romea - logo
19. srpna 2022 (pátek)
svátek má Ludvík

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Piráti tvrdě kritizovali návrh Okamurovců na zpřísnění výplaty dávek v hmotné nouzi. Sněmovna schvalování návrhu nedokončila

28.7.2021 20:50
Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš (vlevo) a předseda „Svobody a přímé demokracie“ (SPD) Tomio Okamura (2021). (FOTO: Wikimedia Commons, koláž: Romea.cz)
Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš (vlevo) a předseda „Svobody a přímé demokracie“ (SPD) Tomio Okamura (2021). (FOTO: Wikimedia Commons, koláž: Romea.cz)

Sněmovna dnes nedokončila schvalování návrhu SPD Tomia Okamury na zpřísnění vyplácení dávek v hmotné nouzi. Debatu provázely spory poslanců, když kritičtí k předloze byli zejména Piráti, i obviňování z obstrukcí. Sociální demokraté neprosadili, aby dolní komora dnes mohla hlasovat o zákonech až do večera, a to kvůli novele, která zvyšuje odměny pěstounům a příspěvky na dítě takzvaným klokánkům. Její schvalování Sněmovna rovněž nestihla. Pře poslanců se týkala také toho, kdo za situaci může.

Pirátka Olga Richterová označila předlohu SPD za "vlka v rouše beránčím". Může podle ní poškodit desetitisíce lidí, kteří za nic nemohou, a to včetně seniorů, zdravotně postižených lidí nebo lidí s duševním onemocněním. Naopak podle zástupkyně předkladatelů Moniky Jarošové (SPD) novela míří k tomu, aby státní sociální podpora sloužily jako pomoc výhradně lidem, kteří se snaží ze své tíživé situace aktivně dostat a těm, kteří objektivně pracovat nemohou. Dávky nesmějí být alternativou k práci, zdůraznila.

Potom, co Pirát Mikuláš Ferjenčík neprosadil návrh, aby se Sněmovna přednostně vrátila ke schvalování předlohy o pěstounských odměnách, předseda SPD Tomio Okamura obvinil pirátskou stranu z obstrukcí. "Kvůli vám se blokuje i podpora pěstounů," prohlásil. "Demokracie je i o tom, že menšina může vznést své argumenty," opáčil Ferjenčík a připomněl, že Piráti předlohu o pěstounech přednostně projednat chtěli. Kritika na postup Pirátů zaznívala i z hnutí ANO, podle předsedkyně sociálního výboru za toto hnutí Jany Pastuchové blokují novelu SPD už několik schůzí.

Komunistka Hana Aulická Jírovcová viděla za vývojem sněmovního jednání předvolební kampaň. "Nedělejte z toho frašku," vyzývala. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) mluvila o "blázinci". "Rok diskutujeme o zákonech a bez výsledku," poznamenala.

Místopředsedkyně frakce ODS Jana Černochová nastínila, že k předloze o odměnách pěstounů by se Sněmovna mohla vrátit v pátek, na kdy je svolána další mimořádná schůze zejména k dodatečnému zvýšení důchodů od příštího roku. Maláčová žádala dolní komoru, aby finále pěstounských odměn pokračovalo až ve středu 18. nebo v pátek 20. srpna, aby nebylo ohroženo schvalování důchodové novely.

Přečteno: 3681x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sněmovna, SPD, ČSSD, Pirátská strana, Sociálně vyloučené lokality, Sociální, Sociální dávkyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo