romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sobotka pochválil ministra pro lidská práva za dohodu o odkupu vepřína v Letech. Naopak ho mrzí nepřijetí zákona o sociálním bydlení

23.8.2017 15:19
Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD (FOTO: ČSSD)
Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD (FOTO: ČSSD)

Premiér Bohuslav Sobotka na bilanční schůzce pochválil ministra pro lidská práva a legislativu Jana Chvojku (ČSSD) mimo jiné za dohodu na odkup vepřína v Letech u Písku, který stojí na místě bývalého protektorátního koncentračního tábora pro Romy. Do konce volebního období má ale Chvojka ještě za úkol připravit finální návrh znění zákona o sociálním podnikání. Oba pak shodně mrzí, že vláda ve sněmovně neprosadila zákon o sociálním bydlení – viní z toho pravici, která podle Sobotky ukázala, že takovou normu nechce.

„My jsme ho předložili. Byli jsme jediná vláda, která dokázala předložit paragrafované znění zákona o sociálním bydlení do parlamentu. Ale bohužel tam to narazilo na zlou vůli pravicové opozice, která prostě ten zákon nechce,“ uvedl Sobotka.

Zákon nicméně existuje a kterákoli příští vláda si ho může osvojit, doplnil. Česko podle něj takový zákon potřebuje, aby mohlo zavést systém regulovaného nájmu pro mladé rodiny, osamělé seniory či lidi se zdravotním postižením.

Pro další vládu by měl být připraven i zákon o sociálním podnikání. „Sociální podnikání může být velmi užitečné pro vytváření pracovních příležitostí pro lidi, kteří nejsou schopni se dlouhodobě udržet na standardním trhu práce. Je to šance, jak vytvářet účelná společensky prospěšná místa na delší období, než to dnes nabízí standardní programy Úřadu práce,“ uvedl Sobotka k tomu, že by bylo velmi důležité, aby příští vláda navázala na připravovaný návrh.

"Opravdu nutně potřebujeme zákon, který stanoví a sjednotí pravidla pro sociální podnikání. Podnikání, kde není hlavní prioritou zisk ale společenská pomoc, je nezbytnou součástí záchranné sociální sítě státu, sítě, která pomáhá starším lidem, lidem sociálně potřebným, či zdravotně postiženým. Když sociální podnikání může skvěle fungovat v zemích Evropské unie, mělo by fungovat a pomoci i lidem v České republice," uvádí ministr Chvojka v komentáři k bilanční schůzce na webu Vlada.cz.

Sobotka ocenil dohodu na koupi vepřína

Za úspěch končící vlády Sobotka naopak označil přijetí služebního zákona, novely zákona o střetu zájmů, zavedení pravidel pro financování politických stran, zvýšení ochrany zdravotně postižených či dohodu na výkupu vepřína v Letech u Písku, který stojí na místě bývalého protektorátního koncentračního tábora pro Romy.

„Jsem rád, že vláda ukončila tuto mezinárodní ostudu. Na místě, kde zemřelo několik set obyvatel, z toho dvě třetiny dětí, kojenců, nemluvňat, nemůže stát prasečák,“ uvedl Chvojka a poděkoval ministrovi kultury Danielu Hermanovi (KDU-ČSL) za koordinaci vyjednávání i svému předchůdci Jiřímu Dienstbierovi (ČSSD). Ten podle něj začal desítky let starý problém opravdu řešit.

"Úřad udělal i kus práce s pomocí romské menšině v oblasti zaměstnanosti a sociálním vyloučením. Řeší i staré křivdy. Jedna z posledních je existence velkovýkrmny prasat na místě tragédie romského holokaustu v Letech. Vláda jej konečně vykoupí a tím skončí mezinárodní ostuda České republiky," píše ve svém komentáři k bilanční schůzce minstr Chvojka.

Chvojkovi, který převzal funkci po Dienstbierovi před devíti měsíci, je ovšem líto, že se nepodařilo rozvolnit institut oddlužení tak, aby se možnost oddlužení mohla týkat i důchodců či žen samoživitelek. Velká novela insolvenčního zákona podle něj přišla se zpožděním z dílny ministerstva spravedlnosti a narazila na tlaky z finančního sektoru. Ve sněmovně se Chvojka bude snažit ještě prosadit novelu antidiskriminačního zákona, který se týká ochrany zahraničních pracovníků.

Premiér po Chvojkově nástupu do úřadu řekl, že by ministr měl dokončit i úpravu ochrany oznamovatelů korupce. Návrh normy vláda sice schválila, ale sněmovna se jím nezabývala, protinávrh připravilo i koaliční hnutí ANO. Také naděje, že poslanci přijmou kabinetem prosazované změny v rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu na hospodaření krajů a obcí, je mizivá.

Sobotka s ministry bilancuje už potřetí. Nejprve hodnotil práci vlády v polovině roku 2014, podruhé loni v listopadu a prosinci. Tehdy také vyměnil dva členy vlády – post ministra zdravotnictví převzal po Svatopluku Němečkovi Miloslav Ludvík, agendu lidských práv a legislativy po Jiřím Dienstbierovi získal Jan Chvojka.

Přečteno: 801x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ministr pro lidská práva, Politika, Bohuslav SobotkaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo