Sociální výbor kritizoval ministerstva za neřešení situace ghett. Maláčová přespala v Předlicích

Sněmovní sociální výbor kritizoval ministerstva za neplnění 15 slibovaných vládních opatření proti chudobě a ke zlepšení situace v ghettech. Opoziční či koaliční poslanci a poslankyně se shodli na tom, že za rok od zveřejnění patnáctibodového seznamu žádný pokrok v řešení nenastal. Začnou proto chystat a prosazovat vlastní návrhy. Zároveň vyzvali ministryni práce Janu Maláčovou (ČSSD), aby věc projednala ve vládě.
Babišův kabinet v programovém prohlášení slíbil zákon o sociálním bydlení. Od normy upustil a místo ní zavedl dotace na výstavbu bytů. Premiér Andrej Babiš (ANO) i Maláčová mluvili o nutnosti "zatočit s byznysem s chudobou". Ministryně loni začátkem září zveřejnila seznam 15 podnětů. Mezi ně patřilo využívání cenových map s obvyklým nájemným u dávek, sloučení dvou dávek na bydlení do jedné, stanovení počtu osob na danou plochu, posílení sociální práce, regulování pronájmu více bytů živnostenským oprávněním, úprava trvalého pobytu, možnost oddlužení či navázání pobírání dávek na školní docházku dětí.
Už počátkem roku ze zprávy pro vládu vyplynulo, že třetinu kroků resorty dělat nebudou. Podle nynější zprávy ministerstva práce pro výbor, kterou má ČTK k dispozici, se osm opatření plní, dvě jsou hotova a zbytek se nepřipravuje.
"Omlouvám se za prostořekost, ale rok se jeden vymlouvá na druhého, každý posouvá černého Petra do kapsy druhého. Ministerstvo práce má klíčovou roli, bez ostatních resortů a aktérů se problém ale nevyřeší," uvedla Maláčová. Dodala, že "rychlé, krátké a jednoduché řešení" neexistuje.
Podle analýzy, kterou si nechalo vypracovat ministerstvo práce, bylo v roce 2006 v Česku kolem 300 chudinských domů, ulic či čtvrtí s asi 80.000 obyvateli. O deset let později už bylo ghett přes 600 a žilo v nich až 115.000 lidí.
O zklamání z přístupu kabinetu mluví poslanci opoziční ODS či Pirátů a také vládního hnutí ANO a komunistů, kteří kabinet tolerují. "Téměř nic se z 15 opatření nepovedlo. Nestabilita v regionech je velká. Občané už nevěří, že by politici něco dělali. Reagujeme dvacet minut po dvanácté. Není to už legrace. Zaspali jsme dobu a pomoc regionům nepřichází. Pro nás je to velké zklamání," uvedla místopředsedkyně výboru Hana Aulická Jírovcová (KSČM). Podle ní je nejhorší situace v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji.
Maláčová označila stav v některých místech za časovanou bombu a některé regiony "krátce před tím, než začnou občanské nepokoje". Podotkla ale, že není možné připravovat legislativu pro vybraná místa či skupiny obyvatel.
Někteří zákonodárci už mluvili o svých návrzích změn zákonů. "My teď rozjedeme vlastní poslanecké návrhy. Ministerstva ukázala, že to nedělají a řešit nechtějí," řekla Aulická Jírovcová.
Představy o řešení mají ale poslanci různých stran odlišné. Zatímco někteří by volili radikální opatření a osekání dávek, jiní se staví proti rychlým řešením a další regulaci a kloní se k posílení sociální práce a podobným krokům.
Maláčová tento týden přijala pozvání poslankyně Evy Fialové (ANO), která od června žije v ústeckých Předlicích a ve středu strávila na místě strávila noc.
„Noc byla klidná. Při grilování s místními starousedlíky mě překvapilo pouze to, jak jsou realističtí. Ví, že pokud nově příchozí nebudou chodit do práce, děti posílat do školy a udržovat okolo sebe pořádek, nic nezmění,“ řekla ráno při snídani v předlickém bytě Evy Fialové ministryně pro server idnes.cz.
„Už na začátku jsem říkala kolegům, že kdo chce přijet, může. Paní ministryně toho využila a jsem strašně ráda. Viděla věci, tak jak jsou. Problémů je zde opravdu hodně, některé však lze odhalit po několika měsících,“ přiblížila stejnému serveru Fialová.
Nepřehlédněte:
- Romové z vládní rady tvrdě proti Maláčové: Vašich 15 opatření boje s chudobou pouze prohloubí sociální vylučování
- IPSI: Nepokoje nevznikají kvůli sociálním dávkám, ale kvůli šíření fám o jejich pobírání
- Udělali z Ústí nad Labem celoplošné ghetto. Teď radnice zjišťuje, že tvrdá restrikce nefunguje
Kam dál:
- Chudší prostředí na žáky těžce dopadá, segregace romských dětí trvá. Prohrávají na tom všichni
- Vláda schválila novou metodiku přístupu k sociálnímu vyloučení
- Školy mají podle ministerstva školství usilovat o zapojení všech dětí do výuky na dálku
- VIDEO: Most vypsal zakázku na stavbu modulového bydlení v Chanově. Jednání radnice v úzkém kruhu pro ROMEA TV popisuje Adam Komenda
- Příjemci sociálních dávek nebudou muset dokládat příjmy pro druhé čtvrtletí
- Kumar Vishwanathan: Díky očkování se daří ve světě dostat nákazu pod kontrolu. Pracovníci organizace Vzájemné soužití se očkovali proti koronaviru
- Lubomír Volný dál obchoduje s chudobou. Romům a Romkám pronajímá byty v ruinách, ti kvůli diskriminaci nemají jinou možnost
- Petr Bažo podpořil výstavbu kontejnerů pro Romy na sídlišti Chanov: Je to nadstandard. Pokud bych měl možnost, určitě bych tam šel
- Ján Lányi: Neziskové organizace v Libereckém kraji řeší existenční problémy, lidem hrozí prohloubení sociálního vyloučení
- Exekucí i lidí v nich loni ubylo, dlužná částka ale rostla. Kvůli pandemii existovala ochrana, nyní počet klientů poradenských organizací roste
- Romské organizace píší ministru Havlíčkovi: Národní plán obnovy po koronavirové krizi nepočítá s romskou inkluzí. Pandemie prohloubila sociální vyloučení Romů. Začněte s námi jednat!
- Roušky zdarma lidem v nouzi by mohly rozdělovat potravinové banky, rozdávat je budou i ale i terénní pracovníci
Štítky:
Předlice, MPSV, Chudoba, Sociálně vyloučené lokality, Sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY
