romea - logo
14. srpna 2020 (pátek)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud dnes rozhodne v kauze nenávistných komentářů k fotce prvňáků z teplické školy

16.7.2020 10:20
Děti z teplické základní školy, které na podzim 2017 čelily vlně rasistických komentářů, převzaly 28. 6. 2018 u příležitosti konce školního roku tablety a další drobnosti, které jim škola zakoupila z výtěžku fundrasingové kampaně organizace ROMEA. (FOTO: Jan Mihaliček, Romea.cz)
Děti z teplické základní školy, které na podzim 2017 čelily vlně rasistických komentářů, převzaly 28. 6. 2018 u příležitosti konce školního roku tablety a další drobnosti, které jim škola zakoupila z výtěžku fundrasingové kampaně organizace ROMEA. (FOTO: Jan Mihaliček, Romea.cz)

Okresní soud v Teplicích dnes znovu vynese rozsudek v případu nenávistných komentářů k fotografii teplických prvňáků na facebooku. Obžalovanému Vítězslavu Kroupovi hrozí až tři roky vězení. Původní zprošťující verdikt zrušil odvolací krajský soud.

Do zmíněné první třídy v Základní škole Plynárenská chodily převážně romské, vietnamské a arabské děti. Fotografii dětí zveřejnil regionální Deník a na sociální síti pak někteří lidé pod fotografii psali nenávistné komentáře. Kroupa podle obžaloby komentoval snímek větami: "Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí.". Tento odkaz na hromadné vyvražďování Židů nacisty v plynových komorách označuje Kroupův obhájce za humor a prohlašuje, že trestat humor je znakem všech totalit.

Obhájce žádá zproštění viny, protože podle něj není skutek trestným činem. Navíc podle něj není prokázáno, že majitelem profilu, na kterém se komentáře objevily, je Kroupa.

Státní zástupce chce pro Kroupu podmíněný trest. Podle žalobce byly komentáře za hranou a lze z nich vyvodit výzvu k likvidaci. Považuje také za prokázané, že Kroupa je majitelem daného profilu.

Soudkyně v původním zprošťujícím verdiktu loni v dubnu uvedla, že se neprokázalo, že skutek spáchal obžalovaný. Odvolací krajský soud nařídil dokazování doplnit o výslechy dalších svědků.

Přečteno: 1562x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Teplice, Rasismus, škola, Děti, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo