romea - logo
20. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ilona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Sobotka: Uvažuji o tom, že by v nové vládě byl ministr pro lidská práva

Praha, 14.12.2013 15:34, (ROMEA)
Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD (FOTO: ČSSD)
Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD (FOTO: ČSSD)

Ústřední výkonný výbor ČSSD dnes na jednání v pražském Kongresovém centru podle očekávání schválil koaliční smlouvu s hnutím ANO a KDU-ČSL. Vnitrostranické referendum nebude, novinářům to po jednání řekl předseda strany Bohuslav Sobotka. Podle něj bude nyní sociální demokracie jednat s koaličními partnery ANO a KDU-ČSL o rozdělení křesel ve vládě velkoryse. Podle serveru iDNES.cz Sobotka zvažuje, že by ve vládě byl i ministr bez portfeje pro lidská práva.

Výbor, který čítá kolem 180 lidí, měl podle doporučení potvrzovat několik usnesení. V jednom schválil povolební postup předsedy Sobotky a vyjednávacího týmu. V dalším souhlasil s tím, aby ČSSD vstoupila za daných programových podmínek do vlády.

S prvním návrhem na rozdělení křesel nejsou spokojeni lidovci, měly by jim připadnout jen dvě. ČSSD jich má mít osm a hnutí ANO sedm. "Můj názor se nezměnil," uvedl Sobotka, ale zdůraznil, že bude velkorysý. "My jsme strana, která vnímá nutnost vzniku nové vlády v co nejkratším termínu," dodal. Sobotka dále uvedl, že uvažuje o tom, že by ve vládě byl ministr pro lidská práva. "Je to jedna z možností, uvažuji o tom," řekl serveru iDNES.cz Sobotka.

K zřízení ministerstva pro lidská práva  již dříve nově rodící koalici vyzvaly čtyři desítky neziskových organizací v otevřeném dopise. Výzvu odůvodnily neúnosnou situací v sociálně vyloučených lokalitách, nárůstem extremistických projevů ve společnosti - a na druhé straně dlouhodobým nezájmem vlády se problémem zabývat. Plán podpořili bývalí ministři pro lidská práva Michael Kocáb i Džamila Stehlíková a řada dalších osobností.

S neziskovými organizacemi souhlasí Michaela Marksová- Tominová, od srpna 2010 stínová ministryně pro lidská práva a rovné příležitosti ve stínové vládě ČSSD. "S touto iniciativou souhlasím. „Lidská práva“ nejsou jen prázdným pojmem, o kterém popisují intelektuálové stohy papíru. Jedná se o osudy konkrétních lidí, dětí nevyjímaje, které bývají velmi smutné, až tragické; a bez vybudovaného systému ochrany jejich práv, který je běžný v každé vyspělé zemi, jim nikdo nepomůže. Nejvíce diskutovaná část této agendy se týká sociálně vyloučených Romů. Jejich situace se neustále zhoršuje, v ohrožených regionech se stupňuje sociální napětí. Extrémistické strany posilují v celé Evropě. Je nejvyšší čas začít tuto problematiku komplexně a systematicky řešit, stát ji nesmí nechat jen na bedrech obcí. Jenže ona nepatří úplně ani pod jeden resort, je potřeba úzké spolupráce především sociálních věcí, školství a vnitra a postižených obcí a krajů... Pokud člověk mající toto na starosti nebude členem/členkou vlády, existuje obava, že ho ostatní ministři a ministryně nebudou brát vážně tak, jak je potřeba," uvedla pro týdeník Respekt.

Se zřízením této funkce souhlasí i sociolog Ivan Gabal, novopečený poslanec za KDU-ČSL. "Bylo by lepší zřídit ho aktivně a teď než pod tlakem třeba za dva roky, až problémy, které ta výzva zmiňuje, ještě více eskalují. Argumentem pro jeho zřízení je i pohled na srovnání výkonnosti v řešení sociálního napětí mezi Topolánkovou a Nečasovou vládou, kdy Topolánek ministra pro tuto agendu ještě měl – a Nečas už ne," uvedl pro Respekt Ivan Gabal, který považuje za mylný argument, že by zřízení ministerstva vyšlo příliš draze. "Agentura pro sociální začleňování má momentálně rozpočet okolo 25 milionů, rozšíření její agendy až na úroveň ministerstva by zřejmě nepřesáhlo 250-350 milionů. A 150 milionů přitom stojí měsíční pobyt těžkooděnecké jednotky v místě, kde jsou nepokoje," dodal Gabal.

Proti zřízení Ministerstva pro lidská práva je předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. "Není našim cílem zvyšovat počet ministerstev. Myslíme si, že nové ministerstvo pro lidská práva situaci nevyřeší.," uvedl pro Respekt Faltýnek. "Je třeba zlepšit práci úřadů práce, posílit jejich aktivní roli ve vyhledávání práce a ubrat jim povinnost výplaty dávek. Je třeba také výplatu sociálních dávek podmínit splněním některých podmínek, jako je školní docházka dětí nebo klidné sousedské soužití. A je třeba zvýšit kontrolu jejich vyplácení," dodal Jaroslav Faltýnek.

Termín zahájení jednání o rozdělení křesel v kabinetu chce Sobotka domluvit s předsedy hnutí ANO a KDU-ČSL Andrejem Babišem a Pavlem Bělobrádkem ještě dnes. Měla by se uskutečnit v "nejbližším termínu" potom, co se Bělobrádek vrátí ze Spojených států. Sobotka podotkl, že vyjednavače zřejmě čekají "trochu vzrušenější" Vánoce.

Programovou část koaliční smlouvy, kterou ČSSD schválila dnes, budou v neděli schvalovat lidovci a zkraje příštího týdne hnutí ANO. Sobotka podotkl, že pokud by měl vyslyšet všechny náměty stranického předsednictva a ústředního výkonného výboru, ČSSD by musela mít všechny ministry. Požadavek, aby tyto orgány schvalovaly složení vlády, ale podle Sobotky nezazněl. Nepostupovalo se tak prý ani v minulosti. "Je to v kompetenci předsedy," dodal.

ryz, ČTK, iDNES.cz, Respekt
Přečteno: 1886x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ministr pro lidská práva, Zmocněnec, zmocněnkyně pro lidská práva, Vláda, ČSSDHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo