romea - logo
26. října 2021 (úterý)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romští vysokoškolští studenti diskutovali na půdě Parlamentu ČR

Praha, 13.11.2014 16:50, (ROMEA)
Romští vysokoškolstí studenti se 13. 11. 2014 setkali s poslankyněmi Parlamentu ČR na slavnostní snídani (FOTO: Iva Hlaváčková, Romea.cz)
Romští vysokoškolstí studenti se 13. 11. 2014 setkali s poslankyněmi Parlamentu ČR na slavnostní snídani (FOTO: Iva Hlaváčková, Romea.cz)

Ve čtvrtek 13. listopadu se uskutečnila TOSARUTNO CHABEN (romský výraz pro snídani), setkání romských vysokoškolských studentů a studentek s poslankyněmi Parlamentu ČR. Setkání proběhlo při příležitosti 7. výročí k vynesení nechvalně známého rozsudku Evropského soudu z roku 2007 v případu D.H. versus Česká republika. Rozsudek tehdy potvrdil, že romské děti čelí na českých školách diskriminaci a jsou nezákonně posílány do zvláštních škol. Akci pořádala Nadace Open Society Fund Praha ve spolupráci s Roma Education Fund a organizací ROMEA.

Během pracovní snídaně měli romští studenti příležitost představit své názory na české vzdělávání a zkušenosti s ním a zároveň se seznámit s názory poslankyň k postavení romské menšiny v českém vzdělávání a společnosti obecně.

“Stále slýcháváme, že je nutné změnit postoj romských dětí a rodičů ke vzdělání, chybí však zmínka o tom, že změna je nutná na obou stranách - na straně dětí, ale také pedagogů,” uvedla Andrea Červeňáková, absolventka sociální práce z Ostravské univerzity. “V našem školském systému chybí vzdělávání učitelů, kteří pracují s romským žákem či s dítětem cizinců. S tím souvisí také neochota učitelů si připustit, že změna je nutná i na jejich straně, “ dodává Červeňáková.

Markéta Adamová: Každý příklad, který pomáhá k vyvrácení předsudků a k vzájemnému dialogu, je velmi potřebný.

O svůj názor se podělila také Markéta Adamová, předsedkyně Podvýboru pro lidská práva a poslankyně (TOP 09), která převzala nad akcí záštitu. "V české společnosti je vůči romské menšině velmi negativní naladění založené i na mnoha předsudcích a mýtech. Každý příklad, který pomáhá k vyvrácení těchto předsudků a vzájemnému dialogu, je podle mne velmi potřebný," sdělila Adamová.

„Jsme rádi, že se toto setkání mladých Romů s poslankyněmi Parlamentu ČR uskutečnilo a vnímáme jej jako první krok k budoucí spolupráci vysokoškolských studentů s poslanci a také k jejich participaci na odstranění diskriminace Romů nejen ve vzdělávacím systému,“ uvedl Jan Stejskal, facilitátor Romského vzdělávacího fondu (REF) pro ČR.

Poslankyně podpořila myšlenku udělování romských stipendií poskytovaných neziskovými organizacemi. „Podpora romských studentů formou stipendií by měla být doménou neziskového sektoru, nikoliv státu. Stát přece nemůže finanční pomoc směřovat na základě příslušnosti k etnické skupině. To je pro mne jednoznačně sporný bod,“ dodala Adamová.

Stipendiem jsou podpořeni studenti, kteří dokazují, že jim i jejich rodinám záleží na vzdělání a chtějí se stát profesionály.

„Česká společnost dosud považuje Romy ve vysokoškolském vzdělávání za anomálii. REF stipendiem podporuje řadu studentů, kteří dokazují, že jim i jejich rodinám záleží na vzdělání, že si studují zajímavé obory a chtějí se stát profesionály,“ uvedla Iva Hlaváčková, koordinátorka stipendijního programu REF pro ČR z organizace ROMEA.

Důraz na nesegregované vzdělávání

Po pracovní snídani následoval seminář, během něhož se poslankyně seznámily se “Strategií romské integrace do roku 2020”, kterou připravila Vláda ČR.

Podle poslankyně Markéty Adamové se již 25 let snažíme řešit soužití Romů a většinové společnosti a nejsme schopni nalézt funkční cestu. „Strategii tohoto typu potřebujeme a bude jedině dobře, když bude přijímána napříč politickým spektrem. Proto jsem uspořádala seminář v době, kdy dokument prochází připomínkováním a je možné reagovat na doporučení odborné veřejnosti. Důležitý je například její důraz na nesegregované vzdělávání, tedy zařazování dětí do běžných škol,“ uvedla důvody pořádání semináře Adamová.

Na semináři o nové strategii diskutovali například Martina Štěpánková, ředitelka vládní Sekce pro lidská práva, Ivan Gabal, poslanec a sociolog, David Beňák, místopředseda Rady vlády pro záležitosti romské menšiny a František Kostlán, publicista z organizace ROMEA. Byli zde také zástupci dalších organizací jako například Dům romské kultury, Charita ČR, Český helsinský výbor nebo Multikulturní centrum Praha.

voj, Nadace OSF Praha, tisková zpráva TOP 09
Přečteno: 2018x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

OSF, rozsudek D.H., rozsudekHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo