romea - logo
27. října 2021 (středa)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Smradlavá špíno a další rasistické nadávky křičeli na Syřana, ten si to nenechal líbit a skončil před soudem. Nedostal žádný trest

15.7.2019 11:20
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Pětadvacetiletý Syřan Mohamad Yzan Ramadan si nenechal v dubnu 2017 líbit rasistické urážky dvou mladíků. Ti přišli do stánku s občerstvením a začali na cizince pokřikovat, že je smradlavá špína, a další rasistické urážky. Majitel stánku vyběhl ven a přetáhl dva mladé muže obuškem. Soud mu nyní neuložil žádný trest, protože považoval jeho chování pouze za reakci na jednání poškozených, za které byli pravomocně odsouzeni. Informoval o tom zpravodajský sever Novinky.cz.

Po incidentu skončil Ramadan před plzeňským soudem za výtržnictví a pokus ublížení na zdraví. S osvobozujícím verdiktem soudu nesouhlasil státní zástupce Robert Merkun a okamžitě se proti němu odvolal.

"Soud by měl panu obžalovanému, který je cizím státním příslušníkem, dát jasně najevo, že se prostě tímto způsobem na území České republiky chovat nelze, a pokud se tak chovat bude, přijde sankce," prohlásil Merkun.

Podle soudce Davida Protivy je společenská škodlivost jednání obžalovaného výrazně snížena neomluvitelným chováním poškozených.

"Hanlivé nadávky psychicky neunesl a spravedlnost vzal bohužel do vlastních rukou. Naplnil tak všechny znaky žalovaných trestných činů," konstatoval podle serveru samosoudce David Protiva. 

Obžalovaný Ramadan uznal svou vinu, ale zdůraznil, že byl k činu vyprovokován. "Co je mi kladeno obžalobou za vinu, je pravda a lituji toho. Nikdy bych to ale neudělal, kdyby mně rasisticky nenadávali a nechali mě na pokoji," prohlásil před soudem Ramadan.

Okresní soud tento případ projednával již v únoru a postoupil k vyřízení přestupkové komisi. Dle soudu bylo chování poškozených vůči obžalovanému natolik polehčující, že není přiměřené, aby se věcí vůbec zabýval a čin spojoval s jeho trestní odpovědností. Krajský soud ale únorové rozhodnutí z podnětu státního zástupce zrušil.

Přečteno: 1260x
 

Kam dál:

Štítky:  

Soud, Rasismus, Plzeň, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo