Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Sněmovna potvrdila zákaz pobytu za vybrané přestupky

06. června 2012
Čtení na 2 minuty

Sněmovna včera potvrdila zákaz pobytu za vybrané přestupky, když přehlasovala senátní veto. Poslanecká novela přestupkového zákona, za níž stojí bývalá chomutovská primátorka Ivana Řápková (ODS), míří k podpisu prezidentovi. Podle kritiků je předloha protiústavní.

Úřady by mohly podle novely uložit za vybrané opakované přestupky až tříměsíční zákaz pobytu například za prostituci, konzumaci alkoholu nebo žebrání v místech, kde to zakazují obecní vyhlášky. Sankce by se nesměla vztahovat na místo nebo obvod, v němž má pachatel trvalý pobyt.

Lidé, kteří by postih porušili, by se dopustili maření výkonu úředního rozhodnutí. Úřady by mohly pachateli polovinu trestu zákazu pobytu odpustit.

Nyní mohou úřady ukládat za přestupky pokuty, které jsou podle předkladatelů ale nevymahatelné v případě pachatelů bez příjmů kromě sociálních dávek. Zatímco Řápková se dnes za přijetí předlohy přimlouvala, například Stanislav Křeček (ČSSD) ji označil za neúčinný nedodělaný experiment, který zaplevelí právní řád.

Pro potvrzení novely hlasovalo 105 poslanců, potřeba bylo 101 hlasů. Za ČSSD hlasovalo proti novele 36 poslanců a 14 se jich zdrželo hlasování. Za ODS hlasovalo pro novelu 50 poslanců, včetně premiéra Petra Nečase i předsedkyně PS Miroslavy Němcové, a pouhý jeden člen se zdržel. Za TOP09 hlasovalo pro novelu 37 poslanců a 3 se zdrželi hlasování.  Za VV hlasovalo pro novelu celkem 9 poslanců, včetně Radka Johna i Jesefa Dobeše, a 2 se zdrželi hlasování. Za Nezařazené se například Pavel Bém zdržel hlasování, Jiří Paroubek a Jiří šlégr byli proti návrhu, Kristýna Kočí, Karolína Peak a Jaroslav Škárka byli pro novelu.

Kritici novely tvrdí, že zákon v rozporu s ústavou zasáhne do svobody pohybu a problém přestupkové recidivy jen odsune do jiných obcí. Někteří senátoři už avizovali, že pokud bude novela platit, obrátí se na Ústavní soud.

Předloha vymezuje i dobu nočního klidu, a to od 22:00 do 06:00. Obce by ale mohly vyhláškou stanovit výjimky, při kterých by se mohla zkrátit, případně by neplatila vůbec.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon