romea - logo
27. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Smutný příběh Jarmily Polákové z Hrušek. Tornádo jí vzalo celý dům, společně s dětmi přišla o domov

2.7.2021 19:10
Poničený dům Jarmily Polákové v Hruškách určený k demolici (FOTO: Archiv Jarmily Polákové)
Poničený dům Jarmily Polákové v Hruškách určený k demolici (FOTO: Archiv Jarmily Polákové)

Před týdnem smetlo jihomoravskou obec Hrušky ničivé tornádo. Zanechalo za sebou hrozivou spoušť a bezmoc místních obyvatel. Postupně se bourají domy, které statici v uplynulých dnech odsoudili k demolici. A to je i případ osmatřicetileté Romky Jarmily Polákové, která během chvíle přišla o střechu nad hlavou.

CHCETE POMOC JARMILE POLÁKOVÉ?

Kontaktujte Alenu Gronzíkovou na e-mailu:
alena.gronzikova@iqrs.cz

I díky Vám bude moci paní Jarmila pro sebe a svých šest dětí vybudovat nový domov.

„Zrovna začínaly večerní televizní zprávy, když začalo krupobití. Zvedl se vítr a nám bylo jasné, že se jen tak o obyčejnou bouřku jednat nebude,“ začíná své vyprávění pro zpravodajský server Romea.cz paní Jarmila.

„Zaparkovaná kola, která jsme měli na zahradě před domem, vzlétla do vzduchu a začala se točit dokola. To samé i cihly a venkovní dlažba, které měl na své zahradě soused. A pak už šlo všechno ráz naráz. Tornádo nám nejprve vymlátilo všechna okna v domě, pak nám vzalo střechu a zbouralo nám i část obvodové zdi domu jako by byla celá z domina a ne z cihel,“ vypráví o živelní katastrofě, která kromě Hrušek nejvíce postihla i Moravskou Novou Ves, Lužice a Mikulčice.

Paní Jarmila si na dům našetřila společně s manželem ještě v době, kdy žili v Anglii. Manžel, který před dvěma lety ve svých šestatřiceti letech zemřel na rakovinu, působil v Británii jako stavební dělník. Jarmila pracovala jako uklízečka. Pořídit si dům v rodných Hruškách byl pro ně splněný sen. Částečně si dům zrekonstruovali a nikdy by je nenapadlo, že o něj jednou dočista přijdou.

 „Děti nejprve přišly o tátu a pak i o střechu nad hlavou. Dům už je po demolici a tak jak jsme z něho vyběhli, tak jsme i zůstali. Nesměli jsme si nic odnést, statik nám už nedovolil do domu vejít, protože by to bylo příliš riskantní. V domě zůstaly veškeré vzpomínky,“ posteskne si pro Romea.cz žena, která se i přes nepřízeň osudu stále ještě drží nad vodou.

„Jsem sama na šest dětí, kterým je od čtyř do čtrnácti let a po manželově smrti to nemáme jednoduché. A teď ještě přijdeme o domov,“ říká pro pro zpravodajský server Romea.cz paní Jarmila a přizná, že pro její děti byl zážitek s tornádem traumatizující.

„Děti se od té doby bojí sebemenšího deště nebo silnějšího větru. Ale musíme to zvládnout a strach překonat. Hlavně, že se jim nic nestalo,“ říká paní Jarmila, která v současné době bydlí u své maminky v Břeclavi v 1+kk a vůbec netuší, zda bude schopna znovu vybudovat nový domov pro své děti. Chybí ji totiž tolik potřebné finance.

Živelní katastrofa, která se v České republice nikdy nevyskytla, zvedla vlnu solidarity. Na obce postižené tornádem se již ve sbírkách vybrala miliarda korun a lidé pomáhají i dál. Nejvíce peněz je zřejmě na účtu Diecézní charity Brno, kam lidé poslali 247 milionů korun. Sbírkový účet Nadace Via dnes dopoledne překonal hranici 200 milionů. Přes 100 milionů vybrala organizace Člověk v tísni, která na účtu eviduje 136,5 milionu korun. Ke 100 milionům se blíží Český červený kříž. Vyplývá to z údajů na stránkách organizací, které sbírky pořádají.

Přečteno: 4624x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neštěstí, pomocHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo