romea - logo
18. ledna 2021 (pondělí)
svátek má Vladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud: Poslanec Kohoutek z SPD Tomia Okamury je lichvář

22.6.2020 17:04
Poslanec Kohoutek (vlevo) před volbami do Sněmovny. Foto z videa ČT
Poslanec Kohoutek (vlevo) před volbami do Sněmovny. Foto z videa ČT

Poslanec Jiří Kohoutek z hnutí SPD neuspěl s žalobou na bývalou členku hnutí Jindřišku Líbalovou, která ho před sněmovními volbami označila za lichváře. Chtěl po ní omluvu a dvacetitisícové odškodné. U první instance uspěl, ale odvolací soud žalobu pravomocně zamítl. Kohoutek v minulosti spoluvlastnil firmy, které poskytovaly lidem rychlé půjčky a podle odvolacího soudu měly nepřiměřeně vysoký úrok. Poslanec je přitom podepsán pod návrhem zákona proti lichvářským úvěrům. Informují o tom Reportéři České televize.

Bývalá členka pardubické buňky hnutí SPD Jindřiška Líbalová Trpkošová Kohoutka označila za lichváře. Její výroky následně zveřejnil politický bulvár Parlamentní listy. Kohoutek ji za to zažaloval. Chtěl po ní, aby ho přestala s lichvou jakkoliv spojovat, odškodné 20 tisíc korun a také omluvu. Žalobu nyní pravomocně zamítl odvolací soud.

Kohoutek podle rozsudku do roku 2017 podnikal ve společnostech, které poskytovaly drobné rychlé půjčky. „Konkrétně společnost Time Financial CZ poskytovala půjčky ve výši 5000 Kč s úrokem 20 procent měsíčně a s měsíční splátkou 1000 Kč započítávanou na úrok. RPSN činilo 791,61 procent, roční úroková sazba 240 procent,“ stojí v rozsudku.

Klienti navíc kvůli zajištění dluhu podepisovali bianko směnky, kde nebyla vyplněna směnečná suma. „Nemůže být pochyb o tom, že soudy na takovou půjčku nahlížejí jako na právní jednání obsahující lichevní znak – nepřiměřeně vysoký úrok,“ konstatoval odvolací senát pardubické pobočky královéhradeckého krajského soudu.

Poukázal i na fakt, že je Kohoutek spolupodepsán pod návrhem zákona, který by takové půjčky považoval za lichvářský úvěr. „Žalobce jako spolunavrhovatel citovaného návrhu poslanců považuje za lichvářský takový úvěr, jehož RPSN by v současné době byla vyšší než 20 procent,“ píše se v rozsudku.

Trpkošová se tak podle odvolacího soudu omlouvat nemusí, šlo z její strany o přípustnou kritiku. Jiří Kohoutek naopak musí zaplatit náklady řízení, které jsou v součtu dvojnásobné oproti sumě, kterou Kohoutek požadoval v žalobě. Verdikt je pravomocný.

fk, Česká televize
Přečteno: 662x
 

Kam dál:

Štítky:  

SPD, Lichva, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo