romea - logo
27. května 2022 (pátek)
svátek má Valdemar

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sociální a dostupné bydlení: Návrh ANO a ČSSD nenahradí potřebný zákon o podpoře bydlení pro lidi ohrožené bytovou nouzí

7.4.2021 10:59
Sociální bydlení v Broumově: Jeden z domů v Soukenické ulici.
Sociální bydlení v Broumově: Jeden z domů v Soukenické ulici.

Potřebujeme zákon o sociálním bydlení, vyzývají nikoli poprvé iniciativy zabývající se sociálním bydlením. Současný poslanecký návrh, který právě projednává Poslanecká sněmovna, podle nich řeší jen úzký segment komplexního problému. 
 

Hned ve třech výborech poslanecké sněmovny se ve středu 31. března projednával pozměňovací návrh poslanců za ČSSD a ANO, který pod hlavičkou „zákon o dostupnosti bydlení“ primárně řeší otázku zakládání veřejně prospěšných společností v oblasti bydlení. Právě na to, že současný návrh se zabývá jen dílčím řešením komplexního problému, poukazují organizace, které se problematikou dostupného bydlení, a to i pro ty nejohroženější, dlouhodobě zabývají.
 

„Snahu poslanců kvitujeme a souhlasíme s tím, že Česká republika zákon o dostupném bydlení potřebuje. Tento pozměňovací návrh však zdaleka neřeší problematiku dostupnosti bydlení v celé její šíři a  už vůbec nenahradí potřebný zákon o podpoře bydlení pro lidi ohrožené bytovou nouzí, o který dlouhodobě usilujeme,“ komentuje pozměňovací návrh Vít Lesák z Platformy pro sociální bydlení.

Ta je jednou ze 40 podporovatelských organizací iniciativy Za bydlení, která včera poslala členům poslaneckých výborů dopis shrnující klíčové připomínky k tomu, co je potřeba do návrhu zapracovat a na co je potřeba dávat pozor, pokud má nová legislativa skutečně přispět k potřebnému zlepšení v oblasti bydlení.

Vít Lesák dále dodává, že zavádějící je už samotný navrhovaný název zákona, který ve vztahu k obsahu považuje za příliš ambiciózní. „Návrh reálně cílí jen na zakládání nových společností a veřejně prospěšných právnických osob v oblasti bydlení. Pokud by byl tento úzce vymezený legislativní návrh schválen pod navrhovaným názvem, bude to vytvářet mylný obraz, že Česká republika již disponuje komplexním zákonem v oblasti řešení dostupnosti bydlení. To může negativně ovlivnit snahy o potřebné změny v budoucnosti,“ varuje Vít Lesák.

Pozměňovací návrh vzbudil pozornost už před dvěma týdny, kdy se poprvé objevil na pořadu jednání sněmovny. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová tehdy využila již existující návrh poslance Jana Birkeho z ČSSD o veřejně prospěšných společnostech bytových a spolu s předkladateli původního zákona k němu připojila komplexní pozměňovací návrh, což je ale ve skutečnosti úplně nový zákon.

„Název se sice tváří, že chce vyřešit veškerou problematiku dostupného bydlení, ale předkladatelé sami přiznávají, že se reálně zabývá pouze ustanovením nového typu veřejně prospěšných právnických osob v oblasti bydlení. Jejich definici je však potřeba dotáhnout, myslí si Vít Lesák. Hlavním principem návrhu zůstává možnost založit veřejně prospěšnou společnost v oblasti bydlení, která se vztahuje na obce, kraje i stát. „To představuje sice potřebný, ale jen dílčí nástroj v řešení dostupnosti bydlení,“ doplňuje Vít Lesák.

Podobným způsobem je podle Lesáka nutné dotáhnout návrh i po ekonomické stránce. „Návrh neřeší, jak pro navrhované změny zajistit udržitelné, stabilní a předvídatelné financování. Chybí v něm vypracování odpovídajícího ekonomického modelu pro jednotlivé typy společností,“ komentuje nedostatky návrhu v oblasti financování Vít Lesák. Další úskalí skýtá i navrhovaný ekonomický model poskytování bydlení. Plošné nastavení limitů mezd vycházející z průměrné mzdy i jednotný strop nájmů pro celou Českou republiku neberou v potaz regionální odlišnosti.

Problematické jsou i části návrhu týkající se oblasti sociálních služeb v bydlení. „Z návrhu není jasný ani výběr oprávněných subjektů a činností, které mohou služby poskytovat, ani praktická implementace. Nedotažené je také financování a podpora posilování kapacit,“ vyjmenovává dílčí nedostatky návrhu Iva Kuchyňková z Charity ČR. „Myslíme si, že rozšíření sociálních služeb o zajišťování služeb prevence ztráty bydlení a nových činností obcí s rozšířenou působností by mělo odpovídat zvýšení dotace na sociální služby a kapacity výkonu sociální práce, poskytované ministerstvem práce a sociálních věcí,“ dodává Iva Kuchyňková. 

Ačkoli mezi navrhovateli pozměňovacího návrhu je i ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, samo ministerstvo k návrhu zákona vydalo pouze neutrální stanovisko. „Z jednání výboru pro sociální politiku je zřejmé, že si ministerstvo pro místní rozvoj uvědomuje potřebu zákon dopracovat a zohlednit podněty, které se k němu sešly. Oceňujeme, že ministerstvo vyslechlo naše připomínky a ústy náměstkyně Jany Hanzlíkové nám přislíbilo spolupráci při dalších úpravách zákona. Je tak stále možné, že zákon bude přijat ještě v tomto volebním období, přestože se připravuje ve spěchu,“ myslí si Iva Kuchyňková.

Podobného názoru jsou i poslanecké výbory – členové ústavně právního výboru, výboru pro sociální politiku i výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj zatím pozměňovací návrh odložili a vrátili jej k dopracování.

„Souhlasíme s tím, že otázku dostupnosti bydlení je nutné řešit, a to prostřednictvím nové legislativy a pokud možno co nejdříve,“ domnívá se v souladu s vládními poslanci Vít Lesák. Hlavním úskalím současného návrhu je však podle něj to, že je zaměřen příliš omezeně. „Paralelně s tímto úzce vymezeným návrhem zákona doporučujeme napřít síly ke společné práci nejen na dopilování současného návrhu, ale i na další legislativě, která bude mít reálný potenciál řešit uceleně dostupnost bydlení a prevenci ztráty bydlení s využitím systémové podpory již osvědčené praxe,“ uzavírá Vít Lesák.

fk, TZ iniciativy Za bydlení
Přečteno: 534x
 

Kam dál:

Štítky:  

sociální bydlení, Česká republika, Poslanecká sněmovna, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo