Sněmovna nebude jednat o přijetí dětských válečných uprchlíků. Proti byli SPD, ANO, ČSSD a KSČM

Sněmovna nebude jednat o možném přijetí nedoprovázených dětí z řeckých uprchlických táborů. Snahu poslanců opozičních KDU-ČSL, TOP 09 a STAN o zařazení nového bodu do programu nynější schůze odmítla.
Debatu provázel spor zejména lidoveckých poslanců s poslanci hnutí SPD. Předseda hnutí Tomio Okamura uvedl, že zatímco KDU-ČSL, TOP 09 a STAN chtějí pomáhat cizím dětem, SPD chce pomoci 2600 dětem, které jsou podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí bezdomovci v Česku.
"Je vidět, na jakých hodnotách stojí hnutí SPD. Nemá nic společného s hodnotami České republiky a Evropské unie," reagoval šéf lidovců Marek Výborný. Podle předsedy lidoveckých poslanců Jana Bartoška SPD "hraje na strach lidí".
Návrh trojice menších opozičních stran podpořili Piráti, většina poslanců ODS a jen jednotlivci z vládních ANO a ČSSD. Celkem pro návrh hlasovalo 65 ze 186 přítomných poslanců, proti jich 28 a ostatní se hlasování zdrželi.
Řecko v září požádalo o to, aby Česko přijalo 40 dětí bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. Podobná žádost směřovala ke všem ministrům vnitra EU. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) pak uvedl, že Řecko se jen snaží znovu vyvolat debatu o přerozdělování uprchlíků, v přesouvání sedmnáctiletých bez nároku na azyl po Evropě nevidí ministr smysl. Z dnešního jednání Sněmovny se Hamáček omluvil.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na večerní debatě v Praze řekl, že Česko by se o 40 až 50 dětí postarat zvládlo. "Má to ale svou praktickou stránku, z řecké strany nebylo jasně řečeno, kdo jsou ti nezletilí, odkud jsou, jaké mají doklady, jestli nemají rodiče v Německu," řekl. Česko by podle něj mělo ukázat solidaritu s osudy lidí. "Ale má to praktickou stránku, kvůli které vnitro postupuje tak, jak postupuje," dodal.
S návrhem přijmout 50 syrských sirotků z řeckých táborů přišla loni europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Premiér Andrej Babiš (ANO) tehdy uvedl, že Česko žádné migranty přijímat nebude a uprchlíkům je třeba pomáhat v jejich zemích. Zmínil plán vybudovat sirotčinec v Sýrii. Týdeník Respekt před nedávnem informoval o tom, že se záměr neuskuteční.
Kam dál:
- Hamáček: ČR musí napřed od Řecka vědět, kdo dětští uprchlíci jsou
- Příznivkyně SPD Tomia Okamury přišla na demonstraci se symboly nacistického Německa. Dostala půlroční podmínku
- Kauza protiromských nápisů v Letech: Obžalovaní byli v době činu v místě památníku. Prozradili je mobilní telefony
- Hamáček odmítá dětské uprchlíky. Ztrácíme zbytky lidství v nás, píší mu osobnosti
- Jaroslav Miko: Babišův sirotčinec v Sýrii jsem považoval za nereálný. Pro přijetí ohrožených dětí do ČR uděláme maximum
- Michal Mižigár: 90. léta a demokracie pro Romy v České republice
- František Kostlán: Cikáni, Cigáni, Cigoši, Romové, menšiňáci a většiňáci
- Česká televize: Vodičkův svaz na Beskydsku spolupracuje s extremisty. A opět má dostat dotaci 6 milionů
- Reportáž z Refufestu: Letošní uprchlický festival přinesl kumulaci požitků. Víte, co je chačapuri?
- Mohamad Yzan Ramadan přetáhl obuškem dva rasisty, kteří ho uráželi. Soud jej nepotrestal
- Verdikt pražského soudu potvrdil bývalému tajemníkovi Jaroslavu Staníkovi roční podmínku a pokutu za nenávistné výroky
- Nabarvené ptáče si letí pro Oscara. The Hollywood Reporter zařadil tento Marhoulův film mezi dvacet nejlepších z letošních festivalů
Štítky:
Xenofobie, Uprchlíci, Válka, Sýrie, Afghánistán, IrákHLAVNÍ ZPRÁVY

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici
25.11.2019 11:33
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem
22.11.2019 11:15