romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud potvrdil manželům za napadení romských dětí v Lipníku podmíněné tresty. Dětem nepřiznal odškodnění za psychickou újmu

19.10.2021 16:16
Ilustrační FOTO: Pxhere.com
Ilustrační FOTO: Pxhere.com

Olomoucký krajský soud dnes potvrdil podmíněné tresty manželům Stanislavu a Petře Pumprlovým za napadení skupiny romských dětí v zámeckém parku v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku. Podle odvolacího soudu jsou výpovědi dětí věrohodné, zamítl tak odvolání obžalovaných. Na místě je podle soudu i právní kvalifikace - ve sledované kauze z předloňského roku soud dvojici odsoudil za ublížení na zdraví, výtržnictví a hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. Manželé podle obžaloby slovně a fyzicky napadli sedm dětí, některé z nich musely být poté ošetřeny v nemocnici.

"Soud má za to, že výpovědi poškozených lze považovat za věrohodné. Jejich výpovědi jsou podporovány nezávislými očitými svědky a nepřímo i závěry znaleckého posudku, který se vyjadřoval ke zranění," uvedla soudkyně Markéta Langerová. Tresty podle ní jsou na místě, ukládány jsou na samé spodní hranici trestní sazby, takže nelze podle ní mluvit o nepřiměřeně přísném trestu.

Muže soud pravomocně potrestal 14 měsíci s podmíněným odkladem na tři roky, žena dostala mírnější dvanáctiměsíční trest se zkušební dobou na dva roky. Oba svou vinu po celou dobu popírali, tvrdili, že v parku řešili s nezletilými naopak jejich slovní napadení dcery obžalovaných.

V případu se odvolávali rovněž zmocněnci, kteří žádali pro napadené zaplacení nemajetkové újmy. Soud však jejich návrh zamítl, čtyřem z napadených přiznal stejně jako okresní soud pouze bolestné ve výši 35.000 korun a s dalšími nároky je odkázal na občanskoprávní řízení. Neztotožnil se tak ani s pomyslnou základní sazbou ve výši 3000 korun jako náhradu nemajetkové újmy pro každého z poškozených, jak rozhodl přerovský soud.

"Podle nás bylo možné přiznat pouze bolestné, nepřiznali jsme jim však již nárok na odškodnění dalších duševních a jiných útrap, neboť tento nárok nebyl dostatečně prokázán," uvedl předseda senátu Michal Jelínek. Jedna ze zmocněnkyň označila dnes rozsudek za skandální.

"V tomto bodě považujeme rozhodnutí za zjevně nesprávné, kdy je na děti kladen další nárok ve formě podstoupení občanskoprávního řízení, a to po více než 900 dnech, kdy běželo trestní řízení. Rozhodnutí je vůči napadeným dětem nespravedlivé, kdy každý, včetně soudu, si dokáže představit, jak na dítě může působit fyzický útok doprovázený sprostými nadávkami týkající se etnicity dětí. Rozhodnutí krajského soudu je pravomocné," uvedla k rozhodnutí organizace In IUSTITIA, která poškozené zastupovala.

Podle rozsudku pár skupinu dětí nejprve rasisticky urážel, poté následovaly rány pěstmi do obličeje a facky. V několika případech údajně útočníci pěstmi srazili děti na zem a kopali do nich. Podle původních lékařských zpráv utrpěly podvrtnutí krční páteře i povrchová poranění, lehký otřes mozku a zhmožděniny. Obžalovaní útok popírali, výpovědi dětí označovali za nevěrohodné.

"Jediným důkazem proti mé klientce je písemné vyhotovení obžaloby, žádný jiný důkaz jsem nenašel," uvedl obhájce Pumprlové. Naopak zmocněnci znovu zdůraznili, že napadenými byly děti, které vypovídaly konstantně a bez rozporů.

Případ policisté původně vyšetřovali jako přestupek proti občanskému soužití, později jej překvalifikovali na trestný čin pokus ublížení na zdraví a výtržnictví. Nakonec policie dvojici začala stíhat i kvůli rasovým pohnutkám. Incident vyvolal ve městě napětí, policie kvůli zklidnění situace spolupracovala s radnicí, specialistou na romskou problematiku a také s asistenty prevence kriminality.

Přečteno: 812x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Soud, odškodnění, In IUSTITIA, Napadení, Násilí, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo