Facebook Fery B.)

Populární zpěvák Fery Bartoš varoval z nemocnice před onemocněním COVID-19: Není to chřipka, dávejte na sebe všichni pozor

17.10.2020 18:15
V době kdy i celá řada Romů sdílí na sociálních sítích dezinformace kolem onemocnění COVID-19 varoval před virem populární zpěvák Fery Bartoš. Ten musel být kvůli onemocnění COVID-19 hospitalizován a k dýchání mu pomáhaly přístroje. Na sociálních sítích o tom informoval jeho kamarád Roman Cina Červeňák.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoPREMIÉRA: Ondra Gizman a Ondrej Ferko v hudebním pořadu BAŠAVEL

16.10.2020 13:30
V dalším díle hudebního pořadu Bašavel se představí tentokrát známé a netradiční duo. Ondra Gizman ml., který velmi bravurně ovládá hru na saxofon a ze Slovenska Ondrej Ferko, který pochází z muzikantské rodiny
 celý článek

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Kulturista Filip Grznár shvaloval vraždu a vyhrožoval vyvražděním chomutovských Romů. Dostal pokutu 15 000 korun

16.10.2020 10:20
S peněžitým trestem 15 tisíc korun odešel od chomutovského okresního soudu kulturista, zápasník MMA, fitness trenér a youtuber Filip Grznár. Soud ho uznal vinným z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu. Podle obžaloby Grznár v červnu 2017 v Plzni natočil video, ve kterém schvaluje vraždu z května 2017 v Chomutově. Informuje o tom iDnes.cz. Grznár s pokutou nesouhlasí, na místě se proti verdiktu odvolal. Případem se bude Krajský soud v Ústí nad Labem.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo