romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sorosova nadace: Uplyne pět let od rozsudku Evropského soudu pro lidská práva ohledně segregace ve školství v ČR

Praha, 5.11.2012 13:39, (ROMEA)

Pět let uplyne 13. listopadu 2012 od přelomového rozsudku Evropského soudu pro lidská práva v případu „D. H. a ostatní versus ČR“. Rozsudek potvrdil, že Česká republika diskriminuje romské děti tím, že je nadměrně posílá do praktických (dříve zvláštních) škol. I přes mezinárodní kritiku tento problém přetrvává. Nadace Open Society Fund Praha a další nevládní organizace proto k pátému výročí pořádají řadu akcí v rámci kampaně Nedokončený úkol, jež má přimět vládu k prosazení opatření, které zamezí segregaci romských dětí. Novináři jsou zváni zejména na tyto akce:

Tisková konference k tématu diskriminace romských dětí v ČR, 13. listopadu, 11:15, Senát Parlamentu ČR, Valdštejnské nám. 4, Praha 1

Vystoupí zde:

  •  Julius Mika, účastník v případu „D. H. a ostatní versus ČR“, který byl jako dítě poslán do praktické školy
  • Jiří Nantl, první náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy
  • Alena Gajdůšková, místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR
  • Robert Basch, ředitel Nadace Open Society Fund Praha

Vernisáž výstavy Jak ztratit další generaci, 13. listopadu, 19:30, pasáž paláce Lucerna, Štěpánská 61, Praha 1

Výstava fotografií a příběhů účastníků případu „D. H. a ostatní versus ČR“ oceněné americké fotografky Stephanie Sinclair. Na vernisáži vystoupí Julius Mika a další účastníci případu i současní romští studenti.

Nadace OSF se podílí i na přípravě programu pro Nilse Muižniekse, komisaře pro lidská práva Rady Evropy, který 12. listopadu 2012 přijede do České republiky, aby zjistil, nakolik česká vláda směřuje k nápravě situace. Ve spolupráci s Velvyslanectvím USA dále 14. listopadu 2012 pořádá setkání velvyslanců USA, Velké Británie, Nizozemí aj. s účastníky případu D. H. a brífink o situaci romské menšiny. Přehled akcí najdete zde.

Nadace OSF diskriminaci romských dětí na českých školách dlouhodobě sleduje a finančně podporuje neziskové organizace, které se snaží diskriminaci omezit. V pilotním projektu také pomáhá Karlovarskému kraji vypracovat koncepci inkluzívního vzdělávání na krajské úrovni. Zároveň však opakovaně vyzývá českou vládu, aby ukončení segregace romských dětí a zvýšení „inkluzivity“ českých škol dala větší prioritu.

V červnu 2011 vyzval k prosazení konkrétních opatření premiéra Petra Nečase na osobní schůzce i zakladatel Nadace OSF a sítě Open Society Foundations, americký filantrop George Soros. Tato opatření by měla zahrnovat například vytvoření systému podpory běžných základních škol, aby do tříd byly schopny začleňovat i děti se speciálními vzdělávacími potřebami (tedy nejen děti sociálně znevýhodněné, ale i děti s lehkým zdravotním postižením) a převedení stávajících žáků praktických škol do běžných škol.

„Ministerstvo školství a vláda musejí pochopit, že posílání romských dětí do praktických škol je zásadní problém, neboť podřadné vzdělání předurčuje jejich budoucnost a žene je do sociálního vyloučení. Inkluzívní vzdělávání může přispět ke snížení počtu lidí těžko uplatnitelných na trhu práce, a tím pádem i počtu lidí závislých na sociálních dávkách. Lepší integrace také vede k většímu sociálnímu klidu,“ uvedl ředitel Nadace Open Society Fund Praha Robert Basch.

Nadace Open Society fund Praha
Přečteno: 600x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo