romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sněmovna se odmítla zabývat případným odvoláním Heleny Válkové. Návrh smetli poslanci ANO, SPD, komunisté a tři sociální demokraté

22.1.2020 12:35
Poslanecká sněmovna
Poslanecká sněmovna

Opozici se včera nepodařilo přesvědčit sněmovnu k tomu, aby jednala o dalším setrvávání Heleny Válkové na postu zmocněnkyně Rady vlády pro lidská práva. Zařazení mimořádného bodu jednání navrhovali poslanci TOP 09, kteří vyzývají vládu k jejímu odvolání. Proti návrhu se postavili poslanci ANO, SPD, komunisté a tři sociální demokraté.

"Post zmocněnkyně pro lidská práva by měl zastávat morálně silný a názorově konzistentní člověk s jasným postojem vůči lidským právům," uvedla v návrhu šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle ní však informace z  minulosti Válkové, které poslední dobou vycházejí najevo, nenasvědčují tomu, že by takové kvality měla.

"Z Rady pro lidská práva odešel už před rokem na protest proti jejímu jmenování Daniel Kroupa, minulý týden radu opustili další dva členové. Proti jejímu setrvání ve funkci se ozvalo také Gremium romských regionálních představitelů a na svůj post v Radě vlády pro romskou menšinu rezignovala koordinátorka Renata Köttnerová," dodala Pekarová a vyzvala vládu, aby se k problému postavila čelem a Válkovou co nejdříve odvolala.

Návrh kromě ANO, SPD a komunistů nepodpořil exministr kultury Antonín Staněk, místopředseda Sněmovny Tomáš Hanzel a poslanec Jaroslav Foldyna, poslanci za ČSSD, která jinak Válkovou kritizuje.

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek označil toto téma za uzavřené.

Válková je kritizována kvůli spolupráci s prokurátorem z procesu Milady Horákové Josefem Urválkem na článku, který obhajoval institut ochranného dohledu zneužívaný komunistickým režimem k šikaně disidentů. Vyčítán je jí však i postoj vůči Romům prezentovaný ve sborníku z osmdesátých let.

Přečteno: 915x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Helena Válková, zmocněnkyně pro lidská práva, SněmovnaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo