romea - logo
3. června 2020 (středa)
svátek má Tamara
Loading
rozšířené vyhledávaní

Soud dnes vynese rozsudek nad žháři z Býchor

Praha, 26.9.2012 10:42, (ROMEA)
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Krajský soud v Praze dnes vynese rozsudek v kauze žhářského útoku v Býchorech na Kolínsku, kde čtveřice obžalovaných loni v červenci podle spisu vhodila zapálenou pochodeň do domu obývaného romskou rodinou. Oheň se však podařilo velmi rychle uhasit, nikdo nebyl zraněn. Nejpřísnější trest až 12 let vězení za pokus o těžké ublížení na zdraví hrozí mladíkovi podezřelému ze vhození louče do pokoje.

Čtveřice mladíků ve věku od 22 do 26 let se podle žaloby loni 11. července v noci dohodla, že "půjdou vystrašit cikány" kvůli tomu, že obyvatelé domu "pro svůj etnický původ poškodili obec a měli by odejít".

Mladík podezřelý ze vhození louče do pokoje se za svůj čin omluvil. Ostatní obžalovaní projevili lítost, za násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci jim hrozí až tři roky vězení.

Všichni obžalovaní před soudem odmítli, že by šlo o rasistický útok nebo že by patřili mezi extremisty. Vymlouvali se na opilost. V domě při útoku bylo pět dospělých a čtyři děti. Romové se z domu odstěhovali den po incidentu.

Známý fotbalista, který svoji kariéru začínal právě v Býchorech, odmítá, že by obžalovaní byli příznivci neonacismu. Uvedl to včera v reportáži TV Nova s tím, že celé dění kolem případu považuje za úlet. „Jsou to supr kluci.“ Popírá rovněž zjištění orgánů činných v trestním řízení, že by do domu byla vhozena zapálená louč. „Já mám informace, že to byl kus klacku nebo něčeho takovýho a že to vůbec nehořelo.“

Hartig byl přitom s krajní pravicí několikrát spojován. Byl například vyfotografován s členy neonacistické skupiny Sons of Bohemia v oblečení typickém pro vyznavače tohoto extremistického hnutí.

sons-of-bohemia-hartig.jpg
Zdroj: http://sons-of-bohemia.rajce.idnes.cz

Přečteno: 1613x
 

Kam dál:

Štítky:  

Býchory, Soud, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo