romea - logo
22. října 2019 (úterý)
svátek má Sabina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Soud dnes vynese rozsudek nad žháři z Býchor

Praha, 26.9.2012 10:42, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Krajský soud v Praze dnes vynese rozsudek v kauze žhářského útoku v Býchorech na Kolínsku, kde čtveřice obžalovaných loni v červenci podle spisu vhodila zapálenou pochodeň do domu obývaného romskou rodinou. Oheň se však podařilo velmi rychle uhasit, nikdo nebyl zraněn. Nejpřísnější trest až 12 let vězení za pokus o těžké ublížení na zdraví hrozí mladíkovi podezřelému ze vhození louče do pokoje.

Čtveřice mladíků ve věku od 22 do 26 let se podle žaloby loni 11. července v noci dohodla, že "půjdou vystrašit cikány" kvůli tomu, že obyvatelé domu "pro svůj etnický původ poškodili obec a měli by odejít".

Mladík podezřelý ze vhození louče do pokoje se za svůj čin omluvil. Ostatní obžalovaní projevili lítost, za násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci jim hrozí až tři roky vězení.

Všichni obžalovaní před soudem odmítli, že by šlo o rasistický útok nebo že by patřili mezi extremisty. Vymlouvali se na opilost. V domě při útoku bylo pět dospělých a čtyři děti. Romové se z domu odstěhovali den po incidentu.

Známý fotbalista, který svoji kariéru začínal právě v Býchorech, odmítá, že by obžalovaní byli příznivci neonacismu. Uvedl to včera v reportáži TV Nova s tím, že celé dění kolem případu považuje za úlet. „Jsou to supr kluci.“ Popírá rovněž zjištění orgánů činných v trestním řízení, že by do domu byla vhozena zapálená louč. „Já mám informace, že to byl kus klacku nebo něčeho takovýho a že to vůbec nehořelo.“

Hartig byl přitom s krajní pravicí několikrát spojován. Byl například vyfotografován s členy neonacistické skupiny Sons of Bohemia v oblečení typickém pro vyznavače tohoto extremistického hnutí.

sons-of-bohemia-hartig.jpg
Zdroj: http://sons-of-bohemia.rajce.idnes.cz

Přečteno: 1585x
 

Kam dál:

Štítky:  

Býchory, Soud, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo