romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sněmovna projedná souhlas vládě ohledně Agentury EU pro základní práva, která se zabývá diskriminací, rasismem, ochranou osobních údajů nebo práv obětí a dětí

27.12.2021 15:50
Poslanecká sněmovna
Poslanecká sněmovna

Vláda opět požádala Sněmovnu o vyslovení předchozího souhlasu s evropským návrhem na rozšíření působnosti Agentury EU pro základní práva (FRA). Bez souhlasu českého Parlamentu by vláda nemohla s návrhem v Bruselu souhlasit. Vláda už návrh předložila poslancům před volbami, ale ti jej nestihli projednat. Sněmovní výbor pro evropské záležitosti jej poslancům doporučil schválit. Senát vydal svůj předchozí souhlas v červenci.

Agentura pro základní práva má za úkol poskytovat evropským institucím i členským států nebo úřadům odborné poradenství při provádění práva EU tak, aby dodržovaly základní práva. Týká se to například diskriminace, rasismu a xenofobie, ochrany osobních údajů nebo práv obětí a dětí. Působnost agentury se má nově rozšířit na otázky veškerého práva EU, společnou bezpečnostní a bezpečnostní politiku i na policejní a justiční spolupráci v trestních věcech.

Základní funkce agentury je poradní a odborná. Agentura nemá vynucovací pravomoci a nezabývá se individuálními stížnostmi, uvedla. Agentura kromě jiného informuje orgány EU, členské státy, kandidátské země a další, ale i veřejnost o dodržování základních práv, jeho nedostatcích a způsobech zlepšení. Sídlí ve Vídni.

Vláda v důvodové zprávě uvádí, že při zřízení agentury se její působnost nevztahovala na bývalý druhý a třetí pilíř práva EU, tedy na zahraniční a bezpečnostní politiku a na policejní nebo justiční spolupráci. "Vstupem Lisabonské smlouvy v platnost však zanikla pilířová struktura práva EU a mezi jeho bývalými pilíři se již tolik nerozlišuje," uvádí důvodová zpráva. Vláda přistoupila na zmíněné rozšíření působnosti agentury a může podpořit i další navrhované změny, stojí v dokumentu. Návrh nemá přímý dopad na státní rozpočet.

Další navrhované změny se týkají například správní rady agentury. Vzhledem k tomu, že se zvyšuje celková odpovědnost správní rady za fungování a hospodaření agentury, budou nově muset členové plnit i požadavky na schopnosti ve správě a rozpočtu. "Navrhuje se rovněž umožnit opakování funkčního období člena správní rady za členský stát, avšak nikoliv hned po sobě, nýbrž až po funkčním období jiného člena. To ulehčí členským státům hledání kandidátů splňujících i zvýšené nároky na členství," uvádí důvodová zpráva. Funkční období ředitele agentury se prodlouží ze tří na pět let.

Přečteno: 907x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sněmovna, poslanec, Poslanecká sněmovna, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo