romea - logo
22. října 2021 (pátek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sobotka vyzval Nytrovou, aby se za slova o homosexuálech omluvila. Ta se neomluví a už nebude kandidovat

15.7.2016 17:19
Bohuslav Sobotka a Pavlína Nytrová (Koláž: Romea.cz)
Bohuslav Sobotka a Pavlína Nytrová (Koláž: Romea.cz)

Premiér a šéf vládní ČSSD Bohuslav Sobotka vyzval poslankyni své strany Pavlínu Nytrovou, aby se za své "nemístné a urážlivé výroky" o homosexuálech omluvila. Pokud by politička i v budoucnu pokračovala v podobných prohlášeních, za ČSSD by už nemohla kandidovat. Premiér to dnes uvedl po schůzce s Nytrovou v tiskové zprávě. Poslankyně ve středu v debatě o novele o registrovaném partnerství řekla mimo jiné to, že se homosexuálové budou snažit legalizovat sex s dětmi.

"Požádal jsem poslankyni Nytrovou, aby se omluvila za nemístné a urážlivé výroky, kterých se dopustila během svého vystoupení v Poslanecké sněmovně. Zdůraznil jsem jí, že jakékoliv šíření netolerance a nenávisti vůči sexuálním minoritám je v rozporu s hodnotami a programem sociální demokracie," uvedl Sobotka. Připomněl, že sociální demokracie patřila mezi strany, které zákon o registrovaném partnerství podpořily.

Norma začala platit od července 2006. Sněmovna debatovala o novele, která by umožnila registrovaným partnerům adoptovat dítě svého protějšku. Předlohu připravila skupina poslanců všech stran kromě lidovců už v roce 2014. Podobný návrh předložili už zákonodárci předchozí Sněmovny. Kvůli pádu tehdejší Nečasovy vlády se ale nestihl projednat. Nytrová v debatě řekla mimo jiné to, že homosexuálové jsou většinou promiskuitní, mají nadprůměrný sklon k alkoholu a je u nich vyšší míra duševních poruch. V Českém rozhlase pak prohlásila, že homosexuální lobby podniká postupné kroky, aby nastolila nadvládu nad heterosexuální skupinou.

"Pokud by paní poslankyně v tomto způsobu argumentace pokračovala i v budoucnosti, bylo by to neslučitelné s její jakoukoliv kandidaturou za ČSSD," uvedl Sobotka.

Nytrová se podle České televize nehodlá omlouvat, za svými výroky si stojí. "Uznávám ale, že jsem použila nevhodnou argumentaci, která se mohla dotknout homosexuálů v České republice. Mé vyjádření se homosexuálů v České republice vůbec netýkalo,“ prohlásila.

Poslankyně zároveň oznámila, že příští rok nebude již ve volbách kandidovat. Údajně se tak rozhodla ještě před tím, než vznikla tato kauza. Zatím ale zůstává v řadách sociální demokracie. "Pan premiér se mnou vůbec nemluvil o tom, že bych měla vystoupit ze strany," uvedla podle České televize.

Od výroků poslankyně ČSSD se distancovali nejen politici sociální demokracie, ale i jiných stran. Podle místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) by Nytrová s takovými názory "měla přestoupit do jiné strany".

Podobnou novelu jako poslanci sepsal také ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), a to právě kvůli průtahům kolem normy ve Sněmovně. Návrh změn zákona o registrovaném partnerství by měla brzy projednávat vláda.

VIDEO

Přečteno: 1274x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Poslanecká sněmovna, ČSSD, Bohuslav Sobotka, homofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo