romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud: Poslanec Kohoutek z SPD Tomia Okamury je lichvář

22.6.2020 17:04
Poslanec Kohoutek (vlevo) před volbami do Sněmovny. Foto z videa ČT
Poslanec Kohoutek (vlevo) před volbami do Sněmovny. Foto z videa ČT

Poslanec Jiří Kohoutek z hnutí SPD neuspěl s žalobou na bývalou členku hnutí Jindřišku Líbalovou, která ho před sněmovními volbami označila za lichváře. Chtěl po ní omluvu a dvacetitisícové odškodné. U první instance uspěl, ale odvolací soud žalobu pravomocně zamítl. Kohoutek v minulosti spoluvlastnil firmy, které poskytovaly lidem rychlé půjčky a podle odvolacího soudu měly nepřiměřeně vysoký úrok. Poslanec je přitom podepsán pod návrhem zákona proti lichvářským úvěrům. Informují o tom Reportéři České televize.

Bývalá členka pardubické buňky hnutí SPD Jindřiška Líbalová Trpkošová Kohoutka označila za lichváře. Její výroky následně zveřejnil politický bulvár Parlamentní listy. Kohoutek ji za to zažaloval. Chtěl po ní, aby ho přestala s lichvou jakkoliv spojovat, odškodné 20 tisíc korun a také omluvu. Žalobu nyní pravomocně zamítl odvolací soud.

Kohoutek podle rozsudku do roku 2017 podnikal ve společnostech, které poskytovaly drobné rychlé půjčky. „Konkrétně společnost Time Financial CZ poskytovala půjčky ve výši 5000 Kč s úrokem 20 procent měsíčně a s měsíční splátkou 1000 Kč započítávanou na úrok. RPSN činilo 791,61 procent, roční úroková sazba 240 procent,“ stojí v rozsudku.

Klienti navíc kvůli zajištění dluhu podepisovali bianko směnky, kde nebyla vyplněna směnečná suma. „Nemůže být pochyb o tom, že soudy na takovou půjčku nahlížejí jako na právní jednání obsahující lichevní znak – nepřiměřeně vysoký úrok,“ konstatoval odvolací senát pardubické pobočky královéhradeckého krajského soudu.

Poukázal i na fakt, že je Kohoutek spolupodepsán pod návrhem zákona, který by takové půjčky považoval za lichvářský úvěr. „Žalobce jako spolunavrhovatel citovaného návrhu poslanců považuje za lichvářský takový úvěr, jehož RPSN by v současné době byla vyšší než 20 procent,“ píše se v rozsudku.

Trpkošová se tak podle odvolacího soudu omlouvat nemusí, šlo z její strany o přípustnou kritiku. Jiří Kohoutek naopak musí zaplatit náklady řízení, které jsou v součtu dvojnásobné oproti sumě, kterou Kohoutek požadoval v žalobě. Verdikt je pravomocný.

fk, Česká televize
Přečteno: 713x
 

Kam dál:

Štítky:  

SPD, Lichva, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo