romea - logo
27. září 2022 (úterý)
svátek má Jonáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud rozpustil dvě protiromské strany, SPR-RSČ a Národní stranu

Praha, 16.5.2013 9:34, (ROMEA)

Nejvyšší správní soud (NSS) rozpustil Sdružení pro republiku - Republikánskou stranu Československa (SPR-RSČ). Vyhověl tak návrhu vlády, zjistila ve středu ČTK z úřední desky. Důvodem jsou nedodané výroční finanční zprávy za roky 2006 až 2011. NSS už před třemi lety pozastavil republikánům činnost. Strana měla možnost zprávy doplnit, ale neudělala to. Soud rozpustil také další subjekt řazený na krajní pravici - Národní stranu.

Proti rozhodnutí NSS neexistují řádné opravné prostředky. Strany by se ale teoreticky mohly obrátit na Ústavní soud a požádat jej, aby posoudil, zda je rozhodnutí o rozpuštění ve shodě s ústavním pořádkem. NSS dnes zároveň jmenoval likvidátorem SPR-RSČ i Národní strany brněnského advokáta Radslava Janečka.

SPR-RSČ patřila od počátku 90. let až do roku 1998 k parlamentním stranám, poté se vliv republikánů zmenšoval. Strana vedená Miroslavem Sládkem proslula například extremistickou rétorikou a obstrukcemi při schůzích sněmovny. Sládek sám třikrát neúspěšně kandidoval na prezidenta. V programu strany se objevovaly nacionalistické a xenofobní názory.

Poté, co původní SPR-RSČ v roce 2001 skončila v konkurzu, přelila se většina straníků do nového subjektu pojmenovaného Republikáni Miroslava Sládka. Pod původním názvem se strana vrátila na scénu v roce 2008, na dřívější úspěchy však nenavázala.

Národní strana existovala od roku 2002 a v několika posledních letech už nevyvíjela činnost. Nejznámější tváří byla někdejší předsedkyně Petra Edelmannová. Strana vystupovala například proti členství v EU a proti islamismu. Hlásila se k odkazu takzvaných staročechů v české politice v 19. století. Soudci dnes také pozastavili činnost Nezávislých pro Prahu, Občanského hnutí pro Mimoň, Strakonické veřejnosti a Nové budoucnosti.

Všechny registrované strany a hnutí musejí v Česku podle zákona každoročně předkládat sněmovně finanční zprávy. Pokud strana zprávu nedodá nebo ji předloží v nepořádku, může ministerstvo vnitra požádat vládu, aby Nejvyššímu správnímu soudu navrhla pozastavení činnosti. Pokud se prohřešky opakují, může soud stranu rozpustit.

Přečteno: 1059x
 

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Národní strana, Rasismus, Xenofobie, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo