romea - logo
25. května 2020 (pondělí)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Sněmovna potvrdila zákaz pobytu za vybrané přestupky

Praha, 6.6.2012 12:36, (ROMEA)
Foto: archiv romea.cz

Sněmovna včera potvrdila zákaz pobytu za vybrané přestupky, když přehlasovala senátní veto. Poslanecká novela přestupkového zákona, za níž stojí bývalá chomutovská primátorka Ivana Řápková (ODS), míří k podpisu prezidentovi. Podle kritiků je předloha protiústavní.

Úřady by mohly podle novely uložit za vybrané opakované přestupky až tříměsíční zákaz pobytu například za prostituci, konzumaci alkoholu nebo žebrání v místech, kde to zakazují obecní vyhlášky. Sankce by se nesměla vztahovat na místo nebo obvod, v němž má pachatel trvalý pobyt.

Lidé, kteří by postih porušili, by se dopustili maření výkonu úředního rozhodnutí. Úřady by mohly pachateli polovinu trestu zákazu pobytu odpustit.

Nyní mohou úřady ukládat za přestupky pokuty, které jsou podle předkladatelů ale nevymahatelné v případě pachatelů bez příjmů kromě sociálních dávek. Zatímco Řápková se dnes za přijetí předlohy přimlouvala, například Stanislav Křeček (ČSSD) ji označil za neúčinný nedodělaný experiment, který zaplevelí právní řád.

Pro potvrzení novely hlasovalo 105 poslanců, potřeba bylo 101 hlasů. Za ČSSD hlasovalo proti novele 36 poslanců a 14 se jich zdrželo hlasování. Za ODS hlasovalo pro novelu 50 poslanců, včetně premiéra Petra Nečase i předsedkyně PS Miroslavy Němcové, a pouhý jeden člen se zdržel. Za TOP09 hlasovalo pro novelu 37 poslanců a 3 se zdrželi hlasování.  Za VV hlasovalo pro novelu celkem 9 poslanců, včetně Radka Johna i Jesefa Dobeše, a 2 se zdrželi hlasování. Za Nezařazené se například Pavel Bém zdržel hlasování, Jiří Paroubek a Jiří šlégr byli proti návrhu, Kristýna Kočí, Karolína Peak a Jaroslav Škárka byli pro novelu.

Kritici novely tvrdí, že zákon v rozporu s ústavou zasáhne do svobody pohybu a problém přestupkové recidivy jen odsune do jiných obcí. Někteří senátoři už avizovali, že pokud bude novela platit, obrátí se na Ústavní soud.

Předloha vymezuje i dobu nočního klidu, a to od 22:00 do 06:00. Obce by ale mohly vyhláškou stanovit výjimky, při kterých by se mohla zkrátit, případně by neplatila vůbec.

ČTK, ceskenoviny.cz, brf
Přečteno: 1525x
 

Kam dál:

Štítky:  

Ivana Řápková, Senát, Prezident, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo