romea - logo
10. července 2020 (pátek)
svátek má Libuše/Amálie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Smuteční průvod znojemských Romů si volající spletl s uprchlíky

Znojmo, 16.10.2015 10:48
Ilustrační FOTO: Archiv Romea.cz
Ilustrační FOTO: Archiv Romea.cz

Tragikomický scénář záměny běžných obyvatel za uprchlíky je známý hned z několika případů z posledních měsíců. Minulou neděli se zopakoval také ve Znojmě, kde si smuteční průvod zdejších Romů, doprovázejících na poslední cestu zesnulou příbuznou, někdo z přihlížejících spletl se skupinou uprchlíků. Ten pak měl podle zprávy Znojemského deníku volat do jeho redakce. „Je jich asi padesát. Ženy mají na hlavách šátky a v rukou malé děti. Dokonce je doprovází policie," tvrdil prý rozrušeně.

Po nedávné záměně kominíka či profesionálních fotbalistů za „nebezpečné migranty“ je to další případ, který ukazuje na míru umělé hysterie přítomné u části české společnosti.

Shodou okolností nešlo v daném čase o jediný incident svého druhu na znojemsku. Ve stejnou dobu obdržela policie také další poplašný telefonát, který se, jak se později ukázalo, tentokrát týkal bulharských brigádníků, které několik zdejších soukromých zemědělců pravidelně využívá jako pracovní sílu. Ty někdo zahlédl během jejich obvyklé nedělní výpravy na nákupy. Podle ředitele Městské policie Znojmo Ivana Budína obdrží stanice několik podobných telefonátů týdně.

A uprchlická fakta? „Už několik týdnů nevstupuje na naše území více než pět ilegálních migrantů ze Sýrie denně,“ uvedla pro Znojemský deník mluvčí cizinecké policie Kateřina Rýdlová. Podle jejích slov se kromě falešných uprchlíků celá věc dotýká také zhruba půl milionu cizinců (z nichž část tvoří lidé z muslimských zemí), kteří žijí v České republice trvale a legálně a kteří jsou v posledních měsících kvůli občanské pohotovosti taktéž často v hledáčku policie ČR.

Přečteno: 1234x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Uprchlíci, Xenofobie, Islám



HLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky







..
romea - logo