romea - logo
6. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřiška

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud: Poslanec Kohoutek z SPD Tomia Okamury je lichvář

22.6.2020 17:04
Poslanec Kohoutek (vlevo) před volbami do Sněmovny. Foto z videa ČT
Poslanec Kohoutek (vlevo) před volbami do Sněmovny. Foto z videa ČT

Poslanec Jiří Kohoutek z hnutí SPD neuspěl s žalobou na bývalou členku hnutí Jindřišku Líbalovou, která ho před sněmovními volbami označila za lichváře. Chtěl po ní omluvu a dvacetitisícové odškodné. U první instance uspěl, ale odvolací soud žalobu pravomocně zamítl. Kohoutek v minulosti spoluvlastnil firmy, které poskytovaly lidem rychlé půjčky a podle odvolacího soudu měly nepřiměřeně vysoký úrok. Poslanec je přitom podepsán pod návrhem zákona proti lichvářským úvěrům. Informují o tom Reportéři České televize.

Bývalá členka pardubické buňky hnutí SPD Jindřiška Líbalová Trpkošová Kohoutka označila za lichváře. Její výroky následně zveřejnil politický bulvár Parlamentní listy. Kohoutek ji za to zažaloval. Chtěl po ní, aby ho přestala s lichvou jakkoliv spojovat, odškodné 20 tisíc korun a také omluvu. Žalobu nyní pravomocně zamítl odvolací soud.

Kohoutek podle rozsudku do roku 2017 podnikal ve společnostech, které poskytovaly drobné rychlé půjčky. „Konkrétně společnost Time Financial CZ poskytovala půjčky ve výši 5000 Kč s úrokem 20 procent měsíčně a s měsíční splátkou 1000 Kč započítávanou na úrok. RPSN činilo 791,61 procent, roční úroková sazba 240 procent,“ stojí v rozsudku.

Klienti navíc kvůli zajištění dluhu podepisovali bianko směnky, kde nebyla vyplněna směnečná suma. „Nemůže být pochyb o tom, že soudy na takovou půjčku nahlížejí jako na právní jednání obsahující lichevní znak – nepřiměřeně vysoký úrok,“ konstatoval odvolací senát pardubické pobočky královéhradeckého krajského soudu.

Poukázal i na fakt, že je Kohoutek spolupodepsán pod návrhem zákona, který by takové půjčky považoval za lichvářský úvěr. „Žalobce jako spolunavrhovatel citovaného návrhu poslanců považuje za lichvářský takový úvěr, jehož RPSN by v současné době byla vyšší než 20 procent,“ píše se v rozsudku.

Trpkošová se tak podle odvolacího soudu omlouvat nemusí, šlo z její strany o přípustnou kritiku. Jiří Kohoutek naopak musí zaplatit náklady řízení, které jsou v součtu dvojnásobné oproti sumě, kterou Kohoutek požadoval v žalobě. Verdikt je pravomocný.

fk, Česká televize
Přečteno: 629x
 

Kam dál:

Štítky:  

SPD, Lichva, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo