Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Sněmovní výbor přerušil jednání o vydání poslankyně za Okamurovu SPD k stíhání. Zřejmě doporučí poslancům jí nevydat

11. března 2020
Čtení na 3 minuty

Sněmovní mandátový a imunitní výbor v úterý přerušil jednání o policejní žádosti o vydání Karly Maříkové (SPD) k trestnímu stíhání. Na příští zasedání poslankyni zve, aby se mohla k záležitosti vyjádřit, chce také policejní spis. Novinářům to řekl předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM). Policie chce Maříkovou obvinit kvůli jejím výrokům o migrantech. Výbor dává doporučení Sněmovně, zda by měla žádosti policie vyhovět, nebo ne.

Výbor pozve vedle Maříkové také policejního vyšetřovatele a státního zástupce, kteří musejí být nejprve zbaveni mlčenlivosti. Proto podle Grospiče zatím není jasné, kdy bude jednání výboru k policejní žádosti pokračovat.

Maříková loni v lednu na svém profilu na facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti.

“Je zakázané dovážet invazivní nepůvodní druhy rostlin a zvířat na území EU. Muslimští imigranti také nejsou původními obyvateli Evropy a stejně jako invazivní druhy znamenají nečekané šíření a postupné vytlačení původních obyvatel Evropy. Proto by měli mít také zákaz vstupu na území EU,” napsala před víc než rokem Maříková na svůj facebookový profil.

Opoziční hnutí SPD se za svou poslankyni postavilo a policejní žádost označilo za faktický pokus o kriminalizaci veřejně vyřčených protiimigračních postojů. Pochyby o záležitosti vyjádřili i někteří další členové výboru, byť s výroky Maříkové nesouhlasí. Podle vyjádření politiků to vyapdá, že Sněmovna Maříkovou policii nevydá. 

Miroslav Kalousek sice označil výrok Maříkové jako odpudivý, ale stíhání na jeho základě by považoval za nebezpečný precedens do budoucna. "Nemyslím si, že během mandátu by měl být poslanec stíhán za své veřejné výroky. Mohl by to být nebezpečný precedens. Na sociálních sítích lze denně číst i hnusnější výroky, které nechávají PČR v klidu," uvedl Kalousek na Twitteru.

Výrok @MarikovaKarla mám za odpudivý a odsuzuji ho. Nemyslím si ale, že během mandátu by měl být poslanec stíhán za své veřejné výroky. Mohl by to být nebezpečný precedens. Na soc.sítích lze denně číst i hnusnější výroky, které nechávají PČR v klidu.https://t.co/1cH0MLgAMp

— Miroslav Kalousek (@kalousekm) March 6, 2020

“Výroky jsou to naprosto nehorázné a odsouzeníhodné, ale je to politické vyjádření, které bychom měli pokrýt imunitou,” dodala podle iDNES.cz šéfka TOP 09 Markéta Adamová.

Podobný názor vyjádřila i místopředsedkyně STAN Věra Kovářová. “Osobně to neschvaluji a myslím, že to svědčí o tom, jaký je to člověk. Ale takových podobných výroků koluje na sociálních sítích velké množství. Nemyslím, že by poslanec měl být stíhán za veřejné výroky,” řekla Kovářová. “Pokud mohu mluvit sama za sebe, říkám, že vydání nepodpořím,” dodala.

Komunista Zdeněk Ondráček rovněž řekl, že Maříková by neměla být vydána.

Kvůli výrokům čelili hrozbě stíhání v tomto volebním období Zdeněk Ondráček (KSČM) a Miloslav Rozner (SPD). Policie chtěla Ondráčka obvinit kvůli výrokům vůči někdejšímu prezidentskému kandidátovi Michalovi Horáčkovi. Ondráček ho nařkl v médiích ze spolupráce s bývalou komunistickou Státní bezpečností (StB).

Roznera chtěla policie stíhat za výrok o někdejším koncentračním táboře v Letech u Písku. Poslanec SPD při kritice rozhodnutí někdejší vlády o odkupu vepřína nedaleko pietního místa v Letech použil spojení “neexistující pseudokoncentrák”.

Sněmovna Ondráčka ani Roznera ke stíhání nevydala. Verdikt znamená, že policie by je mohla v těchto věcech stíhat potom, co přestanou být politiky chráněnými imunitou.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon