romea - logo
27. září 2021 (pondělí)
svátek má Jonáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud dnes vynese rozsudek nad žháři z Býchor

Praha, 26.9.2012 10:42, (ROMEA)
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Krajský soud v Praze dnes vynese rozsudek v kauze žhářského útoku v Býchorech na Kolínsku, kde čtveřice obžalovaných loni v červenci podle spisu vhodila zapálenou pochodeň do domu obývaného romskou rodinou. Oheň se však podařilo velmi rychle uhasit, nikdo nebyl zraněn. Nejpřísnější trest až 12 let vězení za pokus o těžké ublížení na zdraví hrozí mladíkovi podezřelému ze vhození louče do pokoje.

Čtveřice mladíků ve věku od 22 do 26 let se podle žaloby loni 11. července v noci dohodla, že "půjdou vystrašit cikány" kvůli tomu, že obyvatelé domu "pro svůj etnický původ poškodili obec a měli by odejít".

Mladík podezřelý ze vhození louče do pokoje se za svůj čin omluvil. Ostatní obžalovaní projevili lítost, za násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci jim hrozí až tři roky vězení.

Všichni obžalovaní před soudem odmítli, že by šlo o rasistický útok nebo že by patřili mezi extremisty. Vymlouvali se na opilost. V domě při útoku bylo pět dospělých a čtyři děti. Romové se z domu odstěhovali den po incidentu.

Známý fotbalista, který svoji kariéru začínal právě v Býchorech, odmítá, že by obžalovaní byli příznivci neonacismu. Uvedl to včera v reportáži TV Nova s tím, že celé dění kolem případu považuje za úlet. „Jsou to supr kluci.“ Popírá rovněž zjištění orgánů činných v trestním řízení, že by do domu byla vhozena zapálená louč. „Já mám informace, že to byl kus klacku nebo něčeho takovýho a že to vůbec nehořelo.“

Hartig byl přitom s krajní pravicí několikrát spojován. Byl například vyfotografován s členy neonacistické skupiny Sons of Bohemia v oblečení typickém pro vyznavače tohoto extremistického hnutí.

sons-of-bohemia-hartig.jpg
Zdroj: http://sons-of-bohemia.rajce.idnes.cz

Přečteno: 1681x
 

Kam dál:

Štítky:  

Býchory, Soud, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo