romea - logo
20. května 2022 (pátek)
svátek má Zbyšek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud druhým dnem řešil bitku na koupališti v Dubí. Svědci se neshodli na tom, kdo z Romů útočil

4.8.2020 20:18
V případu rvačky v Dubí pokračovalo 4. 8. 2020 líčení výpověďmi poškozených a svědků (FOTO: repro iDNES.tv)
V případu rvačky v Dubí pokračovalo 4. 8. 2020 líčení výpověďmi poškozených a svědků (FOTO: repro iDNES.tv)

Teplický okresní soud se dnes znovu zabýval rvačkou na koupališti v Dubí na Teplicku, vypovídali oba poškození. V případu je obžalovaných šest lidí, jimž za těžké ublížení na zdraví ve stadiu pokusu hrozí až desetiletý trest. Z napadení muže, který zasahoval při roztržce dvou návštěvnic koupaliště, obžaloba viní pět mužů a jednu ženu. Soudce jednání odročil na 29. září, hlavní líčení bude pokračovat výpověďmi dalších svědků.

Incident se odehrál 7. srpna 2018. Jedna z návštěvnic, poškozená, se tehdy rozhodla jít umravnit dítě, které podle spisu mimo jiné topilo vrstevníka. "Jedno romské dítě, věřím, že nechtěně, začalo topit dítě takzvaně bílé. Matka bílého dítěte přiskočila, dítě, co topilo její dítě, chytla, odstrčila a zvedla svoje dítě," popisoval po incidentu situaci člověk, který na Facebooku vystupoval jako Petr Štefanec. Dítěte se zastala jedna z obžalovaných, která není matkou dítěte.

Romská matka dítěte, kvůli kterému celý konflikt vznikl a která není mezi obviněnými, celý incident popsala trochu jinak. "Ta paní chytla mé dítě za ramena, začala s ním třást a křičet 'už tě mám plné zuby, už mě sereš' a hodila s ním jak s kusem hadru do bazénku," popsala dříve pro server Romea.cz začátek sporu matka dítěte. Romská matka si pak doběhla pro své dítě.

Do sporu mezi obžalovanou Romkou a "bílou" ženou se pak vložil další návštěvník koupaliště a snažil se ženy dostat od sebe. Další obžalovaní se pak rozhodli bránit příbuznou. Napadený muž skončil v nemocnici se středně těžkým zraněním.

"Byl to pro mě hnusnej den, 7. 8. 2018 asi jen tak nezapomenu," uvedl poškozený David Michajlak, který se do roztržky mezi dvěma ženami zapojil, aby uklidnil situaci. Vypověděl, že v místě hádky byly děti, nechtěl jim dávat špatný příklad. Uvedl, že se snažil obžalovanou ženu dostat od poškozené, poté se na něj začaly sypat rány. Řekl, že neví, kdo konkrétně ho zbil. Muž po incidentu musel dva týdny přijímat tekutou stravu, měl poraněnou hlavu a žebra.

Michajlaka později vyznamenal prezident Miloš Zeman Medailí Za hrdinství za záchranu lidského života.

Poškozená u soudu uvedla, že se nemohla bránit. Obžalovaná ji podle jejích slov stáhla za vlasy obličejem k vodě. Poté přispěchal na pomoc Michajlak. "Máma mě vytáhla z bazénu, sebraly jsme děti a já jsem šla volat policii, otočila jsem se a všude byla krev," řekla žena se slzami v očích.

Obžalovaní Romové tvrdí, že jim Michaljak i žena rasisticky nadával do "černých sviní". "Vypila jste tam deset piv, já sedm. Vy jste tam toho vypila víc než já. Pak jste tam všichni pořvávali, že ty černý zm... postřílíte," uvedl podle iDNES.cz jeden z obžalovaných Romů. Žena odmítla popíjení alkoholu i vyhrožování.

U soudu dnes vypovídali i další svědci, kteří se však neshodli na tom, kdo měl na ženu a Michaljaka útočit.

Svědkyně, která v danou chvíli na koupališti byla, označila obžalovanou Romku za útočnici na poškozenou. Za jistého účastníka útoku na Michaljaka pak označila jednoho z obžalovaných Romů, další obžalovaný Rom měl naopak podle svědkyně celou situaci uklidňovat. Dalšího obžalovaného si sice pamatovala, ale nevěděla jestli útočil, další dva obžalované muže si nevybavila vůbec.

Stejného obžalovaného Roma jako útočníka označil i další svědek. Ten uvedl, že útočil i další obžalovaný, kterého si první svědkyně vůbec nevybavila. Další obžalovaný prý neútočil a zbylé dva Romy si podle serveru iDNES.cz svědek vůbec nevybavil.

Matka poškozené označila jako útočnici obžalovanou Romku a jednoho z obžalovaných. U zbytku obžalovaných vůbec nevěděla, zda se do konfliktu zapojili.

Bitka na koupališti se později stala záminkou pro uspořádání demonstrace neonacistů před městským úřadem v Dubí, která se neobešla bez výtržností. Během tohoto shromáždění došlo mimo jiné k útoku na fotografa Víta Hassana, za který dostali útočníci podmínku. Další žena na demonstraci hajlovala.

ARCHIVNÍ VIDEO

Přečteno: 3006x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, rvačka, Kriminalita, Napadení, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo