romea - logo
21. května 2022 (sobota)
svátek má Monika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud řeší vraždu Roma v Chomutově. Obžalovaný tvrdí, že prý jen chránil lidi

4.4.2018 14:19
U Krajského soudu v Ústí nad Labem probíhalo 4. 4. 2018 hlavní líčení v případu sedmatřicetiletého Petra Bendy, který čelí obžalobě z loňské vraždy Roma na sídlišti v Chomutově. (FOTO: František Bikár, Romea.cz)
U Krajského soudu v Ústí nad Labem probíhalo 4. 4. 2018 hlavní líčení v případu sedmatřicetiletého Petra Bendy, který čelí obžalobě z loňské vraždy Roma na sídlišti v Chomutově. (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Ústecký krajský soud začal dnes projednávat loňskou vraždu na sídlišti v Chomutově. Sedmatřicetiletému Petru Bendovi hrozí až 20 let vězení, podle obžaloby vystřelil na dodávku, kterou řídil Radek Š., 13 ran. Benda před soudem odmítl, že by chtěl někoho zabít. Podle svých slov se obával o životy lidí venku i svůj. Rodina mrtvého muže žádá milionové odškodné. Skutek podle obžaloby neměl rasový podtext.

K neštěstí došlo v sobotu 27. května. Během večera došlo mezi mladíkem a jeho strýcem k rodinnému sporu, který vygradoval kolem třetí hodiny ráno. Radek Š. nasedl do své dodávky a rozhodl se odjet, v čemž se mu příbuzní snažili zabránit. Během manévrů poškodil jeden zaparkovaný automobil. Benda vyběhl z domu a začal po Radkovi Š. střílet, vycházel podle obžaloby při svém jednání ze slov své matky.

Ta tvrdila, že dodávka jezdila kolem a narážela do jiných aut a údajně i do lidí. "Uviděl stříbrnou dodávku, která se pohybovala na parkovišti před jejich domem a shluk různě křičících lidí kolem vozidla. V přesvědčení, že se tam děje nějaký zločin a že nějaký blázen zabíjí lidi naplnil nejméně třinácti náboji zásobník svojí legálně držené zbraně značky Beretta ráže 9 milimetrů, vložil jej do zbraně a natažením zbraň připravil ke střelbě," popisuje v obžalobě státní zástupce Vladimír Jan.

"Viděl jsem, že auto minulo skupinku lidí a předpokládal jsem, že se do nich netrefilo," vypověděl Petr Benda.

Benda odmítl, že by chtěl vraždit. Rušení nočního klidu na sídlišti je podle něj téměř každodenní, tentokrát se ozýval křik a řev a dodávka jen těsně minula skupinku lidí. "Okamžitě mi naběhly ty hnusy, co se dějí, útoky auty a další útoky. Rozhodl jsem se, že půjdu ven těm lidem pomoci," argumentoval Benda a připomínal různé útoky vozidlem ve Francii nebo v USA. "Zbraň jsem si vzal, protože jsem chtěl chránit lidi. Zbraň jsem si vzal, protože jsem byl přesvědčen, že jim hrozí nebezpečí," tvrdil dnes u soudu Benda. Na druhou stranu Benda přiznal, že neslyšel nikoho volat o pomoc a neviděl, že by vozidlo někoho srazilo nebo do někoho narazilo. "Viděl jsem, že auto minulo skupinku lidí a předpokládal jsem, že se do nich netrefilo," vypověděl Petr Benda.

Benda také uvedl, že si momenty před střelbou a během střelby pamatuje velmi útržkovitě a že byl zřejmě v nějakém transu nebo šoku. "Dodnes jsem si nevzpomněl, jak jsem se dostal z třetího patra dolů do chodby. Jestli jsem utíkal po schodech nebo jel výtahem," uvedl před soudem Petr Benda. Střílet prý začal až ve chvíli, kdy se k němu dodávka přiblížila a on se bál i o svůj život.

Podle obžaloby však dodávka ve chvíli střelby jela velmi pomalu a v koridoru vozidla se také nenacházely žádné překážky, ani lidé, které by svou jízdou ohrožoval. "S nepřímým úmyslem usmrtit nejméně třináctkrát vystřelil na poškozeného, který v té době řídil motorové vozidlo a projížděl rychlostí sedm až osm kilometrů za hodinu po pozemní komunikaci," uvedl žalobce. Čtyřiatřicetiletého Roma muž zasáhl osmkrát, mimo jiné do hrudníku a zad. Muž následkem těžkých zranění zemřel.

"Já jsem si ve tři hodiny ráno zčistajasna nevyběhl zastřelit člověka," odmítl Benda. "Pan žalobce tvrdí, že jsem šel ven s úmyslem zastřelit toho člověka. nevím, jak někdo může takto predikovat nějaké jednání," dodal Benda s tím, že má zbrojní průkaz skupiny E od roku 2002 a je oprávněn nosit zbraň. "Necítím se ničím vinen, " uvedl Benda.

Jak již dříve uvedl Jan, neměl čin rasový motiv. Na to se v průběhu jednání zeptal i soudce, který uvedl, že jeden ze svědků vypověděl, že měla zaznít z okna věta: "Držte už ty huby černé." To Benda odmítl, s tím, že na 50 metrů z okna nemohl vědět, kdo na ulici byl. "Nikdo tam neměl vlajku, že já jsem Rom. Nelze to poznat," řekl Benda.

Petr Benda uvedl ve skoro dvou hodinové výpovědi pouze tři slova, kdy vyjádřil lítost, že zemřel člověk. Na otázku, zda mu to přijde dostatečné, dopověděl, že neví jaká slova by mě uvézt a jestli má u soudu tlouct hlavou do zdi.

Na základě toho, že Benda několikrát uvedl, že pomáhá lidem, zazněla otázka proč neposkytl Radkovi Š. první pomoc. "Viděl jsme ho jen na pár sekund, pak vím, že jsem ustoupil od auta. Přede mě k dodávce se nahrnulo poměrně dost lidí, kteří se snažili otevřít a jít dovnitř. Já jsem ustoupil od auta " vypověděl obžalovaný.

Blízcí zastřeleného požadují nemajetkovou újmu v součtu zhruba pět milionů korun. Rodiče s družkou po milionu, sourozenci po 500.000 korun. "Jsou to nereálné částky, které nemohu zaplatit. Je to nepřiměřené tomu, co se stalo," řekl Benda s tím, že naopak Radek Š. ohrožoval životy lidí.

Odpoledne pak vypovídali znalci. Podle soudního psychiatra šlo ze strany střelce o zkratové jednání. "On smrti litoval, ale bylo tam přesvědčení, že šlo o nešťastnou náhodu," uvedl znalec. "Sám sebe vidí ve spektru menší části společnosti, jedinců, kteří nejsou lhostejní. Ale děj samozřejmě špatně vyhodnotil," dodal znalec.

Obžalovaný má tendenci vzít spravedlnost do vlastních rukou a vykonat jí

“Není ještě dostatečně zralou osobností. Nezralost se projevuje pouze v některých životních postojích. Pracovně se velmi dobře adaptoval, nicméně v sociálních kontaktech vidíme jistou nezralost. Je uzavřený, zaměřený na soukromí, do jisté míry rezervovaný, odtažitý a má menší množství sociálních kontaktů. Nesvěřuje se s problémy druhým. V otázce spravedlnosti je zvýšeně citlivý až přecitlivělý," řekla znalkyně z oboru psychologie Štěpánka Tůmová. "V žebříčku jeho hodnot dominují až mesiášské sklony. Nelze říci, že tyto postoje a myšlenky jsou amorální, naopak, svědčí o jeho vysoké morální úrovni, ale řešení situací je do jisté míry odtržené od reality," dodala Tůmová,  s tím, že laicky lze říci, že obžalovaný má tendenci vzít spravedlnost do vlastních rukou a vykonat jí.

Znalec z oboru dopravy sdělil, že v době incidentu jel Radek Š. dodávkou průměrnou rychlostí 7 až 8 kilometrů za hodinu, což je něco mezi rychlou chůzí a během. "Samotná brzdná dráha je včetně reakce řidiči asi dva až tři metry. V případě ovlivnění toxickými látkami se brzdná dráha samozřejmě prodlužuje," řekl znalec. Podle pitvy byl zavražděný pod vlivem alkoholu a marihuany.

Do konce týdne je pak v plánu promítání rekonstrukce střelby a výslechy svědků.

Přečteno: 5074x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

střelba, Chomutov, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo