Soud dal za pravdu vdově po Karlu Krylovi. Xenofobní Ortel přišel o cenu s jeho jménem

Frontman xenofobní skupiny Ortel Tomáš Hnídek přišel o cenu pojmenovanou po písničkáři Karlu Krylovi. Zlatá cena odkazu Karla Kryla, kterou Hnídkovi vloni na jaře udělil spolek Lidé lidem, nesla zpěvákovo jméno neoprávněně. Rozhodl o tom Krajský soud v Plzni.
Zneužívat Krylovo jméno už spolku v říjnu 2017 zakázal Okresní soud v Plzni. Nařídil mu také, aby se Krylové omluvil. Lidé lidem se proti rozhodnutí odvolali. „Odvolání žalovaného není důvodné,” sdělil nyní soudce Krajského soudu Lubomír Fiala.
Spolek za použití jména zažalovala vdova po Karlu Krylovi Marie Magdalena Krylová. Nelíbilo se jí, že je zneužíváno k politické agitaci a ve spojení s kontroverzním Ortelem. Podle pražského advokáta Tomáše Bejčka, který Krylovou u soudu zastupuje, spolek zneužil jméno a osobnost Karla Kryla a zneuctil jeho památku, vážnost, čest a důstojnost.
„Cena měla oslavit památku Karla Kryla. Byl to disident, což se dá říct i o Tomáši Ortelovi. Oba šli proti establishmentu,“ uvedl podle serveru novinky.cz zástupce žalovaného spolku Oldřich Lukáš.
Ten už dříve označil žalobu za útok. „Tak se vyznavačům temného slunce (sluníčkářům, povalečům z pražské kavárny a dalším vlastizrádcům z líhně Kalergiho a Sorosových přízniců) podařilo dostat nás tam, kam chtěli - na hranici samotné likvidace. Stalo se tak prostřednictvím žaloby Magdalen Kryl (vdova, co s Karlem žila poslední dva roky v Německu) za to, že jsme navrhli udělit Tomášovi Ortelovi za jeho vlastenecké písně Zlatou cenu odkazu Karla Kryla,“ uvedl Lukáš v listopadu loňského roku k exekučnímu příkazu na sdružení v textu, ve kterém zároveň žádal o pomoc se splacením dluhu své přátele.
Podle serveru novinky.cz poukázal advokát Krylové Tomáš Bejček u soudu i na Hnídkovu minulost. „Byl účasten ve skupině Conflict 88, která je vyloženě neonacistická,“ uvedl Bejček. Texty skupiny jsou označovány za antisemitské a rasistické. Dvě osmičky v názvu kapely pak odkazují na nacistický pozdrav Heil Hitler.
Lukáš u soudu odmítl, že by Ortelova tvorba byla xenofobní a rasistická. Představitelé spolku jsou přesvědčeni, že Kryl je známou osobností, jejíž tvorba je kulturním bohatstvím země. „Duchovní odkaz je záležitostí celého národa,“ podotkl Lukáš. Tomáš Ortel, rodným jménem Tomáš Hnídek, se narodil v Plzni. Za poslední tři roky získal dva bronzové a jednoho stříbrného slavíka v kategorii Zpěvák. Letos v dubnu se oženil na zámku Zbiroh na Rokycansku. Svatba se konala v den výročí narození Adolfa Hitlera, navíc v místě, kde za druhé světové války sídlilo velitelství SS.
Nepřehlédněte:
- Frontman xenofobní skupiny Ortel se oženil v den narozenin Adolfa Hitlera a na zámku, kde měly štáb jednotky SS
- Soud za výhrůžky zpěváku Bangovi a jeho bratrovi udělil muži podmíněný trest
Kam dál:
- Skandální rozhodnutí soudu: Romka, kterou zbil řidič mikrobusu, musí zaplatit pokutu
- Segregace romských žen v nemocnici? Nejde o diskriminaci, rozhodl soud. Neziskovka podá odvolání
- V USA odmítli obžalovat ženu, jejíž nařčení vedlo k lynči mladého černocha
- Senátorka Adéla Šípová pro ROMEA TV: Křeček udělal z úřadu Veřejného ochránce práv antiombudsmanství
- Policie zadržela dezinformátory Patrika Tušla a Tomáše Čermáka. Soud je poslal do vazby. Nenávistně vyhrožovali ukrajinským uprchlíkům
- Orbánova poradkyně odstoupila a napsala premiérovi: Přednesl jste čistě nacistický projev hodný Josepha Goebbelse
- Emil Voráč: Distancuji se od Romů, kteří podporují xenofobní politiky. Odchod této vlády by znamenal nástup xenofobních populistů
- "Dementi, bezďáci, imigranti nesmí být společností protěžováni. Zbavme se zbytečných." Trest pro bývalé poslance Věcí veřejných za nenávistné výroky platí
- Jaroslav Miko: Blíží se komunální volby, spojenectví Roma Luma s pseudovlastenci je nepochopitelné
- Glosa Jaroslava Mika k páteční protivládní demonstraci: Tito lidé otevřeně podporují zločinecký režim
- Na protivládní demonstraci v Praze zadrželi muže s vytetovaným hákovým křížem. Z reproduktorů zněla ruská hymna nebo xenofobní skupina Ortel
- Policie řeší 65 případů schvalování rusé agrese na Ukrajinu. Filip Grznár i další však potrestáni nebyli
Štítky:
Soud, Ortel, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY
